Vetmitë, galeritë dhe poezitë e tjera

stol në gjethe të thata

Sëpatë në 1903 ai botoi veprën e tij "Soledades" dhe përfundoi duke e zgjeruar atë në 1907 me emrin "Vetmitë, galeritë dhe poezitë e tjera", një vepër me një natyrë më intime dhe të matur në të cilën aspektet tepër të zhurmshme zëvendësohen nga të tjera që tregojnë brendësi dhe thjeshtësi më të madhe, rezultat i reflektimit dhe kalimit të kohës midis lëshimit të "Soledades" dhe zgjerimit të tij.

Në këtë punë janë të pranishme si në të gjitha, fiksime e një Machado që kalimi i kohës e solli përmbys, me kujtesën e vazhdueshme të rinisë së humbur dhe praninë e vazhdueshme dhe të heshtur të vdekjes që fshihet në çdo cep, duke na kujtuar kalueshmërinë tonë dhe faktin që të gjithë do të përfundojmë të vdekur ditë, diçka që përsëritet vazhdimisht në mënyra të ndryshme në vargjet e shkrimtarit Sevillian.

Përveç pyetjeve të hedhura në ajër nga zëri poetik, ne gjejmë në këtë vepër të hollë edhe disa simbolet që nuk kanë një kuptim të vetëm, por jehonë të ndryshme, gjë që i bën ata më të pasur dhe më gjysëm të çmuar. Pasditja do të ishte njëra prej tyre. Kjo kohë e ditës është gjithnjë e trishtueshme dhe melankolike dhe i referohet rënies së paepur që pret çdo qenie të gjallë në këtë jetë dhe që e ndjek kaq shumë Machado.

Sidoqoftë, uji është jetë, megjithëse kur tingëllon, ai na transporton në një botë monotone dhe të përsëritur në të cilën mërzia ngatërrohet pothuajse me dhimbjen. Burimet janë kujtimi i fëmijërisë së humbur, një kohë e lumtur, por e dhimbshme për sa kohë që është e pakthyeshme, ashtu si kopshti dhe pemishte. Më në fund rrugëtSimboli i tij më i famshëm janë shtigjet që na çojnë deri në fund të jetës, por aty ku ndodhet e vërteta e rëndësishme.

Më shumë informacion - Jeta e Antonio Machado

Foto - Samiti2b

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mohamed dijo

    Dhe pse për modernizmin intim flitet në galeritë e vetmuara dhe poezitë e tjera nga Antonio Machado?