Gabriela Mistral. 2 poezi në përvjetorin e vdekjes së tij

Gabriela Mistral, poeti më i njohur kilian dhe Çmimi Nobel në Letërsi në 1945, ndërroi jetë një ditë si sot e 1957 Në New York. E përkushtuar jo vetëm për punën e saj, por edhe për punën e saj sociale si përhapja e kulturës dhe për të tijat lufta për drejtësinë shoqërore dhe të drejtat e njeriut. Në kujtesën e tij mbaj mend dy poezi të tij, Puthje y Grua e fortë.

Gabriela Mistral

Su Emri i vërtetë ishte Lucila e Mary of Perpetual Help Godoy Alcayaga, por ajo njihej me pseudonimin e saj, gjë që frymëzoi punën e Gabriel D'Annunzio dhe Fréderic erë e ftohtë veriu.

Ishte mësues i fshatit dhe bashkëpunon në botimet letrare dhe të tyre shkrimet e para ato u shfaqën në fillim të shekullit XNUMX në botimet lokale. Ai gjithashtu shkroi për revistën Elegance, i cili drejtoi Ruben Dario. Thenshtë atëherë edhe kur Çmimi Kombëtar i Poezisë i Kilit.

erë e ftohtë veriu udhëtoi nëpër shumë vende si Meksika, Shtetet e Bashkuara, Zvicra, Italia ose Spanja, ku ajo ishte konsull e Kilit në Madrid në fillimin e viteve 30. Ajo periudhë si ambasadore do ta çojë atë në Portugali, Francë ose Brazil, ndër vendet e tjera. Puna e tij është përkthyer në më shumë se 20 gjuhë. Disa tituj janë Shkretimi, Leximi për gratë, Butësi, Sonetet e vdekjes dhe poezi të tjera elegjiake, Tala o Stacioni.

2 poezi

Grua e fortë

Mbaj mend fytyrën tënde që ishte fiksuar në ditët e mia,
grua me një fund blu dhe një ballë të thekur,
që në fëmijërinë time dhe në tokën time të ambrosisë
Unë pashë brazdën e zezë të hapur në një prill të zjarrtë.

Ai ngriti në tavernë, të thellë, kupën e papastër
ai që bashkoi një djalë në gjoksin e një zambaku,
dhe nën atë kujtim, se ishte një djegie për ju,
fara të ra nga dora, e qetë.

Harvest Unë pashë grurin e djalit tuaj në janar,
dhe pa e kuptuar i kisha sytë drejtuar te ti,
e zgjeruar në çift, e çudisë dhe e qara.

Dhe balta në këmbë do të puthet akoma
sepse në mesin e njëqind botës nuk e kam gjetur fytyrën tënde
Dhe akoma të ndjek në brazdat hijen me këngën time!

***

Puthje

Ka puthje që ata i shqiptojnë vetë
fjalia dënuese e dashurisë,
ka puthje qe jepen me pamjen
ka puthje që jepen me kujtesë.

Ka puthje të heshtura, puthje fisnike
ka puthje enigmatike, te sinqerta
ka puthje qe vetem shpirtrat i japin njeri-tjetrit
ka puthje të ndaluara, të vërteta.

Ka puthje që digjen dhe lëndojnë,
ka puthje që heq shqisat,
ka puthje misterioze që kanë mbetur
një mijë ëndrra endacake dhe të humbura.

Ka puthje të mundimshme që mbyllin
një çelës që askush nuk e ka deshifruar,
ka puthje që sjellin tragjedi
sa trëndafila zbukurimi kanë bërë gjethe.

Ka puthje aromatike, puthje të ngrohta
që rrahin mallrat intime,
ka puthje që lënë gjurmë në buzë
si një fushë dielli midis dy akujve.

Ka puthje që duken si zambakë
për sublime, naive dhe për të pastra,
ka puthje tradhtare dhe frikacake,
ka puthje të mallkuara dhe të rreme.

Juda puth Jezusin dhe lë të shtypura
në fytyrën e tij të Zotit, krim,
ndërsa Magdalena me puthjet e saj
në mënyrë të devotshme fortifikojeni agoninë e tij.

Që atëherë në puthje rreh
dashuri, tradhti dhe dhimbje,
në dasmat njerëzore ato ngjajnë
te flladi që luan me lulet.

Ka puthje që prodhojnë përçartje
me pasion të zjarrtë dhe të çmendur dashurie,
ti i njeh mire, ato jane puthjet e mia
shpikur nga unë, për gojën tënde.

Llama puth atë në gjurmë të shtypur
ata mbajnë brazdat e një dashurie të ndaluar,
puthje stuhie, puthje te egra
që vetëm buzët tona kanë shijuar.

A ju kujtohet e para ...? E papërcaktueshme;
mbuluar fytyrën tuaj me skuqje të gjalla
dhe në spazma të emocioneve të tmerrshme,
sytë e tu u mbushën me lot.

A e mbani mend atë një pasdite në tepricë të çmendur
Të pashë xheloz duke imagjinuar ankesa,
Unë të pezullova në krahët e mi ... një puthje vibroi,
dhe çfarë patë pas ...? Gjak në buzët e mia.

Të kam mësuar të puthësh: puthje të ftohta
ata janë me zemër impasive të shkëmbit,
Të kam mësuar të puthësh me puthjet e mia
shpikur nga unë, për gojën tënde.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.