Gabriel García Márquez: 13 rreshta për të jetuar

Sot ju sjellim një nga ato artikuj letrar që na kujtojnë një autor të dashur dhe të dashur të Amerikës Latine: Gabriel García Márquez, aka "Gabo". Disa vjet më parë ai na tha lamtumirë por kujtesa e tij është akoma shumë e pranishme, veçanërisht në lexuesit që shijojnë shumë nga veprat e tij.

Me këtë rast, ne ju sjellim të famshmet e tyre «13 rreshta për të jetuar». Si pothuajse gjithçka që doli nga goja ose stilolapsa e Kolumbianit, këto linja përfaqësojnë një mësim të tërë të jetës dhe shpresës, linja të bukura për të cilat jemi të sigurt se do të arrijnë zemrën tuaj. Nëse i njihni, do të ishte shumë mirë nëse i lexoni përsëri, një dozë shtesë gëzimi dhe dashurie nuk të dhemb kurrë. Nëse kjo është hera e parë që i lexoni, shkruajini në një fletore dhe mbajini gjithmonë me vete… Kurrë nuk e dini kur do t'ju duhen.

 1. Të dua jo për atë që je, por për atë që jam kur jam me ty.
 2. Asnjë person nuk i meriton lotët tuaj, dhe kushdo që i meriton ato nuk do t'ju bëjë të qani.
 3. Vetëm se dikush nuk ju do ashtu si dëshironi, nuk do të thotë se nuk ju do me gjithë qenien e tyre.
 4. Një mik i vërtetë është ai që të merr dorën dhe të prek zemrën.
 5. Mënyra më e keqe për të humbur dikë është të ulesh pranë tij dhe të dish që nuk mund t'i kesh kurrë.
 6. Asnjëherë mos ndaloni të buzëqeshni, madje edhe kur jeni të trishtuar, sepse kurrë nuk e dini se kush mund të dashurohet me buzëqeshjen tuaj.
 7. Ju mund të jeni vetëm një person për botën, por për një person jeni bota.
 8. Mos e kaloni kohën me dikë që nuk është i gatshëm ta kalojë atë me ju.
 9. Ndoshta Zoti dëshiron që ju të takoni shumë njerëz të gabuar para se të takoni personin e duhur, kështu që kur t'i takoni më në fund të dini të jeni mirënjohës.
 10. Mos qaj sepse ka mbaruar, buzëqesh sepse ka ndodhur.
 11. Gjithmonë do të ketë njerëz që ju lëndojnë, kështu që ajo që duhet të bëni është të vazhdoni të besoni dhe thjesht të jeni më të kujdesshëm se kujt i besoni dy herë.
 12. Bëhuni një person më i mirë dhe sigurohuni që e dini kush jeni para se të takoni dikë tjetër dhe të prisni që ai person të dijë kush jeni.
 13. Mos u mundo aq shumë, gjërat më të mira ndodhin kur më pak i pret.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rosa Maria Castro Medellin. dijo

  Unë e admiroj këtë kompozitor të madh GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ, për veprat e tij të shkëlqyera. Takimi i nivelit të lartë: njëqind vjet solitud midis shumë të tjerëve.

 2.   Alba Adriana Nassiz dijo

  Do të doja të dija nëse «13 rreshta për të jetuar» i përket Gabriel García Marquez. Kam lexuar disa komente që sigurojnë se nuk i përket, se nuk është stili i tij. Do të vlerësoja një përgjigje. Sinqerisht

 3.   Alba Adriana Nassiz dijo

  Theshtë hera e parë që bëj një koment ... Do të doja të dija nëse «13 rreshta për të jetuar» i takojnë Gabriel García Marquez. Kam lexuar disa komente që sigurojnë se nuk i përket, se nuk është stili i tij. Do të vlerësoja një përgjigje. Sinqerisht

 4.   Ronny Ceciliano Valverde dijo

  Kjo është diçka që ndriçon një dritë në rrugën e jetës. me atë që mund të jetoni më mirë dhe të jetoni më mirë ...