Fytyrat? të policëve tanë të preferuar letrar

Të gjithë ne mund të imagjinojmë fytyra për ndonjë karakter letrar. Në rastin e policët dhe detektivëtMe rritjen dhe popullaritetin e kaq shumë personazheve të mirë të krijuar nga zhanri, pritja ose pritja është zakonisht më e madhe. Për më tepër, pothuajse të gjithë përshkruhen nga autorët e tyre. Atëherë ndodh që kinemaja ose televizioni janë përgjegjës për vendosjen e të tjerëve aspektet. Dhe nganjëherë ata na bindin dhe nganjëherë jo.

Përparoj që në këtë artikull nuk ka asnjë imazh. Kështu që të gjithë ata që duan të mbajnë atë fytyrë të policit të tyre të preferuar mund të jenë të qetë. Ka lidhje vetëm në rast se kurioziteti ose tundimi është shumë i madh. Unë kam zgjedhur vetëm disa. Do të varet nga të tjerët. Pra, le të "hedhim një vështrim" në Kurt Wallander, Harry Bosch, Salvo Montalbano, Leo Caldas, Jan Fabel, Rocco Schiavone, Martin Servaz dhe Jean-Baptiste Adamsberg. Dhe nëse i keni parë tashmë, çfarë keni menduar?

Curshtë kurioze që, në shumicën e rasteve, ato fytyra kinematografike ose televizive të jenë Aktorë 50 vjeçarë mesatarisht. Disa nga policët tanë letrar arrijnë dhe kanë kaluar gjysmë shekulli, por sepse i kanë përmbushur ato edhe në librat e tyre. Por të tjerët jo akoma dhe mbase nuk është në vend të shohin zgjedhjen e fytyrave të tyre. Le të shohim.

Kurt Wallander - Rolf Lassgård, Krister Henriksson dhe Kenneth Brannagh.

Inspektori portreti suedez nga Henning Mankell ka pasur disa fytyra në televizion. Janë bërë tre seri të karakterit të madh të Mankell, dy suedezë dhe i fundit nga BBC, me faturë të patëmetë si zakonisht. Dhe e vërteta është se të tre fytyrat, përfshirë edhe shumë britanikun Kenneth Brannagh, dinin se si t'i jepnin atij tonin dhe pamjen e Wallander. Unë i rekomandoj të tre, por unë veçanërisht preferoj Brannagh, edhe pse ai nuk është më kanoniku.

Harry Bosch - Titus Welliver

Një tjetër i shkëlqyeshëm i zhanrit, kësaj here Yankee, është Inspektori Hieronimus "Harry" Bosch, nga Michael Connelly. Veteran policia e Los Anxhelosit, protagonist i ya 23 tituj (24th del në tetor të ardhshëm), ai gjeti një fytyrë në serinë e prodhuar nga Amazon që nga viti 2014. Van tre sezone. Aktorit Titus mirëbërës Ne e kemi parë atë në shumë seri dhe filma, veçanërisht si një sekondar. Për mua, ai nga librat me të cilët qëndroj gjithmonë Nëntë dragonj, Nuk më ka pëlqyer zgjedhja.

Përveç Montalbano - Luca Zingaretti

Thelbësore shih edhe disa episode (dhe në italisht) të serialit të RAI rreth mjek Me përjashtim të Montalbanos nga pothuajse i përjetshmi Andrea Camillery. Për vendosjen e tij në enklava të mrekullueshme siciliane dhe, veçanërisht, për një nga ato hedhje që goditi plotësisht personazhet letrarë që ata rikrijojnë. Aktor romak Luca zingaretti ka dhënë jetë për gati 20 vjet në 11 sezone tashmë Dhe ai vazhdon ta gozhdojë atë.

Leo Caldas - Carmelo Gómez

Një shembull kombëtar. E diela Villar nuk përshkruan fizikisht inspektorin e tij të policisë Vigo në librat e tij, Sytë e ujit y Plazhi i mbytur. Të dy titujt rekomandohen, dy vjet më parë ishte adaptimi i filmit të dytit. Për mua, ata me të drejtë zgjodhën Carmelo Gomez si shumë Galo Leo Caldas.

Jan Fabel - Peter Lohmeyer

Komisioneri Jan Fabel i Policisë së Hamburgut, krijuar nga Craig RussellAi gjithashtu ka fytyrën e tij në tre filma televiziv. Shtë ai i aktorit gjerman Peter lohmeyer, e cila për mendimin tim modest, nuk më përshtatet si Fabel. E njëjta gjë më ndodh me emrin e mëposhtëm:

Rocco Schiavone - Marco Giallini

Inspektori politik shumë i pasaktë romak i krijuar nga Antonio Mancini Shtë një nga fenomenet e fundit letrare të zhanrit. Dhe prej tyre katër tituj i botuar RAI2 tashmë ka bërë një seri. Por personazhi letrar është 46 vjeç, dhe e vërteta është se Marco Giallini, gjithashtu një aktor romak, duket pak si Schiavone që unë kam në kokën time.

Martin Servaz - Charles Berling

Komandanti francez Martin Servaz, i Bernard Minier, është një tjetër nga emrat e mi të mëdhenj në zhanër. Për momentin është bërë një adaptim i titullit të parë të trilogjisë, Nën akull. Dhe nuk kisha imagjinuar as një fytyrë si Charles Berling.

Jean-Baptiste Adamsberg - Jean-Hughes Anglade

Fred vargas krijuar një nga më të të veçantë, të çuditshëm dhe të suksesshëm të romanit të krimit. Dhe sigurisht, ai i meritonte përshtatjet e tij televizive. Aktori Jean-Hughes Anglade i dha hua fizikun e tij të veçantë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)