Fytyra e re e Cervantes

Pikturë e Servantesit

Të flasësh për Miguel de Cervantes Saavedra do të thotë të flasësh për vetë letërsinë, për eksponent maksimal historik i vendit tonë në kod të shkruar. Unë nuk do të jem ai që do ta vendos veten, në hapësirën time të përulur, për të zbuluar mrekullitë e shkrimtarit Alcalaíno. Jo sepse dua të më mungojnë, dita do të vijë, por sepse me siguri nuk do të ketë askënd, ose nuk duhet të jetë askush, i cili nuk njeh "një të armatosurin e Lepantos" apo punën e tij. Megjithëse, mbase me këtë të fundit, kam mëkatuar me guxim, më lejoni të paraqes një copë të vogël dyshimi në lidhje me njohuritë kulturore të kësaj, shoqërisë sonë. Nuk është se kam një pikëpamje pesimiste për të, ju lutem mos më keqkuptoni, por që, gjatë përvojës time në detyra të ndryshme të jetës, kam qenë në gjendje të vlerësoj se, në disa raste, ka shumë pak interes të përgjithshëm Literatura spanjolle është referim.

Po sikur të doja të bisedoja është një lajm i ri që, për mendimin tim, ndërthur artin me historinë, duke na dhënë dashamirëve të letërsisë nga Epoka e Artë Spanjolle një fytyrë të re për të ëndërruar jetën e Miguel de Cervantes-it tonë të vlerësuar. Kur flasim për babanë e Don Kishotit dhe Sanço-në e vjetër, me siguri imazhi i pikturës më të famshme në të cilën shfaqet fytyra e tij na shfaqet të gjithëve. Veçanërisht, nga Cervantes, pamja e saj reale nuk dihet që kur piktura në fjalë, e atribuar piktorit Juan de Jáuregui, u bë duke ndjekur përshkrimin e vetë autorit. Përshkrimi që shfaqet në prologun e lexuesit të "Novelave shembullore" të tij. Prologu i shkruar, të gjitha të thuhet, në moshën 66 vjeç dhe kjo, pra, na paraqet një njeri në moshë të shtyrë për kohën dhe vetëm 3 vjet para vdekjes së tij (1616).

Rreth një javë më parë, piktori i Barcelonës  Augusto Ferrer-Dalmau, prezantoi punën e tij të re në publik duke na befasuar të gjithëve me një pikturë në të cilën protagonist është vetë Miguel de Cervantes. Dallimi nga veprat e tjera është se, me këtë rast, autori përfaqësohet me vetëm 24 vjet në Betejën e Lepantos, në bordin e Galera Marquesa dhe i rrethuar nga morionë, turq të vdekur dhe copa anijesh. Një pikturë e bukur që na transporton, në një mënyrë praktikuese magjike, në një nga betejat më të rëndësishme në historinë Spanjolle dhe si, në vetën e parë, e jetoi atë që konsiderohet gjeniu më i madh i letërsisë sonë. Ne mund të vërejmë erën e barutit, të ndiejmë në mishin tonë dhimbjen që shkrimtari ndjeu pas dy të shtënave arkeebus në gjoks dhe madje ndjehemi të mahnitur në fytyrën e tij, sfidues dhe stoik, duke parë armikun nga kuverta e galerisë. ndryshoi jetën e tij përgjithmonë. Kjo betejë jo vetëm që e bëri dorën e tij të padobishme, por gjithashtu mbushi një Cervantes me krenari i cili, Gjatë gjithë jetës së tij, ai ishte shumë i kënaqur që kishte marrë pjesë në një veprim të tillë të luftës.

Falë atij që konsiderohet "Velázquez i shekullit XXI", ne mund të shikojmë në fytyrën e një Servantesi të ri të vendosur në një kapitull të historisë së tij që, pa asnjë dyshim, ndikoi në jetën dhe veprën e tij. Kapitull që me pak fjalë, ka ardhur në ditët tona si dita në të cilën eksponenti më i madh i lirikave tona fitoi nofkën e "një armatosur nga Lepanto".

Cervantes Augusto F_D

Cervantes sipas Augusto Ferrer-Dalmau.

Kush dëshiron të shohë të gjithë fotografinë mund të vizitojë faqja zyrtare e piktorit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Përshëndetje Aleks.
  Unë ndaj me ju pasionin për librat dhe historinë. Unë gjithashtu dua historinë ushtarake.
  E pashë këtë pikturë nga Ferrer-Dalmau disa ditë më parë në internet. Një e fundit. Sigurisht, është e mrekullueshme se si pikturon ai. Unë nuk e dija se ata e quajnë atë "Velázquez i shekullit XXI" (nuk e di nëse me drejtësi apo nëse është një ekzagjerim).
  Kuriozisht, puna në fillim të artikullit i atribuohet një artisti (nuk e mbaj mend emrin tani, më kujtohet se është nga epoka e artë) pa qenë i sigurt se autorësia është e tija. Më duket se ekspertët sugjerojnë se është një kopje e bërë nga duar të tjera.
  Përshëndetje nga Oviedo dhe faleminderit për ndarjen e këtij informacioni.

  1.    Aleks Martinez dijo

   Përshëndetje Alberto,
   Së pari, më vjen mirë që ju ka pëlqyer hyrja. Lënda e emrit të piktorit; Unë e kam nxjerrë atë nga artikuj të ndryshëm në të cilët ai krahasohet me Velazquez. Logjikisht, krahasimi i tij me një karakter të tillë është ende një mënyrë për të vlerësuar punën dhe punën e Augusto Ferrer-Dalmau dhe madje do të flisnim, pa hezitim, për një ekzagjerim të plotë. Velazquez ishte një dhe prandaj të gjithë të tjerët janë thjesht praktikantë të një gjeniu (IMHO). Gjithsesi, ju duhet vetëm të vlerësoni veprat e tij për të vlerësuar aftësinë e këtij artisti. Pothuajse i vetmi artist në vendin tonë.
   Nga ana tjetër, qëllimi im është të ngarkoj artikuj mbi një larmi temash. Sidoqoftë, mund t'ju siguroj se historia e letërsisë sonë dhe referencat e saj do të luajnë një rol të rëndësishëm në shkrimet e mia të ardhshme. Si një i apasionuar pas historisë dhe historisë ushtarake, nuk mund ta parandaloj të ndodhë kjo, veçanërisht duke ditur që një numër i madh shkrimtarësh kanë qenë ushtarë në të njëjtën kohë. Faleminderit shumë për fjalët tuaja dhe një përqafim nga Barcelona.

 2.   Alberto dijo

  PS: Unë u hutova dhe mendova se artikulli juaj filloi nën portretin e famshëm që i atribuohet Juan de Jáuregui. Ky ishte emri.