Veshja jeshile e ullirit

Udhëtimet akademike që një student i Letrave si unë duhet (dhe dëshiron, le të shkojmë ...) nganjëherë çojnë në vende që dikush kishte lënë të harruara, jo për argëtim, por sepse akumulimi dërrmues i tregimeve ndonjëherë nuk merr frymë. Pa dashur të jem solemne, dua të ndaj me ju një histori, një histori shumë të bukur nga një prej shkrimtarëve të mi të preferuar, Silvina Ocampo, të cilën për shkak të një teme më duhej ta lexoja përsëri (pas një kohe të gjatë ...). Mund të mos jetë një vend, mund të mos thotë asgjë, por kush e shkruan e bën që të lexohet, dhe mënyra më e mirë që arti të ketë kuptim është mbyllja e ciklit. Shpresoj që, ashtu si unë, edhe ju ta shijoni shumë.

Veshja jeshile e ullirit

Dritaret e qelqit i dolën për ta pritur. Ajo kishte dalë jashtë për asgjë tjetër përveç blerjeve atë mëngjes. Mis Hilton u skuq lehtë, ajo kishte një lëkurë transparente në letër pergamene, si paketat në të cilat shihet gjithçka.
që vjen i mbështjellë; por brenda atyre transparencave kishte shtresa shumë të holla misteri, pas degëve të venave që rriteshin si një pemë e vogël në ballë. Ai nuk kishte moshë dhe dikush mendonte se ishte befasues
tek ajo një gjest i fëmijërisë, pikërisht në momentin kur theksoheshin rrudhat më të thella të fytyrës dhe bardhësia e gërshetave. Herë të tjera, dikush mendonte se dikush do ta befasonte atë me butësinë e një vajze të re dhe flokët shumë biondë, pikërisht në momentin kur u theksuan gjestet me ndërprerje të pleqërisë. Ajo kishte udhëtuar nëpër botë me një anije mallrash, e mbështjellë me marinarë dhe tym të zi. Ai e njihte Amerikën dhe pjesën më të madhe të Orientit. Ai gjithmonë ëndërronte të kthehej në Cejlon. Atje ai kishte takuar një indian që jetonte në një kopsht të rrethuar nga gjarpërinj. Mis Hilton lahej me një kostum banje të gjatë dhe të madh si një tullumbace në dritën e hënës, në një det të ngrohtë ku kërkohej për një kohë të pacaktuar për ujë, pa e gjetur, sepse ishte e njëjta temperaturë me ajrin. Ai kishte blerë një kapelë të gjerë kashte me një pallua të pikturuar, e cila binte krahë në valë në fytyrën e tij të menduar. Ata i kishin dhënë
gurë dhe byzylykë, ata i kishin dhënë asaj shallë dhe gjarpërinj të balsamuar, zogj të ngrënë nga tenja që ajo i mbante në një bagazh në shtëpinë e konviktit. E gjithë jeta e tij ishte mbyllur në atë bagazh, e gjithë jeta e tij ishte kushtuar mbledhjes
kuriozitete modeste gjatë gjithë udhëtimeve të saj, për më vonë, në një gjest intimiteti suprem që e afroi papritmas me qeniet, hapi bagazhin dhe trego një nga një kujtimet e saj. Pastaj ai lahej përsëri në plazhe
gra të vakëta nga Ceiloni, ajo po udhëtonte përsëri në Kinë, ku një kinez e kërcënoi ta vriste nëse nuk martohej me të. Ai udhëtoi përsëri në Spanjë, ku i ra të fikët në betejat e dema, nën krahët e palloit të kapelës së tundur
duke njoftuar paraprakisht, si një termometër, të fikët. Ai po udhëtonte përsëri në Itali. Në Venecia ajo ishte shoqëruese e një argjentinasi. Ai kishte fjetur në një dhomë nën një qiell të pikturuar, ku një çobaneshë e veshur me rozë mbështetej në një grumbull bari me një drapër në dorë. Ai kishte vizituar të gjithë muzetë. Atij i pëlqyen më shumë rrugët e ngushta, të varrezave të Venecias, sesa kanalet, ku këmbët e tij vraponin dhe nuk binin në gjumë si në gondola. Ai e gjeti veten në argjentarinë El Ancla, duke blerë kunjat dhe kunjat e flokëve për të
mbajeni gërshetat e saj të hollë të gjata të përdredhura rreth kokës. Atij i pëlqyen vitrinat e dyqaneve për shkak të një ajri të caktuar të ngrënshëm që ata kanë rreshtat e butonave të karamelizuar, kutitë e qepjes në formën e kutive të ëmbëlsirave dhe
dantella letre. Shtyllat e flokëve duhej të ishin të arta. Dishepulli i tij i fundit, i cili kishte një dashuri për modelet e flokëve, e kishte lutur atë që të lejonte veten të krehej një ditë kur, duke u rikuperuar nga i ftohti, nuk do ta linin të dilte për një shëtitje. Zonja hilton
Ajo ishte pajtuar sepse nuk kishte njeri në shtëpi: ajo e kishte lejuar veten të krihej nga duart katërmbëdhjetë vjeçare të dishepullit të saj dhe që nga ajo ditë ajo kishte adoptuar atë model bishtalec që i bëri asaj, parë nga pjesa e përparme dhe me sytë e saj, a
Koka greke; por, parë nga mbrapa dhe me sytë e të tjerëve, një bujë flokësh të lëshuar që binin shi në qafën e rrudhur. Që nga ajo ditë, disa piktorë e kishin parë me këmbëngulje dhe njëri prej tyre i kishte kërkuar leje
për të bërë një portret të saj, për shkak të ngjashmërisë së saj të jashtëzakonshme me zonjën Edith Cavell. Në ditët kur ajo shkoi të pozonte për piktorin, Mis Hilton kishte veshur një fustan kadifeje të gjelbër ulliri, e cila ishte aq e trashë sa tapiceri i një gju.
i vjetër Studioja e piktorit ishte e mjegullt nga tymi, por kapelja prej kashte e Mis Hilton e çoi atë në rajone të pafund të diellit, afër periferisë së Bombeit.
Fotografitë e grave të zhveshura ishin të varura në mure, por asaj i pëlqyen peisazhet me perëndim dielli dhe një pasdite e mori dishepullin e saj për t'i treguar asaj një pikturë që tregonte një tufë delesh nën një pemë të artë në perëndim të diellit. Mis Hilton kërkoi me dëshpërim peisazhin, ndërsa të dy ishin vetëm në pritje të piktorit. Nuk kishte asnjë peizazh: të gjitha pikturat ishin kthyer në gra të zhveshura dhe modelin e bukur të flokëve të endur e mbante një grua e zhveshur në një pikturë të freskët në një kavall. Para dishepullit të saj, Mis Hilton pozoi atë ditë më e ashpër se kurrë, përballë dritares, e mbështjellë me fustanin e saj prej kadifeje.
Të nesërmen në mëngjes, kur ai shkoi në shtëpinë e dishepullit të tij, nuk ishte askush atje; Në tryezën në dhomën e studimit, një zarf po e priste me gjysmë muaj para, të cilën ajo i detyrohej, me një kartë të vogël që shkruante me shkronja të mëdha të

indinjatë, shkruar nga zonja e shtëpisë: "Ne nuk duam mësues që kanë kaq pak modesti". Mis Hilton nuk e kuptonte mjaft kuptimin e frazës; fjala modesti notoi në kokën e saj të veshur me kadife me jeshile ulliri. Ajo ndjeu se një grua lehtësisht fatale u rrit në të dhe ajo u largua nga shtëpia me fytyrën e djegur, sikur të kishte luajtur vetëm një lojë tenisi.
Duke hapur portofolin e tij për të paguar flokët, ai gjeti kartën fyese që ende po vështronte nga letrat dhe ai i hodhi një vështrim të fshehtë sikur të ishte një fotografi pornografike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.