Fundi i Vdekjes, nga Cixin Liu

Fundi i vdekjes së Cixin Liu.

Fundi i vdekjes së Cixin Liu.

Fundi i vdekjes, pjesa e tretë e epikës Trilogjia e tre trupave shkruar nga autori kinez Cixin Liu nuk lë askënd indiferent. Kjo sagë është vlerësuar nga adhuruesit e trillimeve shkencore në të gjithë botën falë rrëfimeve origjinale dhe vizionare të Kujtimi i së kaluarës së Tokës (2008) -tregtohet si Problemi me tre trupa - dhe Pylli i erret (2017).

Fundi i vdekjes Fillimisht u botua në Kineze dhe Angleze gjatë vitit 2017. Shtëpia Botuese Penguin Random House trajtoi fillimin e saj në Spanjisht në 2018. Ngjarjet e denouement janë të ngarkuara me emocione dhe nxisin reflektim të thellë tek lexuesi. Nuk mund të ishte ndryshe, pasi Cixin Liu ka farkëtuar stilin e tij falë një mënyre autentike të përballjes së teorive shkencore me natyrën njerëzore.

Sobre el autor

Liú Cíxīn lindi në Yangquan, Kinë, më 23 qershor 1963. Prindërit e tij ishin minatorë nga Provinca Shanxi. dhe për shkak të dhunës që ndodhi gjatë Revolucionit Kulturor, ata u detyruan të dërgojnë Cíxīn-in e vogël në shtëpinë e gjyshes së tij në Henan. Ai mori diplomën e tij të inxhinierisë në 1988 dhe punoi në Stacionin Elektrik Shanxi deri në shenjtërimin e tij të fundit si shkrimtar pas përhapjes në të gjithë botën Problemi me tre trupa.

Përmbledhje e Fundi i vdekjes

Fundi i vdekjes fillon me zgjimin e Cheng Xin -një nga personazhet kryesore të Pylli i erret - pasi kaloi gjysmë shekulli në letargji artificiale. Bota që ajo arrin nuk është ajo e kujtimeve të saj. Në atë kohë të huajt (Trisolarianët) nuk kanë arritur akoma në Tokë sepse janë bllokuar nga një pajisje parandaluese e zgjuar.

Por kjo kohë e paqes dhe prosperitetit ka baza shumë të pasigurta. Pastaj, Cheng është përgjegjës për ruajtjen e mbrojtjes së Tokës. dhe zbulon se armiku i tij nuk do të dorëzohet kaq lehtë. Më në fund, kur Mbajtës shpate (mbrojtja e planetit) dështon, tokësorët duhet të përgatiten për mbijetesë dhe situatat kaotike që do të vijnë.

Analizë

Gjerësi më e madhe se dërgesat paraardhëse

En Fundi i vdekjes, Cíxīn Liú vazhdon të zhvillojë tregimin e tij të ndërlikuar -shtresë pas shtrese- të teorive të ndryshme të zbuluara në Kujtimi i së kaluarës së Tokës (Problemi me tre trupa) dhe në Pylli i erret. Sidoqoftë, në librin që mbyll trilogjinë, autori eksploron një fushë shumë më të gjerë konceptuale, filozofike dhe teorike sesa këstet paraardhëse.

Sigurisht, autori shpreh parashikimet e tij për kufijtë e teknologjisë, si dhe dilemat morale që ajo paraqet. Në botën futuriste të Fundi i vdekjes, banorët e Tokës janë të detyruar të jetojnë në mes të një rreptësie shtrënguese pothuajse të padurueshme. Shtë në kushte shumë kontradiktore të varfërisë (paradoksale?). Kjo, natyrisht, nëse merret parasysh konteksti i përparimeve shkencore dhe teknologjike që duhet të prodhojnë mirëqenie.

Narracion përshkrues shumë i varur

Përveç kësaj, betejat hapësinore masive, të përshkruara me përpikmëri, e zhytin lexuesin në tension të varur. Nuk mungojnë gjithashtu intrigat politike të ekstrapoluara nga kritikat e bëra nga shkrimtari ndaj regjimeve totalitare dhe lakmia e të fuqishmëve. Po kështu, komentet shoqërore zhvillohen mes kaq shumë pasigurie, sepse në fund të fundit fati i njerëzve është shqetësimi më i rëndësishëm.

Reflektimi se "nuk jemi vetëm" dhe pasojat e një takimi

Një nga pikat më të mëdha të mbuluara nga Cíxīn Liú në të gjithë serinë është depërtimi rreth ekzistencës së jetës në univers, së bashku me gjasat që qeniet inteligjente ekzistojnë përtej Tokës. Një tjetër nga dilemat e ekspozuara i referohet rezultatit të mundshëm të një takimi midis dy civilizimeve. Dhe si, sigurisht, më të fuqishmit gjithmonë mbizotërojnë dhe imponojnë kushtet e tyre pa marrë parasysh të shtypurit.

Përkundër përbërësit imagjinar të komplotit, Cíxīn Liú përcakton ngjarjet dhe personazhet brenda ligjeve të njohura fizike. Në mbyllje, autori paraqet një fund tmerri ndërsa lë dyshimet e tij në lidhje me ekzistencën e universeve paralele. Më në fund, ai ofron një vështrim drejt kozmosit ku e vendos lexuesin si një anëtar të një pjese të vogël të universit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.