10 citime të shkurtra nga Walt Whitman

10 citime të shkurtra nga Walt Whitman

Walt Whitman, poeti Amerikan, lindi në 1819 dhe vdiq në 1892. Gjatë gjithë jetës së tij, përveç që na la vepra të tilla madhështore si Oh, kapiten! Kapiteni im! "," Shtrirja e trupit tim "," Blades of bar " o "Kënga e vetvetes", lanë fraza të panumërta që mund të gjenim një mësim të shkurtër jetësor në secilën prej tyre.

Kishte shumë poetë që u ndikuan nga poezia e tij moderne, duke përfshirë të mëdhenj si Ruben Dario, Wallace Stevens, DH Lawrence, Fernando Pessoa, Federico Garcia Lorca, Jorge Luis Borges, Pablo Neruda, Etj

Pastaj ju lëmë me 10 citime të shkurtra nga Walt Whitman që na tregojnë shumë për të, karakterin e tij, humanizmin e tij ...

Fraza të shkurtra dhe citate

10 citime të shkurtra nga Walt Whitman -

 • “Kur takoj dikë nuk më intereson nëse është i bardhë, i zi, hebre apo mysliman. Mua më mjafton të di se ai është një qenie njerëzore.
 • «Ai që ecën një minutë pa dashuri, ecën i mbështjellur drejt varrimit të tij».
 • "Nëse arrij në destinacionin tim tani, me kënaqësi do ta pranoj dhe nëse nuk arrij deri sa të kalojnë dhjetë milion vjet, edhe unë me kënaqësi do të pres".
 • «Merrni trëndafilat ndërsa mundeni
  koha fluturon shpejt.
  E njëjta lule që admironi sot,
  nesër ajo do të ketë vdekur ... ».
 • «Se kundërshtoj veten time? Epo po, unë kundërshtoj veten time. Dhe ajo? (Unë jam i pamasë, unë përmbaj turma).
 • "Për mua, çdo orë e ditës dhe natës, është një mrekulli e papërshkrueshme dhe e përsosur."
 • "Shikoni sa më shumë që të keni mundësi, atje ka hapësirë ​​të pakufizuar, numëroni sa më shumë orë që keni, ka kohë të pakufizuar para dhe pas".
 • "Mos u dëshpëro nëse nuk më gjen shpejt. Nëse nuk jam në një vend, më kërko në një tjetër. Diku do të të pres.
 • «Ne ishim bashkë, më pas e kam harruar».
 • «Kam mësuar se mjafton të jesh me atë që më pëlqen».

Dokumentar i titruar për Walt Whitman

Dhe siç e dini tashmë nga artikujt e tjerë të mi të fundit, unë jam shumë për të kërkuar në platformën madhështore të YouTube, video ose dokumentarë që flasin për shkrimtarin me të cilin kemi të bëjmë. Këtu unë paraqes një shumë të mirë që kam gjetur në lidhje me Walt Whitman, është titruar.

Shijoje!

Kuriozitete të Walt Whitman

2019 shënoi 200 vjetorin e Walt Whitman, një nga poetët që konsiderohej një nga Më e mira e Amerikës në gjysmën e dytë të shekullit të XNUMX-të. Sidoqoftë, si çdo person, ka disa tipare që e bëjnë atë unike, ose që tërheqin vëmendjen tonë.

Ne duam të mbledhim disa nga kuriozitetet më të habitshme të këtij autori. Dhe disa prej tyre do t'ju befasojnë mjaft.

Babai i Walt Whitman

Walt Whitman jetoi nga 1819 deri në 1892. Thuhet se ai është "babai" i poezisë moderne në Amerikë dhe një njeri që transformoi poezinë. Sidoqoftë, diçka që mund të merret nga poezitë e tij, veçanërisht autobiografike "Kishte një djalë që shkoi përpara" është se marrëdhënia e tij me babanë e tij nuk ishte idilike.

Në fakt, ai tregon për të se ai ishte një njeri i fortë, autoritar, i lig, i padrejtë dhe i zemëruar. Me fjalë të tjera, një person që mund të kthehej i dhunshëm nëse nuk do të bënte atë që dëshironte. Tani, po flasim për një kohë kur ky qëndrim ishte i zakonshëm në shumë familje dhe prindër.

I fiksuar me rishikimin e punës së tij

Për Whitman, përsosmëria ishte shumë e rëndësishme. Aq sa e bëri edhe me punët e tij. Gjithmonë po ndryshoja diçka, sepse mendoja se mund ta përmirësoja. Kjo është arsyeja pse ai gjithashtu kishte problem të nxirrte në dritë shkrimet e tij.

Ai vazhdonte t’i korrigjonte, t’i ndryshonte, t’i modifikonte gjërat. Në fakt, vepra e tij "Gjethet e barit" përbëhej nga 12 poezi dhe gjatë gjithë jetës së tij ai i ndryshonte vazhdimisht, sepse nuk ishte i kënaqur me to.

Ai u bë një vetë-promovim i punës së tij

Kur një autor flet për librin e tij, është normale që ai ta bëjë këtë në vetën e parë dhe të lavdërojë atë që ka bërë. Por Whitman shkoi pak më tej. Dhe a është se, duke parë që ai kishte shumë vlerësime negative, të arsyeshme nëse marrim parasysh se poezia e tij nuk ishte brenda "normales" në atë kohë, ai veproi.

Cfare beri? Mirë përfitoni nga puna e tij në gazeta për të shkruar komente, me emra të tjerë, duke lavdëruar punën dhe duke argumentuar se ishte mirë, por që ata nuk e njihnin dhe nuk dinin se çfarë po i mungonte. Dhe të gjitha ato autokritika ishin pjesë e botimeve që po dilnin nga libri i tij.

Këshillat e fitnesit që Walt Whitman lamë pas

Epo po, nuk është diçka që ne e kemi shpikur. Në të vërtetë, ky poet shkroi "Udhëzuesin për Shëndetin dhe Fitnesin e Burrave". Në të vërtetë, këto ishin artikuj që autori botoi në New York Atlas, posaçërisht në seksionin e tij të fitnesit.

Ai e bëri atë nën pseudonimi Mose Velsor, një nga ata që ai punonte si gazetar kur kishte probleme financiare. Dhe këshillat e tij janë tërheqëse për vëmendjen. Për shembull, hani tre vakte në ditë (mëngjes, drekë dhe darkë). Por nuk u ndal këtu. Ai ju tha se çfarë duhet të hani në secilën prej tyre: mish të freskët me patate të gatuara; mish i fresket; dhe fruta ose komposto. Kjo ishte dieta e tij.

Një orë stërvitje në mëngjes për të ushtruar të gjithë trupin, duke mos kaluar shumë kohë me gratë, por me miqtë, apo duke rritur mjekrën dhe duke veshur çorape ishin këshilla të tjera që poeti la pasqyruar në ato artikuj.

Truri i Walt Whitman u hodh në plehra

Whitman mendoi se për të takuar një burrë, duhej të shkoje në trurin e tij. Ndoshta kjo ishte arsyeja pse, kur ai ndërroi jetë, truri i tij u dërgua në Shoqërinë Amerikane Antropometrike. Atje ata u morën me peshimin dhe matjen e këtij organi për të krijuar marrëdhënie në lidhje me jetën e atij personi.

Problemi është, truri ra në tokë dhe u copëtua, përfundimisht u hodh larg. Një rezultat që askush nuk duhet të kalojë.

Citate të tjera të njohura nga Walt Whitman

Walt Whitman

Walt Whitman ka lënë shumë fraza që njihen, siç janë ato të mëparshme që ju kemi prezantuar. Sidoqoftë, ka edhe të tjerë që, në vetvete, janë të rëndësishëm dhe ishin folur ose shkruar në momente të rëndësishme në jetën tuaj.

Aq më shumë, saqë duam të përpilojmë disa nga ato që, kur i lexoni, mund të aktivizojnë një mekanizëm tek ju. A doni të dini cilët janë të zgjedhurit tanë?

 • Unë ekzistoj ashtu siç jam, mjafton, nëse askush tjetër në botë nuk e vëren, unë ndihem i lumtur, dhe nëse secili dhe të gjithë e kuptojnë, unë ndihem i lumtur.

 • Sa e çuditshme, nëse vini të më takoni dhe doni të flisni me mua, pse nuk flisni me mua? Dhe pse nuk duhet të flas me ju?

 • Takoj çdo ditë Walt Whitmans të ri. Janë një duzinë prej tyre në det. Unë nuk e di kush jam.

 • Libri më i ndyrë nga të gjithë është libri i shuar.

 • Pusho me mua në bar, lësho majën e fytit; Ajo që dua nuk është fjalë, ose muzikë ose rimë, ose zakone apo leksione, madje as më të mirat; Vetëm qetësia që më pëlqen, gumëzhitja e zërit tënd të vlefshëm.

 • Ndaluni me mua ditë e natë dhe ju do të keni origjinën e të gjitha poezive, ju do të posedoni të mirën e tokës dhe të diellit ... kanë mbetur miliona diell, nuk do të merrni më gjëra të dorës së dytë ose të tretë ... as nuk do të shikoni me sytë e të vdekurve ... as nuk do të ushqeheni me spektatorët në libra, as do të shikoni me sytë e mi, as do të merrni gjëra nga unë, dëgjoni kudo dhe filtroni ato nga vetja juaj.

 • E ardhmja nuk është më e pasigurt se e tashmja.

 • Arti i artit, lavdia e shprehjes dhe rrezet e diellit të letrave janë thjeshtësia

 • Fleta më e vogël e barit na mëson se vdekja nuk ekziston; se nëse do të ekzistonte ndonjëherë, do të ishte vetëm për të prodhuar jetë.

 • Heronjtë e panjohur të pafund vlejnë po aq sa heronjtë më të mëdhenj në histori.

 • Unë e festoj dhe i këndoj vetes. Dhe çfarë them tani për veten time, e them për ty, sepse ajo që kam është e jotja, dhe çdo atom i trupit tim është gjithashtu i yti.

 • Betejat humbin në të njëjtën frymë në të cilën fitohen.

 • Dhe e padukshmja testohet nga e dukshmja, derisa e dukshmja bëhet e padukshme dhe testohet me radhë.

 • A i keni mësuar mësimet vetëm nga ata që ju admironin, ishin të butë me ju dhe ju shtynë mënjanë? A nuk keni mësuar mësime të mëdha nga ata që përgatitën kundër jush dhe diskutuan pasazhe me ju?

 • Sekreti i gjithçkaje është të shkruash në moment, rrahjet e zemrës, përmbytjen e momentit, duke i lënë gjërat pa diskutime, pa u shqetësuar për stilin tënd, pa pritur për një moment apo vend të përshtatshëm. Unë gjithmonë kam punuar në atë mënyrë. Mora copën e parë të letrës, derën e parë, tryezën e parë dhe shkrova, shkrova, shkrova ... Duke shkruar në çast, rrahjet e zemrës së jetës kapen.

 • Rruga drejt mençurisë është e shtruar me tepricë. Shenja e një shkrimtari të vërtetë është aftësia e tij për të mistifikuar të njohurën dhe familjarizuar të çuditshmen.

 • Një shkrimtar nuk mund të bëjë asgjë për burrat përveç se thjesht t'u zbulojë atyre mundësinë e pafund të shpirtrave të tyre.

 • Unë ekzistoj ashtu siç jam, mjafton, nëse askush tjetër në botë nuk e vëren, unë ndihem i lumtur, dhe nëse secili dhe të gjithë e kuptojnë, unë ndihem i lumtur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Victor rivera pasco dijo

  Vargu që lexon pak a shumë kështu mungon:

  Rri me mua një ditë dhe një natë
  dhe do ta dini origjinën e të gjitha poezive ... »