Fran lebowitz

Citimi i Fran Lebowitz

Citimi i Fran Lebowitz

Fran Lebowitz është një shkrimtare amerikane që u dallua në fund të viteve shtatëdhjetë me botimin e librit të saj të parë: Jeta metropolitane (1978). Në të, ai tallej me jetën e përditshme të shoqërisë së Nju Jorkut. Personaliteti i tij i pandershëm e ka bërë atë të dallohet nga turma. Falë mënyrës së saj të veçantë të të qenurit, shumë shkrimtarë e krahasojnë atë me historianen dhe humoristen Dorothy Parker.

Që nga vitet XNUMX ajo vuan nga "blloku i shkrimtarit". Krijimi i tij i fundit ishte loja për fëmijë Z. Chas dhe Lisa Sue Takojnë Pandat (1994). Megjithatë, kjo nuk e ka penguar atë në punën e saj të përditshme. Lebowitz ka shkëlqyer edhe në fusha të tjera, si televizioni dhe filmi, pasi përveç shkrimtares, ajo është edhe humoriste, gazetare dhe spikere.. Në vitin 2007, ai mori nominimin e revistës Vanity Fair si një nga femrat më elegante të vitit.

Përmbledhje biografike e autorit

Frances Ann Lebowitz lindi të premten më 27 tetor 1950 në qytetin Morristown në New Jersey. Ai u rrit në vendlindjen e tij, në një mjedis familjar të hebrenjve praktikantë. Ajo ishte një e re e vështirë dhe rebele, për këtë arsye u përjashtua nga shkolla episkopale. duke e akuzuar atë për "armiqësi të përgjithshme".

Faza e punës

Duke qenë se nuk mundi të vazhdonte studimet, filloi të punonte në zanate të ndryshme. Ai shiste rripa, ishte shofer taksie dhe madje pastronte apartamente. Një nga punët e tij të para të rëndësishme ishte në fushën e shitjeve të hapësirës reklamuese të revistës Ndryshimet. Në këtë revistë ai botoi shkrimin e tij të parë, përveç kësaj, filloi me recensione librash dhe filmash.

Pas pak, Andy Warhol e punësoi atë si kolumniste për intervistë. Më pas, ajo punoi për një sezon në revistën feministe amerikane Zonjë e madhe

Vepra letrare

Në vitin 1978 ai botoi librin e tij të parë: Jeta Metropolitane, e cila ishte një bestseller që nga fillimi i saj. Tre vjet më vonë, me punën e tij të dytë, Studimet Sociale (1981), pati të njëjtën pritje nga lexuesit. Pasi zuri vendet e para në shitje me të dy tekstet, shumë regjisorë i ofruan shuma të mëdha për t'i përshtatur në kinema, por ajo i refuzoi të gjitha ofertat.

Trembëdhjetë vjet më vonë të dy kopjet u redaktuan dhe u botuan si: Lexuesi Fran Lebowitz (1994). Po atë vit ai prezantoi veprën e tij të fundit, një histori për fëmijë të quajtur: Z. Chas dhe Lisa Sue Takojnë Pandat (1994).

Bllokimi i shkrimtarit

Që nga libri i tij i fundit në 1994, Lebowitz është marrë me një bllok krijues në fushën e letrave. Pavarësisht se ka disa projekte letrare, ai nuk ka arritur të përfundojë asnjë. Një rast në domenin publik është ai i punës së tij Shenjat e jashtme të pasurisë, që është shtyrë prej vitesh nga autori. Në vitin 2004, revista Vanity Fair botoi një shkurtim të veprës së tij Progresi, por deri më sot nuk e ka përfunduar ende.

Ligjërues

Pavarësisht se është e famshme për librat e saj dhe humorin sarkastik, Ai ka shkëlqyer veçanërisht në fusha të tilla si të folurit publik. Në fakt, Lebowitz është kthyer në një nga folëset më të respektuara dhe më të kërkuara sot në SHBA. Ajo ka komentuar për këtë:

“Është diçka që mund ta bëj pa asnjë përpjekje, maksima ime në këtë jetë. Unë kaloj një kohë të mirë duke folur, por e vetmja gjë që urrej është të hyj në faqe. Çdo person në botë që hip në aeroplan duhet të marrë një çek. Nuk mund ta besoj që të paguajnë për atë përvojë.”

Puna në media audiovizive

Për shtatë vjet (2001-2007) merrte pjesë rregullisht në serial Ligji dhe Rendi, si personazhi i gjyqtares Janice Goldberg. Përveç kësaj, ai është shfaqur në emisione të ndryshme me Conan O'Brien, Jimmy Fallon dhe Bill Maher. Në vitin 2013 ai ishte pjesë e kastit të filmit Wolf e Wall Street, drejtuar nga Martin Scorsese.

Citimi i Fran Lebowitz

Citimi i Fran Lebowitz

Përveç kësaj, ka qenë i pranishëm në disa dokumentarë, duke përfshirë Përvoja Amerikane, në lidhje me Susan Sontag (2014) y Mapplethorpe: Shikoni fotot (2016). Sikur të mos mjaftonin sa më sipër, Martin Scorsese drejtoi edhe një film dokumentar për Lebowitz HBOi quajtur Të folurit publik (2010).  

Seriali dokumentar

Në vitin 2021 ai luajti në dokumentar Pretendoni, është një qytet, e cila u shfaq premierë në Platforma Netflix dhe ka 6 episode të shkurtra. Që nga fillimi i transmetimit, ai ka fituar qindra fansa që nuk ishin në dijeni të këtij personazhi të çmendur, hare dhe argëtim në të njëjtën kohë. Në çdo episod, Lebowitz ka një bisedë me regjisorin Martin Scorsese për kulmin e Nju Jorkut.

I tillë ka qenë suksesi i punës, që u nominua për një Emmy 2021 në kategorinë e dokumentarit më të mirë.

Rezistenca teknologjike dhe udhëtimi

Një nga aspektet për të cilat shkrimtar është për shkak të refuzimit të teknologjive. Prandaj, ai nuk ka celular apo kompjuter. Lidhur me këtë, ai komentoi: “… Unë nuk kam kompjuter. Unë nuk shoh asgjë në internet, që është një vendim i madh sot”. Përveç kësaj, deklaron se nuk i pëlqen të hipë në aeroplan, ndaj shkon rrallë me pushime, pasi e konsideron një aktivitet të tmerrshëm.

Librat e Fran Lebowitz

Jeta metropolitane (1978)

Është një përmbledhje e tregimeve komike. Është botuar në spanjisht si Jeta Metropolitane (1984). Në tekst, autori bëri një kronikë të ashpër se si është jeta për milionerët, të pashëm dhe të famshëm që banojnë në Nju Jork.. Përveç kësaj, ai përshkroi në detaje - me prekje ironike - se si zhvillohen grupet shoqërore në fusha të tilla si moda, arti dhe letërsia.

Shkrimtarja ka rrëfyer një ambient që e njeh në mënyrë perfekte, pasi ishte pjesë e atij rrethi. Një realitet që tregon sesi qyteti kishte përfshirë aq personazhet e tij, saqë asnjëri prej tyre nuk mund të kishte jetuar në një qytet tjetër, aq më pak në fshat. E zakonshme mes tyre ishte armiqësia ndaj vendeve rurale të rrethuara nga natyra, kafshët shtëpiake, analfabetët dhe fëmijët.

Studimet Sociale (1981)

Është libri i dytë i shkrimtarit. Është botuar në spanjisht si Manual i shkurtër i qytetërimit (1984). Falë punës së tij të mëparshme, ky koleksion u prit mirë dhe po ashtu bestselleri. Ashtu si puna e tij e parë, Ai përmban një grup tregimesh ku ka bërë satira për njerëzit, kënaqësitë dhe mjedisin e zonës urbane.

ndërsa tregimet ata shijojnë një komedi të theksuar, ato paraqiten saktë, inteligjente dhe misantropike.

Lexuesi Fran Lebowitz (1994)

Kjo vepër e tretë letrare është rezultat i bashkimit të dy librave të tij të parë të botuar, Jeta metropolitane (1978) y Studimet Sociale (1981). Tekstet u redaktuan për të përfshirë të dhëna që lejuan publikun të mësonte më shumë për jetën dhe veprën e autorit. Nga ky material më pas lind dokumentari Të folurit publik (2010), Drejtuar nga Scorsese.

Z. Chas dhe Lisa Sue Takojnë Pandat (1994)

Është një libër fantazi për fëmijë, i cili përshkruan udhëtimet e dy 7-vjeçarëve me dy arinj të mëdhenj. Shkrimtarja prezanton një histori me komedinë e saj tipike sarkastike, ku interpretojnë zotin Chas dhe Lisa Sue. Teksa foshnjat eksplorojnë ndërtesat në Manhatan, ata zbulojnë një palë panda të quajtura: Pandemonium dhe Mos u bëj panda në publik. Vepra përmban ilustrime nga Michael Graves.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)