Francisco García Pavón. Njëqindvjetori me Plinio dhe zërat në Ruidera

Karikaturë në përplasjen e librit Zërat në Ruidera. Nga Mingote dhe Cabañas.

Ky vit është njëqindvjetorin e lindjes nga shkrimtari tomellosero Francisco Garcia Pavon, dhe gjithashtu 30 vitet e vdekjes së tij. Unë jam një manchega e pastër, kam jetuar fëmijërinë time të hershme në Tomelloso dhe García Pavón është një institucion këtu.

Unë tashmë fola një ditë për krijimin e tij më të famshëm, kreun e GMT (Garda Komunale Tomelloso), e pakrahasueshmja Manuel Gonzalez, Plini për botën e njohur. Sot i përkujtoj këto ephemeris me rishikim de Zërat në Ruidera, një nga librat e tij më tronditëse, interesante dhe e diskutueshme që rekomandoj ta zbuloni.

Zërat në Ruidera

Komisioneri Anselmo Perales, të Brigadës së Hetimit Penal në Madrid, kontaktoni me kolegu dhe shoku i tij Manuel González alias Plini për t'ju dhënë një komision. Duhet të shkoni në mënyrë të fshehtë në lagunat Ruidera për të bashkëpunuar në një çështje misterioze mbarëkombëtare lidhur me një rrëmbim.

Kështu që shkon Plini, diçka i turpëruar për misionin e shumë sekretit dhe për të cilin nuk mund të flasë. Justifikimi që ai bën është pushime me familjen tuaj. Ekziston edhe një justifikim tjetër: ai i hetoj disa britma të tmerrshme që dëgjohen në mesnatë pranë lagunave dhe që kanë revolucionarizuar të gjithë përreth.

Theshtë romani me shume cervantina të sagës. Isshtë vendosur në skenarët të cilët vazhdojnë të admirojnë këdo që kalon nëpër këtë tokë të rrafshët dhe të thatë. Befason, përveç kësaj dhe mbi të gjitha, për një akuzë shumë e qartë seksuale kulmi i së cilës ndodh në a fund shumë tronditës i cili në kohën e tij skandalizoi censorët.

Dhe ajo që nuk mungon është pasuria e gjuhës nga García Pavón, mjeshtër në reflektimin, përshkrimin dhe rrëfimin për Idiosinkracia e La Mancha. Episodi në lidhje me konsultimin (dhe atë që ai kërkon) të Plinio dhe Don Lotario de Ignacio, një i porsamartuar me probleme për të "takuar" me gruan e tij, është i paharrueshëm. Thjeshtësi, jo thjeshtësi, humor, tërheqje dhe shprehje shumë lokale për ata prej nesh nga terroir. Vetëm kjo vlen të lexohet për të tyret dhe gjithashtu për ata jashtë këtij universi shumë të veçantë.

Plinio dhe familja e tij

Theshtë romani ku shumica protagonizëm kanë gruan e tij Gregoria dhe vajzën e tij Alfonsa, zakonisht shumë dytësor në pjesën tjetër të titujve. Ata ata ju shoqërojnë me humor të mirë, megjithëse e dinë që janë pretekst për një rast të ri. Por ato janë gjithashtu një pretekst për disa nga paragrafët më të mirë të romanit, si ai më poshtë.

Më shumë personazhe

Nuk mungojnë ato të zakonshmet si Don Lotario, i gatshëm në çdo moment për "hetimet" e mikut të tij Plinio, një mjek Watson manchego dhe veteriner. Duket gjithashtu atje Weed Kepi, i dyti pas Plini, dhe lAntonio Faraoni dhe Braulio filozofi gjithmonë vjedhin skena, një nga ata personazhe ndërhyrjet e të cilëve janë të papërsëritshme. Shtë edhe Don Ricardo, mësuesi i shkollës së mesme. Dhe të gjithë gjithashtu shkojnë në Ruidera për të parë se si po shkon Plinio.

Personazhet betoni të këtij libri janë prostituta Gala (faktori përcaktues në zgjidhjen e çështjes), Don Circumciso dhe qeni i tij Vida (kush nuk është ai që duket), Vëllezër Lumi i ftohtë o García López (nëna dhe djali që banojnë në zonë që zakonisht ecin herë pas here).

Një fragment

«Ndërsa gratë shkuan përpara, ai mori vëmendjen e vajzës së tij. Ajo ecte mbështetur në krahun e nënës së saj, duke i thënë gjërat, duke qeshur herë-herë dhe duke lëvizur këmbët e saj shumë të forta ritmikisht. Sa e çuditshme është të kesh një fëmijë. Kjo për shkak të një përleshje me dy trupa gjatë një nate të natës, një trup i vogël i sapo bërë dhe i ngrohtë, një qese me aq shumë fuqi të prindërve, gjyshërve, penta-gjyshërve dhe njëqindvjeçarëve, do të dilte nga nëna midis ijëve të saj , ishte një gjë shumë e rrallë. Aty e kishin, kaq të huaj dhe kaq unike; kështu po dhe aq tonën; por edhe për të tjerët ».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.