Ciceroni. 3 fragmente të punës së tij në përvjetorin e vdekjes së tij

Marco Tulio Cicero ishte oratori më i famshëm romak dhe një nga emrat më të njohur në histori. Sot ai vdiq, mjaft keq, në vitin 43 para Krishtit. C. Theksoj 3 fragmente të veprave të tij më të famshëm si fjalimet e Catilinar, Mbi retorikën y Rreth republikës. Nga rruga, më shumë se një politikan bashkëkohor vendas duhet të lexojë Ciceron herë pas here.

Ciceroni dhe unë

Historia ime e urrejtjes së dashurisë me Ciceronin kthehet pothuajse në kohën e tyre të Republikës Romake kur unë isha duke studiuar latinisht në shkollën e mesme dhe kolegj. Jeta ime atëherë ishte një koment i vazhdueshëm mbi tekstin dhe përkthimet e Lufta Galike të shokut të tij bashkëkohor dhe asgjë Julius Cezari. Dhe në kolegj ishte radha e tij dhe e famshme e tij Catilinar me mësuesi i latinishtes më i poshtër që shkeli ndonjëherë në një klasë.

Por, pavarësisht nga problemet e mia me ablativin absolut, Jeta dhe vepra e Ciceronit është një nga më interesantet të asaj kohe. Për t’i hedhur një sy një nga rishikimet e fundit të figurës së tij, edhe pse nën mbrojtjen e trillim narrativ dhe televiziv aktuale, gjithmonë Unë rekomandoj Roma, seriali me i shkelqyer i HBO.

3 fragmente të veprës së tij

Escogidos nga më të famshmit si politikan, retorik dhe filozof.

Kazinaret I

Deri kur, Catilina, do ta abuzosh me durimin tonë? Deri kur duhet të jemi akoma loja e tërbimit tuaj? Ku do të ndalen shpërthimet e guximit tuaj të shfrenuar? Çfarë! A nuk e ka përmbajtur guximi juaj as rojën që shikon tërë natën në Kodrën Palatine, as ata që mbrojnë qytetin, as terrorin e njerëzve, as pajtimin e të gjithë qytetarëve të mirë, as tempullin e fortifikuar në të cilin qëndron Senati? sot, as fytyrat e gushtit dhe të indinjuar të senatorëve?

A nuk e keni kuptuar, nuk po shihni se komploti është zbuluar? A nuk e shihni se komploti juaj nuk është sekret për askënd dhe se të gjithë tashmë e kanë atë të lidhur me zinxhirë? Çfarë keni bërë natën e kaluar, burrat që keni mbledhur, masat që keni rregulluar me ta, a mendoni se këto janë gjëra të injoruara edhe nga njëri prej nesh? O herë! O dogana! 

De republica - Për republikën

«Duke pasur parasysh situatën time, unë kam qenë në gjendje të shijoj kohën e lirë dhe të përfitoj më shumë nga të tjerët, për shkak të shumëllojshmërisë së studimeve që kanë qenë kënaqësia ime që nga fëmijëria (…) Por me gjithçka, unë Nuk hezitova për asnjë moment të ekspozohem para stuhive më të ashpra, dhe unë do të thoja që edhe në rrufe, për të shpëtuar bashkëqytetarët e mi dhe siguroji të gjithë të tjerët, pa kursyer ndonjë rrezik, një jetë të qetë.

Sepse ky vend nuk na ka lindur dhe edukuar pa llogaritur tek ne, nga ana tjetër, për të kontribuar në jetesën e tyre; jo vetëm duke i shërbyer interesave tona na ofron një strehë të sigurt për kohën e lirë dhe një vend të qetë për pushimin tonë; përkundrazi, ajo duhet të ruajë për përdorimin e saj pjesën më të madhe të shpirtit tonë, zgjuarsinë tonë, mençurinë tonë, duke lënë për përdorim privat atë që mbetet pasi të marrë pjesën e saj.

De retorika - Në retorikë

«Folësi i mesëm, të cilën unë e quaj të moderuar dhe të butë, duke pajisur vetëm forcat e tij në mënyrë të mjaftueshme, Nuk do të keni frikë nga rreziqet e paqarta dhe të pasigurta të elokuencës; Edhe nëse nuk është shumë i suksesshëm, siç ndodh shpesh, ai nuk do të jetë në rrezik të madh, megjithatë; sepse nuk mund të bjerë nga shumë lart.

Por ky folësi ynë, të cilit i japim përparësi, i cili është serioz, i vrullshëm, i flaktë, nëse ka lindur vetëm për këtë, ose në këtë ai vetëm ka ushtruar, ose për këtë ai ka aplikuar vetëm veten e tij, pa e zbutur bollëkun e tij me dy stilet e tjera, meriton përçmimin maksimal. Mirë folës i thjeshtë, sepse ai flet me saktësi dhe vjetërsi, është tashmë i ndjeshëm, folësi mesatar, i këndshëm; por kjo tjetër shumë e bollshme, nëse nuk është asgjë më shumë se kaq, zakonisht duket mezi e arsyeshme'.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.