Molière. Përvjetori i lindjes së tij. Një fragment i zgjedhur

Molieri. (Nicolas Mignard (1658))

Moliere, Ose çfarë është e njëjtë, Jean Baptiste Poquelin, i lindur një ditë si sot e 1622 en Paris. Ishte një nga dramaturgë të mëdhenj francezë përveç aktorit. Në gjurmët e Racine dhe Corneille, kulmet e tjera të atij trekëndëshi të përjetshëm të teatrit Galik, dhe duke ndjekur famën e tij, Molière ishte një bartës standard i komedisë, pasi nuk arriti të ketë sukses në dramë. Sot, në kujtesën e tij dhe në time, unë kujtoj punën e tij duke zgjedhur një fragment të një prej titujve të tij.

Molière et moi

Unë kam një farë paragjykimi për këtë autor francez, Duhet ta pranoj. Mbase sepse puna e parë që pashë e saj ishte Tangles e Scapin, në Teatrin Spanjoll. Dhe e mbaj mend me shumë kënaqësi sepse ishte edhe një ditë shumë e veçantë. Sepse nuk e harroni kurrë herën e parë që thonë "Të dua". Kështu që ajo ditë e kaluar në Madrid, në një ekskursion të shkollës së mesme, në adoleshencë të plotë dhe në dashuri, përfundoi me këtë komedi të shijshme (jo një nga ato më të shkëlqyerat) në të cilën ajo luajti Jose Pedro Carrion Epo, kjo nuk mund të harrohet.

Vite më vonë, unë u ktheva për të shijuar jashtëzakonisht me Zoteria borgjeze, në një tjetër nga ato raste që nuk duhet të humbni nëse jetoni vetëm më pak se 50 kilometra larg Almagro. Kështu që ne shkuam për ta parë atë në Festivali i Teatrit Klasik, ngjarje kulturore e pashmangshme e verës së La Mancha, kombëtare dhe ndërkombëtare.

Dhe gjëja e fundit që pashë kohët e fundit ishte përshtatja e Misantropi çfarë bënë ata Kamikaze. Por Unë qëndroj me ata dy të parat. Ndoshta nuk ishin më të rëndësishmet, si Koprrac, Pacienti imagjinar o Tartufo, por ato janë, të themi, të miat.

Por sot e mbaj mend këtë fragment të njërës prej punimeve mbase më pak i njohur nga Molière, E çmueshme qesharake. Dhe le ta kujtojmë gjithashtu atë merita e saj e madhe ishte adaptimi i komedi arti Italian të kohës së tij në teatrin francez, përveç luftoni hipokrizinë të shoqërisë së tyre përmes ironi të teksteve dhe personazheve të saj. Si në këtë.

Një fragment i zgjedhur

E çmueshme qesharake

MADELÓN: Babai im, këtu është kushëriri im, i cili do të të thotë të njëjtën gjë si unë: që martesa nuk duhet të vijë kurrë deri pas aventurave të tjera. Në mënyrë që të jetë i pëlqyeshëm, një i dashur duhet të dijë të deklarojë ndjenjat e bukura, të shfryjë tenderin, delikatin dhe të zjarrtin dhe se përkushtimi i tij përbëhet nga format. Së pari, ju duhet të shihni në tempull ose në shëtitje, ose në ndonjë ceremoni publike, personin me të cilin jeni dashuruar, ose përndryshe, të merret fatalisht në shtëpinë e saj nga një i afërm ose një mik dhe të lërë atje të gjithë ëndërrimtar ose melankolik . Ai do ta fshehë pasionin e tij për objektin e dashur për disa kohë, duke bërë disa vizita tek ai, ku nuk do të mungojë të sjellë një temë gallatë që nxit njerëzit në takim. Kur të vijë dita, deklarata duhet të bëhet përgjithësisht në rrugën e disa kopshteve, ndërsa kompania është larguar pak, dhe kjo deklaratë duhet të pasohet nga një zemërim i shpejtë, i cili zbulohet në skuqjen tonë dhe që largon për një ndërsa e dashur prania jonë. Pastaj ai gjen mënyra për të na qetësuar, për t'u mësuar në mënyrë të pandjeshme me ligjërimin e pasionit të tij, për të nxjerrë atë rrëfim të papranueshëm nga ne. Pas kësaj vijnë aventurat, rivalët që kalohen përpara një prirjeje të ngulitur, përndjekjet e prindërve, xhelozia e bazuar në paraqitje të rreme, ankesat, dëshpërimet, rrëmbimet dhe gjithçka tjetër. Këtu është mënyra se si gjërat kryhen në mënyra elegante, dhe me ato rregulla, të cilat nuk mund të shpërndahen në një gallatë të mirë. Por duke arritur menjëherë në bashkësinë bashkëshortore, duke bërë dashuri vetëm kur lidh kontratën e martesës dhe sapo fillon romanin nga bishti, e përsëris, babai im, se nuk ka asgjë më vulgare se ajo procedurë, dhe ata më japin nauze vetëm duke menduar për ajo


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   jz dijo

    Sa pasuruese është ta lexosh këtë