«Fractal», libër-album i ri me poezi nga dramaturgu dhe poeti David Fernández Rivera

david-fernandez-rivera-fotografia-nga-juan-cella

Poeti dhe dramaturgu nga Vigo David Fernandez rivera sapo lëshoi ​​librin-disk "Fractal" përmes firmës Madrid Botimet Amargord.

Me këtë antologjiRivera vendos, për herë të parë, dhe pas më shumë se pesëmbëdhjetë vjetësh duke krijuar pa ndërprerje, të bëjë një pauzë për të parë prapa. Dhe është se «Fraktal » Shtë një antologji e periudhës midis 2009 dhe 2015, një fazë në të cilën shkrimtari botoi një trilogji të përbërë nga Tela me gjemba (2009), Sahara (2011) y Agat (2014) Përveç kësaj, ky projekt përfshin disa poezi të pabotuara nga cikli, së bashku me një disko në të cilën autori riinterpreton disa nga poezitë më përfaqësuese të kësaj periudhe.

Ky libër-disk paraqet një ndarje të qartë midis dy fazave të ndryshme brenda të njëjtit cikël krijues. Poezitë që i përkasin Tela me gjemba tashmë Sahara tregojnë një autor që ngre poezinë e tij në tema të ndryshme si skllavëria në shekullin XNUMX, shkolla, tjetërsimi, prishja e qenieve njerëzore me natyrën dhe me identitetin e tyre, etj. Sidoqoftë, në krijimet më të fundit, domethënë, në ato që korrespondojnë me Agat, DFR largohet nga perspektiva e autorit për të krijuar nga këndvështrimi i lexuesit, duke kërkuar ta bëjë atë të rritet nga liria e tij.

Së fundi, disko plotësoni plotësisht kuptimin e kësaj faze. Që në moshë shumë të re, David Fernández Rivera ka besuar në nevojën për të ndërtuar formate alternative për ta bërë poezinë të gjallë. Dhe konkretisht, midis 2009 dhe 2015, Rivera u përpoq të ndajë poezinë e tij në skenë, dhe veçanërisht, përmes tingullit dhe interpretimit, prandaj rëndësia e kësaj disko për të kuptuar punën e Riverës gjatë gjithë këtyre viteve. Zëri, si një mjet i komunikimit poetik, ka qenë gjithmonë një nga parullat e poetit.

kapak-fraktal_

Skicë e jetës dhe karrierës letrare të poetit

David Fernández Rivera (Vigo, 1986), poet, dramaturg, kompozitor, koreograf dhe regjisor teatri. Karriera e tij është e shënuar nga moskonformiteti, kërkimi i vazhdueshëm për avangardën, si dhe nga angazhimi i tij për identitetin tonë natyror, të kuptuar si etiologji themelore e lirikës së tij. Ai është i njohur për materializimin e veprës së tij përmes kodeve më të larmishme, madje duke u përballur me poezinë deri në kufizimet e gjuhës dhe gjuhëve.

Trajektorja, nga viti në vit

 • 2004: Ai boton "Ecja në mjegull".
 • 2005: Ai boton "Sentimiento y luz" dhe "Këngët e mungesës sime".
 • 2006: Publikon "Steeds", antologji e të rinjve.
 • 2008: «Midis hijes dhe britmës».
 • 2009: Themeluar "Kompania e David Fernández Rivera".
 • 2010: «Tela me gjemba».
 • 2011: «Sahara», «Jehona e natës».
 • 2012: Teksti teatror "Hipnozë" - "Kolonia".
 • 2014: «Agat».
 • 2015: «Sfera», «Fractal».

Një libër që me siguri ka një lexim pasurues dhe një autor për t’u ndjekur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.