Formati i letrës mund atë dixhital në shekullin XXI

1024_2000

Libraria Bardón, Madrid.

Epo, çuditërisht, sipas raportit të CIS të botuar në janar të vitit të kaluar, 79,7% e lexuesve spanjollë preferojnë një libër fizik dhe vetëm 11,1% zgjedhin formatin dixhital. Shkurtimisht, do të flisnim për 4 në 5 lexues që lexojnë siç është bërë për pjesën më të madhe të historisë njerëzore. Diçka që, krahasuar me zonat e tjera, është shumë befasuese.

Aktualisht, të gjithë kemi kompjuterë, tableta, smartphones dhe një numër i pafund pajisjesh elektronike të afta të na i bëjnë gjërat më të lehta kur bëhet fjalë për të shijuar çmimet tona të çmuara hobi. Në çdo rast, ne vazhdojmë të gjejmë thelbin e leximit në letër, duke hedhur poshtë, pra, atë që na ofron moderniteti teknologjik.. Diçka që, sigurisht, nuk ndodh në detyrat e tjera të ditës sonë të ditës.

Nëse ndalemi të mendojmë, formati dixhital na jep shumë më tepër lehtësira. Na lejon, para së gjithash, ruani një numër praktikisht të pafund të librave. Diçka që, sigurisht, raftet tona në shtëpi nuk do të ishin në gjendje ta mbështesnin.

Prandaj, do të zgjidhte problemin e zakonshëm të hapësirës. Kjo temë, e përsëritur në diskutimet familjare rreth rafteve të librave të lakuar dhe librave të grumbulluar kudo. Edhe kështu, në Spanjë, pavarësisht se kemi zgjidhjen në duart tona, ata prej nesh që e duan leximin, në përgjithësi, Ne vazhdojmë të mbushim shtëpitë tona, ato të prindërve, vëllezërve ose miqve, me libra të përfunduar ose, thjesht, libra të dënuar në një listë pritjeje praktikisht të pafund.

E gjithë kjo për të mos përmendur objektet në kohën e kanë gati çdo libër menjëherë të disponueshëm. Duke e lejuar këtë, lexoni gjithçka kudo në botë me vetëm një klikim. Diçka që, sigurisht, do të lehtësonte zakonin e leximit pa praktikisht asnjë kufizim.

Pavarësisht gjithçkaje, formati fizik vazhdon të mundë dixhitalin Dhe, sa e çuditshme është, mendoj se ka një shpjegim logjik për të gjithë këtë. Sigurisht, shumë do të na quajnë të çmendur ose të çuditshëm, diçka që nuk na kthehet pasi që, fatkeqësisht, ata prej nesh që duan të lexojnë nuk janë bërthama më e madhe e shoqërisë, larg saj.

Me siguri gjithçka qëndron, dhe mbi këtë e mbështes reflektimin tim, në diçka që vetëm ata prej nesh që lexojnë mund ta vlerësojnë. Megjithëse nuk besohet ose kuptohet,  leximi jetohet dhe kënaqet me 5 shqisat. Asnjë sipërfaqe elektronike nuk na bën të ndiejmë erën, prekjen e faqeve ose peshën e historisë që po lexojmë.

Ne, pa asnjë dyshim, i trajtojmë librat si kuti plot stimuj të të gjitha llojeve, secili prej tyre është unik dhe i mirëfilltë. Të lexuarit nuk ka të bëjë thjesht me përpirjen e fjalëve, leximi është të ndiesh dhe të vëresh. Shtë një akt i plotë romantik. Na ankoron në të kaluarën tonë dhe na bën të jetojmë situata të papërsëritshme. Leximi është diçka që për momentin, për shumë njerëz, është ende vetëm brenda mundësive të botës fizike, asaj të letrës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Aleks Martinez dijo

    Shumë interesante gjithashtu. Faleminderit per komentin Pershendetje