Letërsia si një mënyrë për të ndryshuar botën

Librat botërorë 1

Në vitet e fundit, interneti dhe teknologjitë e reja i kanë lejuar artit të marrë aspirata të reja (dhe efektive). Një fakt që merr përsipër nga një Histori që gjatë gjithë shekujve ka treguar se, para blogjeve dhe cicërimave, shumë artistë, dhe veçanërisht shkrimtarë, madje guxuan të sfidonin sistemin. Shembuj konfirmues kapaciteti i letërsisë si mënyrë për të ndryshuar botën.

Shkruaj. Lexoni Mendo

Darvini sfidoi Kishën me teorinë e tij të evolucionit. Pas gudulisjes së Islamit me Vargjet Satanike, shkrimtarit Salman Rushdie iu desh të strehohej nëse nuk donte t'i pritej koka. Vite më vonë, Roberto Saviano do të kishte nevojë për një shoqërim pasi të kishte botuar Gomorrah, historia e asaj Italie tjetër që camorra Napolitane nuk i pëlqente. Edhe Kodi Da Vinci duhet falënderuar për aftësinë e tij për të ngritur vetullat e më shumë se një lexuesi të përkushtuar.

Historia është plot me autorë të mëdhenj të cilët në atë kohë guxuan të kapërcenin përtej argëtimit të thjeshtë dhe të vinin bast për histori që ndryshuan mënyrën e të menduarit. Sidoqoftë, në një kohë kur teknologjitë e reja të tilla si interneti dhe bloget e tij ose rrjetet sociale, bota duket se bëhet një xhungël e ideve artistike me aspirata edhe më efektive.

Në fakt, shkrimi i thjeshtë u hap vendin projekteve në të cilat letërsia arrin një shkallë edhe më të fuqishme kur bëhet fjalë për ndryshimin e botës: shembulli i fundit që përmendëm rreth Letërsi LaPrek dhe ndikimi i saj në një Indi që përsëri iu nënshtrua letrave; kultura e "mikros" si një frymëzim për disa shkrimtarë që kanë guxuar të lënë disa vargje në Twitter-in e tyre çdo ditë; blog në të cilët të rinjtë nga vendet e pazhvilluara kanë kthyer zhgënjimet e tyre për të përfunduar botimin e një libri. . . Suksese që, me disa marketing të mirë të përfshirë në raste të caktuara, lejojnë që mijëra njerëz të mobilizohen dhe mënyra e tyre e të menduarit të ndryshojë.

Në këtë pikë, pyetja në këtë artikull bëhet një deklaratë e thjeshtë që me siguri tashmë do ta dinit paraprakisht, prandaj qëllimi nuk është askush tjetër përveç frymëzoni njerëz si ju të bëjnë pjesën e tyre në këtë xhungël të shkëlqyer idesh të quajtur Internet. Dhe bashkë me ta, mbase e gjithë bota.

Cilin aspekt negativ të botës së sotme do të dëshironit apo jeni përpjekur të ndryshoni përmes teksteve tuaja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.