Fjalorët më të mirë latin, dhe burime të tjera për të mësuar këtë gjuhë

Skulpturë para një muri me gravura latine.

Mur me gdhendje latine.

Latinishtja është një gjuhë shumë interesante, e cila mund të shprehë gjëra që gjuhët e sotme mund të mos jenë në gjendje t'i bëjnë me kaq elegancë. Kjo gjuhë, sot, përdoret në fushat mjekësore, shkencore dhe juridike, kryesisht, kështu që të jesh në gjendje ta trajtosh atë pak a shumë lehtë mund të nënkuptojë një avantazh. Kjo pa llogaritur kënaqësinë që do të thoshte të lexosh klasikët në një nga gjuhët e tyre origjinale.

Gjëja e parë që duhet të keni kur filloni të studioni këtë gjuhë është një fjalor. Hapi tjetër është të ndiqni kurse ose të përdorni përkthyesit dhe udhëzuesit që janë në dispozicion në internet, në mënyrë që mësimi të bëhet sa më i plotë që të jetë e mundur.

Fjalorët më të mirë latinisht

Kur zgjidhni një fjalor ka shumë gjëra për t'u marrë parasysh, nga madhësia dhe pesha te çmimi. Dhe ka shumë lloje fjalorësh, disa sjellin ushtrime dhe të tjerë madje audioja për të ndihmuar në shqiptimin.

Në këtë listë përmenden dhe shpjegohen 3 fjalorë, dy fizikë dhe një dixhital, të cilët kanë minimumin e nevojshëm për të qenë në gjendje të përkthejnë latinishten:

Botimet e Fjalorit Latin SM

Fjalor latin

Ky fjalor funksionon vetëm për të përkthyer nga Spanjishtja në Latinisht, por jo e kundërta. Sidoqoftë, është e përsosur për studentët.

Ju dëshironi atë? Bleni këtu.

Fjalori i rrënjës latine

Fjalor nga rrënjët latine.

E shkëlqyeshme për përkthime në nivelin profesional ose të studentëve. Çmimi i tij është pak i lartë në krahasim me të tjerët, megjithatë, materiali që i ofron përdoruesit justifikon paratë e investuara. Nëse jeni dikush që karakterizohet nga kërkimi i përsosmërisë, merre kete fjalor.

Fjalor digjital latin për studentët

Fjalor digjital latin për studentët.

Ky fjalor ka veçorinë e të qenit dixhital, ashtu siç e thotë edhe emri i saj. Mund të lexohet praktikisht në çdo pajisje elektronike, duke e bërë atë jashtëzakonisht të përshtatshme. Për fat të keq nuk është në dispozicion në spanjisht, vjen vetëm për anglisht.

Fjalor i ilustruar latin. Latinisht-Spanjisht / Spanjisht-Latinisht (Vox - Gjuhët Klasike)

Fjalor i ilustruar latin.

Një fjalor jashtëzakonisht i lehtë për t’u përdorur, mund të thuhet se është edhe intuitiv. Ka një shtesë interesante të gramatikës latine. Ky plotësues, nëse përdoret mirë, mund të jetë shumë i dobishëm. Isshtë një investim i madh në formatin e tij fizik për shkak të rezistencës së materialeve me të cilat është bërë.

Merre këtu.

Fjalor i ri etimologjik latin-spanjoll dhe zërat e prejardhur: Edicioni i pestë (Letra)

Ky fjalor është jashtëzakonisht i rëndësishëm sepse Kjo i lejon përdoruesit të dijë se si latinishtja ndikoi në baskisht, anglisht dhe gjermanisht. Ky burim didaktik lehtëson lexuesin të kuptojë se çfarë ka të bëjë me marrëdhëniet midis latinishtes dhe greqishtes, si dhe pasojat e tij në shkenca të ndryshme.

Mos e humbni tuajin.

Latinisht Fjalor didaktik

Fjalor didaktik latin.

Ky fjalor, i përgatitur nga Javier Aramburu, ofron një sistem shumë të plotë të mësimdhënies në latinisht. Autori përdori ilustrime dhe shpjegime jashtëzakonisht të hollësishme për secilën fjalë, në mënyrë që asgjë të mos shpëtonte, dhe kështu gjuha mund të kuptohet në mënyrën më të mirë. Duke e marrë atë, ju do të shijoni 64 faqe ku mund të vlerësoni atë që lidhet me kulturën latine dhe 32 të tjera të dini, në mënyrë sistematike, për gramatikën e një gjuhe kaq të shkëlqyer.

Merrni një kopje këtu.

Përkthyes në internet

Imazh nga një fjalor latin.

Fjalor latin.

Në rast se një fjalor nuk është një mundësi, Përkthyesit në internet janë një mundësi e shkëlqyer dhe falas. Përdorimi i këtij burimi është perfekt për ata që kanë nevojë të bëjnë vetëm disa përkthime dhe ka avantazhin që zakonisht mund të përdoret nga Spanjishtja në Latinisht ose anasjelltas, përveç një larmie gjuhësh.

Google Përkthe ka latinishten në mesin e gjuhëve të saj për tu përkthyer. Meqenëse është më e lehtë dhe më e shpejtë për tu përdorur, është një nga përkthyesit më të përdorur. Gjëja që duhet të kihet parasysh në këtë rast është se përkthimet e tij nuk janë të sakta për sa i përket shprehjeve, kështu që funksionon vetëm për disa fjalë të përbashkëta ose fjali shumë të shkurtra.

Ekziston një pafundësi e përkthyesve në internet, shumica e tyre falas dhe shumë e thjeshtë. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se këta përkthyes janë mjaft të kufizuar dhe duhet të përdoren vetëm për mbështetje.

Punë mësimore në latinisht

Në rast se dëshironi ose keni nevojë të mësoni shqiptimin e saktë, udhëzimet në internet janë opsioni më i mirë. Më e zakonshmja është se këto mësime janë falas, kështu që ato mund të kenë informacion konkret, por nuk ka të ngjarë të funksionojnë në rast se doni të mësoni latinisht në një mënyrë më të thellë.

YouTube është një mënyrë e shkëlqyeshme për të gjetur udhëzime të pothuajse çdo lënde, përfshirë latinishten. Në këtë rrjet ka një larmi të madhe videosh me kurse të plota për fillestarë, të nivelit të mesëm ose të avancuar në latinisht. Përsëri, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se është mënyra më e përshtatshme për të mësuar një gjuhë të vdekur, por sigurisht që është shumë mbështetëse.

Kurse Online Latinisht

Imazh i kaligrafisë latine.

Kaligrafia latine.Këto kurse zakonisht kanë një kosto, megjithatë ka disa shumë të mira dhe, më e mira nga të gjitha, falas. Në këtë lloj kursi studimi është zakonisht pak më i thellë, kështu që të mësuarit zakonisht është edhe më i plotë.

Linguim.com Shtë një faqe që ka një kurs latinisht, të shkruar qartë, mjaft e plotë. Kursi i tij u drejtohet fillestarëve, ka ushtrime, shpjegime shumë të qarta dhe ata flasin shumë për historinë dhe evolucionin e gjuhës. Ajo gjithashtu ka lutje dhe poezi të përbashkëta.

Një tjetër kurs i shkëlqyeshëm në internet për të mësuar latinisht është latinonline.es. E përqendruar në formën e një blogu, kjo faqe ka klasa video në të cilat shpjegohet secila temë specifike. Practshtë praktikisht si të marrësh një orë mësimi. Shpjegimet janë shumë të plota dhe çdo javë ngrihet një orë e re, kështu që ato gjithmonë azhurnohen.

Spanjolli Pedro León krijoi një blog për të mësuar latinishten përmes ushtrimeve dhe shpjegimeve shumë të qarta. Blog-u juaj, Mësoni latinisht në internet, ka listën e temave për kursin tuaj, nga atje mund të përdorni secilën klasë dhe të kryeni ushtrimet e dhëna nga krijuesi, të cilat mund të shkarkohen pa ndonjë problem.

Qoftë për kënaqësi apo punë, të kesh njohuri për këtë gjuhë të vdekur do të jetë gjithmonë një avantazh. Studimi i kësaj gjuhe rezulton në studimin e letërsisë së saj, heronjve dhe horrave të saj, historisë së saj.

Të mësosh rreth latinishtes është një mënyrë tjetër për të mësuar historinë e botës dhe njerëzimit. Latinishtja ishte atje që para Romës së Lashtë, por falë saj u bë një gjuhë kaq e fuqishme.

Latinisht: konceptualisht i vdekur, por shumë i gjallë në praktikë

Tashmë është vërtetuar më shumë se Latinishtja është dhe do të jetë mes nesh, qysh veprat e të madhit Marco Tulio Cicero, edhe çdo gjuhë romane që rrjedh prej saj. Kjo gjuhë, nënë dhe baba i Spanjishtes, Rumanisë, Italishtes, Frëngjishtes, Portugezit dhe shumë gjuhëve të tjera, është akoma në fuqi më shumë se kurrë.

Teoria, meqenëse nuk ka kush të lindë dhe ta zhvillojë atë si gjuhë amtare, e konsideron atë të vdekur, po, dhe ka kuptim, megjithatë, prania e tij është e pakapërcyeshme. Të studiosh juridik ose mjekësi, pa përdorur fjalët e tyre, është e pamundur.

Një pjesë e magjisë së latinishtes, megjithëse tingëllon e çuditshme, qëndron në supozimin e saj të vdekjes, sepse nuk fitohet duke qenë pjesë e një kulture të veçantë, por sepse ju vendosni ta mësoni atë. Ai që zgjon atë interes e bën atë më të fuqishëm; Dhe është të flasësh është të lëvizësh në kohërat e qytetërimeve antike dhe ta lexosh atë, pra, një derë e hapur për pafundësinë e dijes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.