«Fjalët dhe ditët», Octavio Paz

Portret i Octavio Paz

Portret i Octavio Paz

CONACULTA (Këshilli Kombëtar për Kulturën dhe Artet), përmes Drejtorisë së Përgjithshme të Publikimeve dhe Fondit të Kulturës Ekonomike, ishin të kënaqur të njoftonin botimin e librit "Fjalët dhe ditët” Një antologji që përpilon punët më të mira në poezi dhe ese nga Octavio Paz, Çmimi Nobel për Letërsi në Meksikë.

Qëllimi është që, përmes këtij botimi në 320 faqe, të rinjtë e vendit të afrohen shumë me shkrimtarin që i dha atyre një Nobel. Redaktori i librit, Ricardo Cayuela Gally, tha për Paz, "vepra e Octavio Paz është e gjallë, është një strehë për t'u tërhequr nga paarsyeshmëria e botës dhe një busull për t'u orientuar dhe për të vepruar në të".

Libri është i ndarë në dy pjesë, varësisht nga zhanri. E para korrespondon me veprat prozë të autorit, ku ato janë, për pjesën më të madhe, të gjitha esetë që ai shkroi, duke filluar me Maska meksikane, një tekst themelor që është pjesë e "El Laberinto de la Soledad". Gjatë gjithë kësaj pjese të parë u mblodhën së bashku veprat më domethënëse të autorit, në të cilën ai punon mendimin e shkrimtarëve më të njohur të poezisë prozë, të tilla si Sor Juana Ines de la Cruz, ose Rafael Alberti, si dhe zhvillimin e linjës së tij të mendimit rreth arteve plastike, duke u përqendruar shumë te Luis Buñuel si një eksponent i Surrealizmit. Gjithashtu trajtimi i temave të tilla si historia dhe politika.

Pjesa e dytë e antologjisë përfshin veprat poetike të shkruara nga Octavio. Në këtë seksion, janë mbledhur shkrime të botuara në më shumë se dhjetë libra, prodhuar midis vitit 1935 dhe 1996. Ai përfshin tekste nga botime të tilla si Libertad me kusht, La Estación Violenta, Salamandra y dias trabajo, Ladera, dhe gjithashtu, si mbyllje e antologjia, një poezi e pabesueshme e shkruar nga Octavio Paz ku ai duket se po i jep lamtumirën jetës, nëntë vjet para vdekjes së tij, pasi daton në maj 1989, dhe Paz vdes në prill 1998. Poezia quhet Colophon, epitaf në një gur

Një botim që unë e duartrokas vërtet, pasi është shumë e rëndësishme që një autor si Octavio Paz të njihet në lidhje me ardhjen e tij me audiencën më të re. Një Nobel, mendoj se është anekdotal nëse nuk ka askush në rrugë që ta lexojë.

Tani bashkangjit një tekst nga autori, i cili mendoj se flet më shumë sesa mund të bëhet ndonjë kritikë, koment ose kthim.

ÇFAR IS SHT POEZI? nga Octavio Paz

Poezia është dije, shpëtim, fuqi, braktisje. Operacioni i aftë për të ndryshuar botën, veprimtaria poetike është revolucionare nga natyra; ushtrimi shpirtëror është një metodë e çlirimit të brendshëm. Poezia zbulon këtë botë; krijoni një tjetër. Bukë e të zgjedhurve; ushqim i mallkuar. Izolon; bashkon. Ftesë për udhëtim; kthimi në atdhe. Frymëzim, frymëmarrje, ushtrim i muskujve. Lutja ndaj zbrazëtisë, dialogu me mungesën: mërzia, ankthi dhe dëshpërimi e ushqejnë atë. Lutja, litania, epifania, prania. Ekzorcizëm, magji, magji. Lartësim, kompensim, kondensim i pavetëdijes. Shprehja historike e racave, kombeve, klasave. Ajo mohon historinë: brenda saj zgjidhen të gjitha konfliktet objektive dhe njeriu më në fund bëhet i vetëdijshëm se është diçka më shumë sesa tranzit. Përvoja, ndjenja, emocioni, intuita, mendimi i pa drejtuar. Bija e fatit; fryt i llogaritjes. Arti i të folurit në një mënyrë superiore; gjuhe primitive. Bindja ndaj rregullave; krijimi i të tjerëve. Imitim i të lashtëve, kopje e sendit të vërtetë, kopje e një kopjeje të Idesë. Çmenduri, ekstazë, logot. Kthehu tek fëmijëria, marrëdhëniet seksuale, nostalgjia për parajsën, ferrin, paqartësinë. Lojë, punë, veprimtari asketike. Rrëfimi. Përvojë e lindur. Vizioni, muzika, simboli. Analogji: poezia është një kërmill ku tingëllon muzika e botës dhe metra dhe rimat nuk janë gjë tjetër veçse korrespondenca, jehonë, të harmonisë universale. Mësimdhënia, morali, shembulli, zbulesa, vallëzimi, dialogu, monologu. Zëri i njerëzve, gjuha e të zgjedhurve, fjala e të vetmuarve. E pastër dhe e papastër, e shenjtë dhe e mallkuar, popullore dhe pakicë, kolektive dhe personale, e zhveshur dhe e veshur, e folur, e pikturuar, e shkruar, tregon të gjitha fytyrat, por ka nga ata që pohojnë se nuk ka ndonjë: poema është një maskë që fsheh zbrazëtinë, provë e bukur e madhështisë së tepërt të gjithë punës njerëzore!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   rudyarche dijo

    Një vepër e shkëlqyeshme, mendoj se të nxit që në faqen e parë të lexuar, të zhytesh në botën e saj pa një botë, të vendosësh një arsye realiste dhe të ndjeshme, të transpozosh atë prozë, por mbi të gjitha atë poezi, në jetën e përditshme, për të kuptuar realitet i padurueshëm, dhe paraqitje e shkurtër se sa i madh ishte Paz.