Fiona Wright fiton Çmimin Kibble për koleksionin e eseve mbi anoreksinë

Fiona-Wright-1038x576

Shkrimtari, kritiku dhe poeti Fiona Wright ka fituar Çmimin Kibble për Shkrimtarët Australian, duke marrë me vete 30000 euro për "Akte të Vogla të Zhdukjes" (në Spanjisht) Akte të vogla të zhdukjes), një koleksion ese që merren me temën e anoreksisë. "Akte të vogla të zhdukjes: Ese mbi urinë" (në spanjisht) Akte të vogla të zhdukjes: Ese mbi urinë) është libri i dytë nga autorja 33-vjeçare Fiona Wright, e cila botoi përmbledhjen e saj të parë me poezi, të quajtur "Knuckled", në 2011. Autorja gjithashtu ishte në listën e ngushtë për Çmimin Stella të këtij viti dhe për Çmimet Letrare të NSW Premier ose "NSW Literary Awards".

Në librat e saj, Fiona Wright ofron një pamje shumë personale të anoreksisë pasi kjo ishte një sëmundje që Wright vuajti në shkollën e mesme dhe e ndoqi atë për 10 vitet e ardhshme.

Autori komentoi se, megjithëse është e vërtetë që ajo është e kënaqur me lajmin, ajo nuk e priste aspak.

“Mendoj se një pjesë e kësaj është sepse jam mësuar të jem poet, e cila është një lojë krejt tjetër. Por gjithashtu për mua ka qenë një libër mjaft i çuditshëm, nuk është narrativ, janë ese, e cila është një temë e vështirë. Unë me të vërtetë mendova se do të fluturoja nën radar, por jam shumë i lumtur që gabova ".

Komentet e autorit për të shkruar në lidhje me anoreksinë

Fiona Wright e komentoi atë shkrimi në lidhje me anoreksinë nuk ishte kurrë pjesë e planit të tij puna dhe se ishte një temë mbi të cilën ai rezistoi për një periudhë të gjatë kohore.

“Unë rezistova për një kohë të gjatë. Nuk dija si ta bëja për të filluar, por as nuk isha i sigurt se çfarë do të doja të arrija me të. Por unë gabova ”.

“Ka diçka me të vërtetë potenciale për të shikuar prapa dhe për të vëzhguar ngjarjet e tmerrshme që kanë ndodhur dhe për të bërë diçka të bukur prej saj, ose thjesht duke bërë diçka që ka kuptim prej saj. Sepse, në atë moment, kur u sëmura, nuk e kuptova vërtet se çfarë po ndodhte ... dhe as nuk kisha kontroll mbi atë që po ndodhte "

Sidoqoftë, autori është krenar që është njohur me këtë temë dhe ka shkruar për të.

"Shkrimi në këtë temë më bëri të ndihem shumë e fuqishme në një mënyrë shumë të çuditshme "

Finalistët e Çmimit Kibble

Puna e Wright ishte Në listën e ngushtë me koleksionin e historive të shkurtra të Elizabeth Harrowerd. Juria dha Çmimin Kibble, i cili i jepet letërsisë artistike ose jo-trillimit të klasifikuar si "shkrim jetësor", Wright dhe vlerësuar për marrjen e tij të rrallë.

“Me përdorimin me shkathtësi të gjuhës së tij tashmë të parë në poezinë e tij vlerësuese, Wright shkruan sinqerisht dhe prekës për një temë të vështirë dhe tejet personale. Ndryshe nga shumë kujtime që lidhen me sëmundjen dhe shërimin, e saj nuk është një histori triumfi mbi fatkeqësinë. Forma ese e lejon atë t'i rezistojë mbylljes, ndërsa gjithashtu siguron depërtim në leximin e tij, udhëtimet e tij dhe ndërveprimet e tij me të tjerët. "

Wright komentoi se është më shumë se nderi i marrjes së çmimit, megjithëse ofron lehtësim të madh.

“Sapo mbarova Ph.D. dhe nuk kisha asnjë të ardhur të parashikueshme për gjashtë muajt e ardhshëm, kështu që me të vërtetë do të lehtësoj barrën. «

Më shumë informacion në lidhje me çmimin Kibble

Çmimi Kibble, i njohur gjithashtu si "Nita B Kibble Literary Awards", është emëruar pas Nita Kibble, bibliotekarja e parë femër në Bibliotekën Shtetërore të Uellsit të Ri Jugor. Ky çmim është, së bashku me çmimin Stella, në mesin e një prej më prestigjiozëve të dhënë për shkrimtaret femra me origjinë Australiane.

Ky çmim njeh vepra të trilluara ose jo-trillime të klasifikuara si "shkrim jetësor", duke përfshirë kështu romane, autobiografi, biografi, letërsi dhe çdo lloj shkrimi që ka një element personal mjaft të fortë.

 

Çmimi Letrar Kibble njeh veprën e një autori të vendosur ndërsa Çmimi Letrar Dobbie njeh një vepër të parë të botuar.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.