Çfarë është FIL 2016?

Çfarë është FIL 2016 (2)

Kohët e fundit kam lexuar të paktën dy artikuj në lidhje me diçka që quhet IDF 2016. Ai nuk e dinte këtë emërtim që do të merrej në Zvicër Panairi Ndërkombëtar i Librit në Guadalajara As ai nuk e dinte rëndësinë e kësaj ngjarjeje në nivelin Ibero-Amerikan.

Nëse nuk e dini se çfarë është FIL 2016, këtu do t'ju tregojmë pak më shumë për këtë ngjarje të madhe kulturore.

Njohja e Panairit Ndërkombëtar të Librit Guadalajara 2016

Ky panair u themelua 30 vjet më parë nga Universiteti i Guadalajara, dhe sot është një panair për profesionistët ku publiku lexues është i mirëpritur, gjë që e dallon atë nga pjesa tjetër e panaireve kryesore që zhvillohen në botë. Pa lënë pas dore thirrjen e tij si një takim biznesi, FIL u konceptua si një festival kulturor në të cilin letërsia është shtylla kurrizore, me një program në të cilin marrin pjesë autorë nga të gjitha kontinentet dhe gjuhë të ndryshme, si dhe një hapësirë ​​për diskutim akademik të çështjeve të mëdha që kalojnë ditët tona të sotme.

Su kohëzgjatja është 9 ditë, kohë në të cilën publiku që merr pjesë i dëgjon ato autorët e preferuar; industria e librit e bën Guadalajara zemrën e saj dhe qyteti është i mbushur me muzikë, art, kinema dhe teatër nga vendi ose rajoni të ftuar për të nderuar. Këtë vit është Amerika Latine.

Data dhe vendi

Çfarë është FIL 2016?

Plano

Aktualisht, datat janë të predispozuara si më poshtë:

 • Orët për publikun e gjerë: 26 dhe 27 nëntor, 1, 2, 3 dhe 4 dhjetor, nga ora 9:00 deri në 21:00; 28, 29 dhe 30 nëntor, nga ora 17:00 deri në 21:00.
 • Orët për profesionistët në sektor: 28, 29 dhe 30 nëntor, nga ora 9:00 deri në 17:00 pasdite.

Vendndodhja: Panairi do të zhvillohet në Qendrën e Ekspozitës «Expo Guadalajara »: Av. Mariano Otero, 1499 Kol. Verde Valle Guadalajara, Jalisco.

FIL 2015

Vitin e kaluar, Panairi Ndërkombëtar i Librit Guadalajara arriti numrat e mëposhtëm:

 • Asistent Publik: 787.435
 • Redaktoret: 1983
 • Vendet e përfaqësuara në editoriale: 44
 • Profesionistët e librit: 20.517
 • Agjentët letrar: 304
 • Aktivitetet e të rinjve FIL: 148
 • Forume letrare: 124
 • Forume akademike: 21
 • Aktivitetet artistike dhe muzikore: 94
 • Aktivitetet për profesionistët: 150
 • Vizitat në faqen zyrtare të internetit gjatë 9 ditëve që zgjati panairi: 4.723.231

Siç mund ta shihni, një ngjarje e shkëlqyeshme për të shijuar ndarjen e asaj që ne lexuesve na pëlqen më shumë: libra dhe letërsi në përgjithësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.