Felix de Azúa

Félix de Azúa është një shkrimtar spanjoll që konsiderohet si një nga eksponentët më të shquar të letërsisë së shekullit XNUMX. Ai ka spikatur si poet, romancier dhe eseist; aspektet në të cilat ai ka treguar një stil të errët dhe madje nihilist. Gjatë karrierës së tij ai ka arritur të fitojë disa çmime të rëndësishme, siç janë çmimi Herralde de Novela dhe çmimi Ese Ndërkombëtare Caballero Bonald.

edhe ka mbajtur karrierën e tij profesionale afër mësimdhënies dhe gazetarisë. Në vitin 2011, ai botoi artikullin e tij "Kundër Jeremías" në gazetë Vendi, me të cilin ai fitoi njohjen e Gazetarisë César González-Ruano. Për vitin 2015 ai hyri në grupin e zgjedhur të anëtarët e Akademisë Mbretërore Spanjolle, ku H.

Biografia e shkurtër e autorit

Shkrimtari Félix de Azúa lindi të Dielën më 30 Prill 1944 në qytetin Spanjoll të Barcelonës. Pas mbarimit të shkollës së mesme, hyri në Universitetin e Barcelonës, ku u diplomua si i diplomuar në Filozofi dhe Letra. Vite më vonë, në të njëjtën shtëpi studimesh, ai fitoi gradën më të lartë akademike universitare: Doktor i Filozofisë.

Jeta laboratorike

Në fillim të viteve 80, ai punoi si profesor i Katedrës së Filozofisë dhe Shkencave në Universitetin e Vendit Bask. Vite më vonë, dha mësime në Estetikë dhe Teori të Arteve në Universitetin Politeknik të Katalonjës. Më vonë, ai drejtoi Institutin Cervantes në Paris (1993-1995). Ai aktualisht bashkëpunon me disa media të shkruara spanjolle, si p.sh. Gazeta e Katalonjës y Vendi.

Karriera letrare e Félix de Azúa

poezi

Ai filloi në botën letrare si poet përmes botimit të: Rezervat e vidrave (1968), i pari nga nëntë të tij libra me poezi. Që atëherë ai është konsideruar pjesë e brezit "më të ri"; jo më kot, në vitin 1970 u përfshi në antologji Nëntë poetë të rinj spanjollë. Autori katalanas është karakterizuar nga lirikat e tij të mbyllura dhe të ftohta, me tema rreth zbrazëtisë dhe hiçit.

Vepër poetike e autorit

 • Rezervat e vidrave  (1968)
 • Velloja në fytyrën e Agamemnonit (1966-1969) (1970)
 • Edgar në Stéphane (1971)
 • Gjuha e gëlqeres (1972)
 • Pass dhe shtatë këngë (1977)
 • Antologji e Poezisë (1968-1978) (1979)
 • Farra (1983)
 • Antologji e Poezisë (1968-1989) (1989)
 • Antologjia e fundit e gjakut (Poezi 1968-2007) (2007)

Novelas

Në vitin 1972, shkrimtari paraqiti rrëfimin e tij të parë: Mësimet e Jena; nga atje ai ka botuar gjithsej 9 vepra që i përkasin kësaj zhanri. Ndër veprat e tij si romancier veçohet Ditari i një njeriu të poshtëruar (1987), me të cilin ai mori çmimin Herralde de Novela po atë vit. Përmes pendës së tij, Spanjolli ka kapur një stil në të cilin mbizotëron satirizmi dhe ironia.

Punë narrative

 • Mësimet e Jena (1972)
 • Mësimet e pezulluara (1978)
 • Mësimi i fundit (1981)
 • Mansura (1984)
 • Histori e një idioti siç tregohet nga ai vetë ose Përmbajtja e lumturisë (1986)
 • Ditari i një njeriu të poshtëruar (1987)
 • Ndryshimi i flamurit (1991)
 • Shumë pyetje (1994)
 • Momente vendimtare (2000)

ese

Autori konsiderohet si një nga eseistë më të spikatur në Spanjë; Gjatë gjithë karrierës së tij ai ka prodhuar më shumë se 25 libra në këtë zhanër didaktik. Një pjesë e njohjes së tij erdhi në 2014 me Çmimin Ese Ndërkombëtar Caballero Bonald, falë punës së tij: Autobiografi letre (2013) Kësti i tij i fundit në këtë format ishte: Akti i tretë (2020).

Disa libra nga Félix de Azúa

Histori e një idioti siç tregohet nga ai vetë ose Përmbajtja e lumturisë (1986)

Isshtë një roman që zhvillohet në Spanjë në mesin e shekullit XX, menjëherë pas përfundimit të Luftës Civile. Protagonisti bën një retrospektivë të gjithë jetës së tij, nga fëmijëria deri në moshën e rritur. Qëllimi i tij kryesor është të vlerësojë lumturinë në secilën nga këto faza, përveç se të marrë në konsideratë porositë e tjera, të tilla si: feja, dashuria dhe marrëdhëniet seksuale; politika, ndër të tjera.

Kur rishikon disa fotografi nga kur ishte fëmijë, ai do të hasë një në të cilën shfaqet i qeshur, të cilin çdokush mund ta interpretojë si gëzim. Por, kjo është kur kjo fillon të dyshojë për këtë shpjegim, duke ndryshuar para kërkimit të lumturisë së qenies njerëzore. Sikur të ishte një eksperiment laboratorik, ai do të përjashtojë situatat e ndryshme një nga një për të konfirmuar teorinë e tij.

Ditari i një njeriu të poshtëruar (1987)

Isshtë një komedi e zezë e vendosur në Barcelonë, e cila përshkruan historinë e një burri mbi 40 vjeç, i cili rrëfen përvojat e tij të jetës në vetën e parë. Për të, banaliteti është e vetmja gjë që i jep kuptim ekzistencës njerëzore, një hipotezë që pasqyrohet në disa kujtime gjatë gjithë komplotit. Këto janë të ndara në tre fragmente: "Një njeri banal", "Rreziqet e banalitetit" dhe "Vras një drago".

Në dy segmentet e para Rrëfehet sfondi familjar i protagonistit dhe përvojat e tij në disa lagje të Barcelonës. Ndërsa është atje, ai do të takojë një mafioz të cilin do të përfundojë duke punuar me të pasi të fitojë besimin e tij. Në fragmentin e fundit, katër vjeçari do të zhytet në një mjedis të vetëshkatërrimit, nga i cili shefi i tij do të përpiqet ta shpëtojë atë.

Ndryshimi i flamurit (1991)

Ashtë një roman u vu në skenë në Vendin Bask në vitet 30, e cila rrëfehet në formën e një testamenti. Si personazh kryesor paraqet një borgjez, i cili, duke besuar veten një patriot, bëhet i fiksuar në kërkimin e një aeroplani për të sulmuar vetëm armikun. Personazhi kryesor do të duhet të debatojë midis të qenit besnik ndaj atdheut të tij ose të bëhet heroi "tradhtar" për të mposhtur kundërshtarin.

Ndërsa përballeni me hutimin tuaj, do t'ju duhet të përballeni edhe me një mori tradhtish. Një dashnor Navarrese, një gudari mizor, një prift psikopatik dhe një avokat Falangist do të jenë pjesë e kësaj historie. Në fillim, komploti zhvillohet me një ritëm disi të ngadaltë dhe konfuz, por progresivisht përshpejton për të treguar në fund një enigmë ku të gjitha pjesët përshtaten së bashku.

Autori rrëfen në një intervistë për gazetën Vendi, i cili e bëri romanin duke bashkuar dy histori reale. Një, në lidhje me babanë e të dashurës së tij zyrtare, një zotëri republikan dhe nacionalist, i cili u fiksua me investimin e parave të tij në sulm ndaj Frankos. Dhe tjetri, drama e një diplomati italian që ai takoi 15 vjet më vonë, i cili ishte në negociata për t’i dorëzuar vendin Bask Italisë.

Gjaku i fundit (Poezi 1968-2007) (2007)

Kjo përmbledhje me poezi e prezantuar në vitin 2007 përfshin gati dyzet vjet të veprës poetike të autorit, e cila përfshin edhe kompozime të tjera të pabotuara. Në këtë libër mund të shihni evolucionin dhe stilin unik të shkrimtarit, ajo që befasoi të gjithë lexuesit në vitet 70. Antologjia përmban poema emblematike, të cilat nuk ishin ribotuar kurrë deri atëherë.

Autobiografi letre (2013)

Shtë një ese në të cilën autori bën një turne nëpër përvojat e tij në aspekte të ndryshme letrare. Midis rreshtave ai përshkruan fillimet e tij si poet, hapat e tij nëpër romane dhe vështirësitë e esesë. Ai gjithashtu shpjegon përpjekjet e tij për gazetari, një zhanër që ai e konsideron si më të suksesshmin në lidhje me realitetin aktual në të cilin jetojmë.

Me këtë postim, autori kërkon të japë mendimin e tij se si të gjitha zhanret e letërsisë kanë evoluar pak nga pak me kalimin e kohës, sidomos në shekullin e kaluar. Azúa paraqet shumë personazhe të vërtetë që ndërhynë në këto faza të karrierës së tij, pa përfshirë jetën e tij personale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.