Federico García Lorca: poezi të jashtëzakonshme, jetë dhe vepër

Federiko Garcia Lorka.

Federiko Garcia Lorka.

Poezitë e Federico García Lorca janë një thesar letrar, një nga parullat më të ndritshme të letrave spanjolle të shekullit të XNUMX-të. Pavarësisht ekzistencës së saj të shkurtër, emri i tij qëndron si një nga më emblematikët midis poetëve të historisë hispanike.

Shkrimtari lindi më 5 qershor 1898, në Fuente de Vaqueros, një qytet i vogël fshatar në fushën e Granadës, Andaluzi, Mbretëria e Spanjës. Prindërit e tij ishin Vicenta Lorca Romero (mësues shkolle) dhe Federico García Rodríguez (pronar toke). Ai kishte një vëlla, Francisko dhe dy motra, Conchita dhe Isabel.

Fëmijëria, adoleshenca dhe udhëtimet studimore

Jeta në vend shënoi shumë nga frymëzimi i tijKjo pavarësisht nga fakti se e gjithë familja u zhvendos në qytetin e Granadës në 1909, kur Federico ishte njëmbëdhjetë vjeç. Kjo lëvizje do ta prekte atë në mënyrë të konsiderueshme, siç tregoi më vonë në një ese autobiografike mbi mjedisin rural të Fuente de Vaqueros.

Shumë nga ato përvoja shqisore (këndimi i zogjve, rrjedhja e lumenjve, aroma e barit, shija e frutave, imazhet e hënës ...) ai i evokoi më vonë. Për më tepër, Federico, djali, kaloi shumë verë në zonën rurale të Asquerosa (aktualisht Valderrubio). Në atë vend, i rrethuar nga natyra, ai shkroi poezitë e tij të para.

Ai gjithmonë mbante një ndjenjë të fortë të përkatësisë në fshat, pavarësisht se u përcaktua si "një zotëri i qytetit". Në adoleshencën e tij, ai filloi të hutonte çështjen e pabarazisë sociale. Gjatë udhëtimeve të tij të shumta studimore, ai vuri re se si fshatarët me "zemër të pastër" dhe "duar që punonin" ishin margjinalizuar nga banorët e qytetit.

Një shkrimtar i parakohshëm i shquar dhe mësuesit që e trajnuan atë

Ai u regjistrua në Universitetin e Granadës në 1914, në një kurs që lejonte hyrjen në gradat e filozofisë dhe letrave, dhe drejtësisë. Sidoqoftë, në atë kohë kolegët e tij intelektualë e njihnin atë më shumë si një virtuoz i muzikës dhe jo për shkrimet e tij. Ai kishte marrë mësime pianoje me Antonio Segura Mesa dhe admironte partiturat e Beethoven, Chopin dhe Debussy, ndër të tjera.

Federico, adoleshenti, ishte i dashur për teatrin dhe shpesh takohej me një grup intelektualësh të rinj në kafenenë "El Rinconcillo". Profesorët që kishin më shumë ndikim tek ai gjatë kohës së tij në Universitet ishin Fernando de los Ríos (Ligji politik krahasues) dhe Martín Domínguez Berrueta (Teoria e letërsisë dhe arteve).

Poezi të botuara për herë të parë

Udhëtimet studimore të Federico García Lorca e lejuan atë të njihte krahinat e tjera të Spanjës dhe përfundoi duke inkurajuar thirrjen e tij si poet. Falë ndihmës financiare të babait të tij, në 1918 ai botoi librin e tij të parë me prozë të quajtur Imazhe dhe Peisazhe, një përmbledhje e faqeve të tij më të mira - deri atëherë - ku ai adresonte çështjet socio-politike që e shqetësonin.

Në atë dorëshkrim Ai gjithashtu shprehu dilemat e tij fetare dhe interesat artistike dhe estetike (Kënga Gregoriane, stili i Rilindjes, Baroku, lirika popullore ...). Në vitin 1918 mësuesi i tij i muzikës vdiq, një ngjarje që e çoi më në fund në botën e poezisë.

Rezidenca Studentore e Madridit

Në vitin 1919 Federico i ri u transferua në Madrid dhe u vendos - deri në vitin 1926 - në Residencia de Estudiantes, ku u takua përsëri me disa nga anëtarët e "El Rinconcillo". Kjo ishte një sit i jashtëzakonshëm, sepse vendi shërbeu si katalizator në shkëmbimin kulturor midis spanjollëve dhe të huajve, një hapësirë ​​perfekte për rritjen intelektuale të García Lorca.

Në rezidencë ai u bë miq me shkrimtarët dhe artistët më të rëndësishëm kombëtarë të atyre kohërave, ndër të cilët spikatën Luis Buñuel, Rafael Alberti dhe Salvador Dalí. Ata që përmendën, së bashku me García Lorca, Jorge Guillén, Pedro Salinas dhe Gerardo Diego, për të përmendur disa, disa vite më vonë formuan lëvizjen artistike avangardë të njohur si "Brezi i 27".

gjithashtu, rezidenca ishte një vend takimi për shkencëtarë, muzikantë dhe shkrimtarë të shquar të huaj si: Claudel, Valéry, Cendrans, Max Jabob, Marie Curie, Le Corbusier, Ravel, ndër shumë të tjerë. Në turnetë e tij në qytet ai takoi regjisorët e teatrit si Eduardo Marquina dhe Gregorio Martínez Sierra, si dhe të famshëm artistikë si Ramón Gómez de la Serna ose Vicente Huidobro.

Salvador Dalí dhe Federico García Lorca.

Salvador Dalí dhe Federico García Lorca.

Takimi i tij me mësuesin që e bëri atë poet

Në atë kohë García Lorca prodhoi pjesën e tij të parë teatrale: Gjashtëmbëdhjetë Butterfly (Kjo nuk u prit mirë). Falë një letre rekomandimi nga Fernando de los Ríos, a fundi i vitit 1919 i riu Federico u takua me Juan Ramón Jiménez, i cili u bë mentori i tij si poet dhe mik i dashur për gjithë jetën e tij.

Midis 1920 dhe 1922, García Lorca botoi disa nga vargjet e tij në revista të njohura si Spanja, Indeks y Stilolapsi. Juan Ramón Jiménez e inkurajoi atë të botonte librin e tij me poezi (shkruar që nga viti 1918) në shtypshkronjën Gabriel García Maroto, megjithëse ishte një shtëpi e vogël botuese, Federico ishte në gjendje të mbikëqyrte personalisht të gjitha detajet e shtypjes, derisa të nisej puna viti 1921.

Shkathtësia letrare e García Lorca

Gjatë sezonit veror të vitit 1921 ai u takua me Manuel de Falla në Granada, në atë kohë shkroi përbërjen e tij Suites dhe Poema del cante jondo (botuar më 1931). Kjo e fundit merret me vepra të frymëzuara nga shkurtësia, dendësia dhe nxehtësia tematike e kësaj shprehjeje artistike sentimentale të tre ose katër rreshtave.

Në vitin 1923 ai krijoi Kukulla Blackjack, një lloj teatri udhëtues, me të cilin ai vinte në skenë Vajza që loton Borzilokun dhe princi i çuditshëm. Kjo ishte një komedi që kishte praninë e Falla si një bashkëpunëtor dhe muzikant (piano).

Shenjtërimi letrar i García Lorca erdhi në vitin 1925 me botimin e përmbledhjes së tij me poezi këngët. Paralelisht, u shfaqën shfaqjet e mirënjohura teatrale në Madrid nga Mariana Pineda, ku Salvador Dalí pikturoi setet. Përveç kësaj, me Dalí ai vizitoi Katalonjën, një tokë që - sipas vetë Federico - zgjeroi horizontet e tij krijuese.

1928 konsiderohet si momenti i pjekurisë definitive letrare të poetit, në atë vit ishte kur pasqyroi identifikimin e tij me stilizimin popullor dhe të kulturuar, tipare që ai kapi në Romancë cigane, një punë e suksesit të jashtëzakonshëm. Në 1929 ai ndoqi Universitetin Columbia me një bursë; në territorin amerikan ai shkroi një tjetër nga veprat e tij avangardë: Poet në New York.

Gjatë vitit 1931 u krijua Republika e dytë Spanjolle. Shoku i tij Fernando de los Ríos emërohet Ministër i Udhëzimit Publik, i cili, nga ana tjetër, emëroi García Lorca bashkë-drejtorin e La Barraca (një firmë teatrore universitare që bëri prezantime në provinca).

Në atë periudhë ai shkroi Dasma e Gjakut, një vepër e vlerësuar ndërkombëtarishtDhe shterpë y Doña Rosita Soltera. Temat tuaja të përsëritura ishin seksi, dashuria, vdekja dhe padrejtësitë shoqërore.

Poezi nga Federico García Lorca.

Federico García Lorca: Poezi.

Federico García Lorca: poezi të jashtëzakonshme

Gjoksi i poetit

Asnjëherë nuk do të kuptoni se çfarë ju dua
sepse ti fle në mua dhe je në gjumë.
Unë të fsheh duke qarë, i persekutuar
nga një zë çeliku shpues.

Normë që trazon të njëjtin mish dhe yll
tashmë më shpon gjoksin që dhemb
dhe fjalët e errëta kanë kafshuar
krahët e shpirtit tënd të ashpër.

Një grup njerëzish hidhen në kopshte
duke pritur trupin tënd dhe agoninë time
në kuajt e çadrave të lehta dhe jeshile.

Por vazhdo të flesh, e dashura ime.
Dëgjo gjakun tim të thyer në violina!
Shikoni, ata ende na ndjekin!

Poeti flet në telefon me dashuri

Zëri yt vaditi dunën e gjoksit tim
në kabinën e ëmbël prej druri.
Për jugun e këmbëve të mia ishte pranvera
dhe në veri të ballit tim një lule fier.

Pisha e lehtë përmes hapësirës së ngushtë
këndoi pa gdhirë dhe mbjellë
dhe e qara ime filloi për herë të parë
kurorat e shpresës përtej tavanit.

Zë i ëmbël dhe i largët i derdhur nga unë.
Zëri i ëmbël dhe i largët për mua më pëlqente.
Zë i ngordhur i largët dhe i ëmbël.

Larg si një dre i errët i plagosur.
E ëmbël si një lotim në dëborë.
E largët dhe e ëmbël në palcën e zhytur!

Spektri i gjatë

Spektër i gjatë argjendi i lëkundur
era e natës duke psherëtitur,
hapi plagën time të vjetër me një dorë gri
dhe u largova: e prisja me padurim.

Plagë dashurie që do të më japë jetë
gjak i përhershëm dhe dritë e pastër që shpërthen.
Çarje në të cilën Filomela është memece
do të ketë pyll, dhimbje dhe një fole të butë.

Oh sa thashethem i ëmbël në kokën time!
Do të shtrihem pranë lules së thjeshtë
ku bukuria jote noton pa shpirt.
Dhe uji endacak do të bëhet i verdhë,
ndërsa gjaku im rrjedh në nënshartesën
i lagur dhe me erë nga bregu.

Lufta Civile dhe ekzekutimi

Në janar 1936 Lorca u bashkua me Frontin Popullor dhe në korrik shpërtheu Lufta Civile Spanjolle.. Kjo ngjarje shënoi mërgimin e shumicës së intelektualëve iberikë. Kolumbia dhe Meksika i ofruan García Lorca-s strehim politik, por ai rezistoi duke e lënë vendin e tij dhe u kthye në provincën e tij të lindjes.

Fraza nga Federico García Lorca.

Fraza nga Federico García Lorca.

Më 16 gusht 1936, ai u arrestua dhe u vra me urdhër të Guvernatorit të Granadës., José Valdez Guzmán, pas një ankese anonime. Besohet se trupi i tij ende qëndron në një varr masiv të vendosur në rrugën midis Víznar dhe Alfacar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   FERNANDO GARCIA ORTEGA dijo

    ISSHT THE ÇMIMI I PAGUAR NGA ARTIST INT N IN QEVERIT D FIKTARE DHE TOTALITARE