Favoritet e mundshme për çmimin Nobel 2016 në Letërsi

Medalja e Çmimit Nobel

Siç po ndodh që nga viti 1901, këtë vit do të jepet përsëri një Çmim Nobel në Letërsi, data e të cilit është caktuar në fillim të tetorit nga komiteti suedez. Pishinat përreth kush do të marrë përsipër fituesin e fundit, Ukrainasin Svetlana Aleksievich, janë dislokuar vetëm pak orë më parë nga kompania e basteve Ladbrokes, e cila përshkruan një të pretenduar lista e favoritëve të mundshëm për çmimin Nobel 2016 në letërsi.

Shpërblime të vona

Murakami, kandidati i përjetshëm për Çmimin Nobel në Letërsi, rrëfen se është mërzitur

Pas analizimit lista e kandidatëve të mundshëm për Çmimin Nobel në Letërsi 2016  botuar sot nga libralidhësi Ladbrokes, ne verifikojmë praninë e disa autorëve të përsëritur në këtë listë arsyet e të cilëve për të fituar çmimin i referohen karrierës së tyre, pasurisë narrative ose nevojës për njohje të vonshme nga organizata e promovuar nga Alfred Nobel në fillim të XNUMX shekulli.

Ladbrokes ka vlerësuar një listë në të cilën rezulton se është e preferuara Haruki murakami, si pothuajse çdo vit. Autori më i njohur japonez i kohës sonë falë punimeve të tilla si 1Q84, Kafka në breg ose, e preferuara ime deri më tani, në jug të kufirit, në perëndim të diellit, është tashmë një kandidat i përjetshëm në listat jozyrtare të të preferuarave për Çmimi Nobel për Letërsi.

Vendi i dytë korrespondon me Kenian Ngugi Wa Thiong'o, nga i cili dje më erdhi libri i tij Decolonize the Mind. Thiong'o është një nga mendimtarët dhe romancierët më të njohur në Kenia duke pasur parasysh diskursin e tij të vazhdueshëm në favor të kultivimit të arteve, gjuhës dhe letrave në Gikuyu, një gjuhë amtare e Kenisë.

Emri i tretë në listë është Philip Roth, një shkrimtar vepra e të cilit eksploron përshtatjen e hebrenjve në Shtetet e Bashkuara, tema e së cilës "Trilogjia Amerikane" e tij, e përbërë nga Pastoral Amerikan, Unë Martova një Komunist dhe Njolla Njerëzore, konfirmohet si themeli i karrierës së tij.

Shqiptare Ismail kadare renditet i katërti. Fitues i çmimeve Princi i Asturias dhe Booker, Kadare shquhet në skenën ndërkombëtare për ndikimet e tij Kafkaesque rreth vendit të tij të origjinës pas Luftës së Dytë Botërore, duke pasur ndikim të veçantë gjatë Luftës së Kosovës.

Emri i pestë në listë është Joyce Carol Oates, një shkrimtar i stileve të paqarta, konceptet e të cilit përfshijnë atmosferën gotike dhe të dhunshme të botës së nëndheshme të Shteteve të Bashkuara.

Meqenëse rezultatet e listës po ndryshojnë vazhdimisht, këta pesë emra mbeten në krye të një podiumi nga i cili, për momentin, emra të tjerë të mëdhenj në letërsi si p.sh. Salman Rushdie, Don DeLillo ose Milan Kundera.

Pavarësisht nga vendosja e besimit tonë në një listë të hartuar nga një prodhues libralidhjesh (me famë të madhe nga ana tjetër), është gjithashtu e vërtetë që në javët para se të jepej Nobeli, hamendjet janë të shumta në mungesë të një liste zyrtare të të nominuarve.

Siç pritej, multikulturalizmi është më se i pranishëm në çmimet e këtij viti, megjithëse shpërblimi i vonë për një shkrimtar të vendosur nuk është diçka e re në një konkurs në të cilin ka shumë faktorë që duhet të merren parasysh.

I P URDITSUAR: Çmimi Nobel në Letërsi 2016 do të shpallet të Enjten, 13 Tetor. Ne do të jemi në pritje.

Kujt do t’i jepnit çmimin?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis Felipe Ortiz-Reyes dijo

  Për disa vjet Philip Roth ishte i preferuari im; megjithatë, pasi lexova të gjithë veprën e tij të botuar, u lodha nga dialogët e tij bosh. Tani basti im është te Joyce Carol Oates.

 2.   FELIPE GONZALEZ MONTOYA dijo

  mirëmëngjesi
  ata do t'ia japin një të huaji për të bërë para

 3.   Daniel Assuncao dijo

  Gostaria do të jetë Joyce Carol Oates i fituar ose çmim. Supershtë super-njerëzor ose ritmi i tij, prodhon më shumë se çdo autor tjetër i cilësisë. Ose stili i seus livros gjithashtu më kënaq shumë. Dhe më irriton kur di që ajo nuk njihet me të vërtetë, ndoshta për të qenë grua ...

 4.   Oscar Villanueva Cubas Cajamarca Peru dijo

  Do të më pëlqente që kjo faqe të përfshinte fragmente nga tekstet e kandidatëve, në mënyrë që të mund të shohim gjerësisht ato që duhet të lexojmë akoma për veprat e tyre, dhe që ato t'u përkasin të gjithë kandidatëve, të gjithë, djem dhe të rritur.

 5.   Osvaldo dijo

  Ma jep mua që të mund të jetoj si mbret për gjithë jetën me paratë e çmimit.

 6.   Hilario Chuco Oscanoa dijo

  Pesë kandidatët e treguar si favoritë nga libralidhës, dy autorët që kanë më shumë shanse këtë vit për të fituar çmimin Nobel në letërsi janë padyshim Haruki Murakami autor i 1Q84, Kafka në breg, si dhe Vargas LLosa, ai mbetet në Për gati një dekadë njohja që vonë është ende e merituar, shkrimtari i dytë i preferuar është Philip Roth dhe trilogjia e tij Amerikane.

 7.   BRUNO BRAZAO dijo

  Çmimi Nobel në Letërsi 2016 duhet t'i jepet Richard Dawkins, për kontributin e tij të madh në Shpërndarjen Shkencore dhe mbështetjen e tij të saktë për Kërkimin Shkencor.

 8.   Michael Castelo dijo

  Pishina ime do të ishte kështu:
  1. Milan Kundera
  2. Bob Dylan
  3. Filip Rot
  4. Adonis
  5. Antonio Lobo Antunes

  1.    Josep dijo

   Urime Miguel !!!
   Që nga sot shoh që ju goditët pozicionin tuaj të dytë për Bob Dylan.
   🙂

 9.   Fabian garcia dijo

  Do të doja që Murakami të ishte fituesi, por mendoj se këtë vit do të jetë për Roth

 10.   Alberto Këmbët dijo

  Të gjithë kanë të preferuarat e tyre. Do të më pëlqente që Thiong'o të fitonte, sapo lexova një nga esetë e tij kohët e fundit dhe e pëlqeva atë. Mund fitorja më e mirë. Përshëndetje për të gjithë.

 11.   Rafael dijo

  Për kur nobeli për Stephen King ???

 12.   José dijo

  Oates dhe aq më tepër Roth, ata duhet ta kishin fituar atë kohë më parë. Japonishtja është një shpikje e marketingut, veçanërisht e Spanjishtes. Nëse Akademia e mohon çmimin Borges, ai mund t'i jepet, edhe një herë, kujtdo (si Ucraniana, i cili shkruan si një kronist mediokër i së Dielës). Ose Marías, një tjetër bir i marketingut (i rrallë që nuk është i shënuar në listë). Nëse DeLillo është një kandidat, shumë më parë preferoj Pynchon ose Foster Wallace. Me gjithë respektin e duhur për shqiptarin dhe kenianët nuk i kam lexuar.

 13.   Ruso dijo

  Roth është i bujshëm. Meqenëse nuk mendoj se do t'i jepet një kanadezi tjetër, unë heq Margared Adwood nga lista. Pynchon duhet ta fitojë atë gjithashtu.

 14.   José dijo

  Epo, jashtë listës sime është F Wallace, i vdekur prej kohësh. Një dënim i pafund për letërsinë, e vërteta