Fati i heronjve

Fati i heronjve

Fati i heronjve

Chufo Llórens (1931-) ka fituar vendin e tij si një nga përfaqësuesit më të shquar të romanit historik Spanjoll me meritat e tij. Nuk është për t'u habitur, librat e tij janë vlerësuar për saktësinë e cilësimeve të tyre dhe të dhënave të dhëna. Fati i heronjve (2020), nuk bën përjashtim; edhe një herë, shkrimtari katalan ka treguar realizimin e një dokumentacioni mjeshtëror.

Shtë një sagë familjare epike që zhvillohet midis atmosferës bohemiane pariziane dhe tradicionalizmit të Madridit të dekadave të para të Shekulli 20. Kjo ishte një kohë e shënuar nga dy konflikte luftarake: Lufta e Madhe në Evropë dhe Lufta e Rif midis Spanjollëve dhe Marokëve. Përveç kësaj, në tekst komplotet e pezullimit, veprimit, dashurisë, xhelozisë dhe paravarrimit bashkohen.

Analiza dhe Përmbledhja e Fati i heronjve

Disa nga ngjarjet e trajtuara në roman

 • Lufta e madhe
 • Lufta e Rif midis Spanjës dhe Marokut
 • Ardhja e hekurudhave të para në Spanjë
 • Telefonat e parë u shfaqën në territorin iberik.
 • Shpikja e nëndetëses.

Figurë

Protagonistët janë José Cervera, një aristokrat nga Madridi dhe Lucie Lacroze, vajza e një shërbyese franceze. Në fillim, José bie në dashuri me Nachita, një vajzë e vetme e një indiani që ndodhi të kalonte nëpër kryeqytetin spanjoll. Nga ana e saj, Lucie magjeps Gerhard, një piktor i ri gjerman që aspiron të bëhet mësues.

Megjithatë, paragjykimet e shoqërisë dhe peripecitë e caktuara të veçanta komplikojnë të dhëna mbijetesa e të dy pasioneve. Më vonë, takimi midis José dhe Lucie përfundon në një bashkim sentimental. Pra, historia përqendrohet në rrugën e tre fëmijëve të çiftit: Félix Pablo dhe Nicolás.

Vendet dhe momenti historik

Romani fillon në 1894, një kohë në të cilën shkëlqimi dhe kultizmi i borgjezisë spanjolle ato kundërshtuan me varfërinë dhe ashpërsinë e klasave më të pafavorizuara. Kjo pabarazi ishte mikrob i disa grindjeve të dhunshme shoqërore dhe komploteve anarkiste.

Më vonë, jeta e përditshme e anëtarëve të historisë ndryshon në mënyrë drastike për shkak të Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Rif. Ndërsa shpaloset komploti, disa nga personazhet kalojnë nëpër faqe kështu të larmishme si shkretëtira e Saharasë, Melilla, Lisbonë, Paris dhe Karakas. Përralla arrin kulmin në mesin e viteve 1920.

Stili dhe elementet e trillimit historik në Fati i heronjve

Vendndodhjet e ndryshme theksojnë kthesat e komplotit dhe ndryshimet e ritmit. Gjithashtu, shumica e Portalet e kritikës letrare tregojnë se themeli dokumentar i këtij libri është i denjë për t’u studiuar. Duke u nisur nga këto baza të forta, Llórens ka hedhur një trillim të aftë të ndërthurë me mjeshtëri segmente romantike me pasazhe plot aventura, ngutje dhe pasiguri.

Për më tepër, pikturat e hollësishme të kostumbristëve plotësohen në mënyrë të përsosur nga dialogë të besueshëm, me fjalë tipike të kohës. Kështu, më shumë sesa një trillim i ri, libri duket si një kronikë e treguar nga një dëshmitar okular. Në këtë mënyrë, shkrimtari katalan arrin t’i mbajë lexuesit në pezull gjatë më shumë se 850 faqeve që mbulon rrëfimi.

Shqyrtime

Në faqet e redaksisë dhe faqet kushtuar letërsisë, Fati i heronjve ka një rezultat mesatar prej 8/10. Në Amazon, vlerësimi maksimal me 5 yje u dha nga 60% e përdoruesve të internetit; vetëm 7% i dhanë më pak se 3 yje. Për më tepër, ndjekësit e Chufo Llórens e tregojnë këtë titull si veprën e tij më të plotë deri më tani.

Sobre el autor

Chufo Llórens lindi në Barcelonë në 1931. Para se t’i përkushtohej shkrimit, ai studioi Juridik, megjithëse pjesa më e madhe e karrierës së tij profesionale iu kushtua promovimit dhe prodhimit të shfaqjeve. Pas pensionit, në vitin 1986 ai nisi Asgjë nuk ndodh në prag, premiera e saj letrare, Që atëherë ai është specializuar në zhanrin e roman historik.

Në vitin 2008, Llórens botoi Unë do të ta jap tokën, një libër të cilit ai i kushtoi pothuajse pesë vjet punë midis kërkimit dhe shkrimit. Ky titull u bë një pikë kthese në karrierën e tij letrare falë tij 150.000 kopje vshitur gjatë vitit të parë të lëshimit. Lista e punimeve të tij plotësohet nga librat e treguar më poshtë:

 • Lebra tjetër (1993)
 • Catalina, e arratisura nga Saint Benedict (2001)
 • Saga e të mallkuarve (2003)
 • Deti i zjarrit (2011)
 • Ligji i të drejtit (2015)
 • Fati i heronjve (2020).

Qëllimi i punës së tij

Deri me sot, Librat e Chufo Llórens tejkalojnë një milion kopje të shitura, të përkthyera në më shumë se një duzinë gjuhësh. Këto gjuhë përfshijnë: Gjermanisht, Çekisht, Danisht, Finlandisht, Italisht, Hollandisht, Norvegjisht, Polonisht, Portugez, Rumanisht, Serbisht dhe Suedisht. Për këtë arsye, reputacioni i tij letrar ka kapërcyer kufijtë e Spanjës; është njohur në të gjithë Evropën.

Karakteristikat e romaneve historike të Chufo Llórens

Motivimet, ndikimet dhe skenarët

Në një intervistë me Vendi (2008), Llórens u shpreh se bumi i zhanrit "ka lindur sepse tregu e ka kërkuar atë. Oferta dhe kërkesa është rregullatori i shkëlqyeshëm i asaj që intereson dhe nuk intereson, në këtë moment dëshira për të njohur gjëra nga e kaluara pushton lexuesit dhe për mua romani historik është një mënyrë për arritje më ambicioze siç janë biografitë ose tema të tjera të librave " .

Po kështu, autori katalanas vuri në dukje Alejandro Núñez Alonso si një nga shkrimtarët më me ndikim në veprën e tijose Shumica e punimeve të tij janë vendosur në qytetin e Barcelonës, por komploti në përgjithësi nuk është i kufizuar në një qytet të vetëm. Në fakt, shumë histori të Llórens prekin pjesë të ndryshme të Evropës dhe, përfundimisht, enklava në kontinentet e tjera.

Lufta si një bosht transversal

Përmbysjet e dhunshme shoqërore dhe konfliktet e luftës janë dy tema të shpeshta në romanet e Chufo Llórens. Në këtë mjedis konfliktual, zhvillohen karaktere jashtëzakonisht të thella, autentike, njerëzore, të nxitura nga ambiciet e tyre dhe nga betejat e brendshme. Sigurisht - nuk mund të ishte ndryshe në një libër nga shkrimtari i Barcelonës - të gjitha të dokumentuara mirë dhe të përshkruara mirë.

Epoka

Kohët mesjetare në Barcelonë ishin një burim i vazhdueshëm frymëzimi për Llórens në botimet e tij të para. I tillë është rasti i Catalina, e arratisura nga Saint Benedict, Lebra tjetër y Saga e të mallkuarve. Pastaj në Ligji i të drejtit y Fati i heronjve Autori katalanas është përqendruar në ngjarjet nevralgjike - gjithashtu në Barcelonë - përkatësisht të fundit të shekullit të XNUMX-të dhe fillimit të shekullit të XNUMX-të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.