Fat i mirë i Rosa Monteros

Paç fat

Paç fat

Paç fat është romani më i fundit nga shkrimtarja e shquar spanjolle Rosa Montero. Shtë botuar nga shtëpia botuese Alfaguara, më 27 gusht 2020. Autori është shprehur në një intervistë për revistën Zenda se historia ka të bëjë me: "... frika e të jetuarit dhe si të mësosh ta humbasësh atë frikë në mënyrë që të bësh një jetë më të plotë dhe më intensive".

Rrëfimi tregon se si në një qytet të vogël në Spanjën jugore kryqëzohen jetët e protagonistëve, Pablo dhe Raluca. Të dy kanë kaluar situata komplekse dhe realitetet e tyre janë krejtësisht të ndryshme, por disi do të plotësojnë njëra-tjetrën, pasi ato janë errësirë ​​dhe dritë. Me këtë libër, shkrimtari reflekton mbi jetën, lumturinë dhe pasojat e lëndimeve të së kaluarës.

Përmbledhje e Paç fat (2020)

Pablo Hernando është një arkitekt Quien ai shkon me tren në një konferencë në në jug të Spanjës. Thellë në mendime, ai reagon ndaj dalloni një shenjë "Për Shitje" në distancë, shfaqet në dritaren e një apartamenti të vjetër përballë shinave. Papritur, vendos të zbresësh me qëllimin e blej tha banesë. Në atë kohë nuk dihen arsyet për atë vendim të paparashikuar dhe zhgënjyes.

Ky apartament ndodhet në Pozonegro, një qytet i dëbuar me pak më shumë se një mijë banorë. Më parë, ky qytet gëzonte prosperitet falë industrisë minerare, megjithëse nuk mbetet asnjë gjurmë nga ato kohëra të mira. Megjithëse zona nuk përputhet me stilin e jetës që është mësuar Pablo, atje ai vendos të strehohet, i zhytur në një depresion të thellë.

Pak nga pak, protagonisti do të takojë personazhe interesantë në mjedisin e tij. Fillimisht qiramarrësve të ndërtesës së lënë pas dore, ndër të cilat spikat fqinji i saj, Raluca. Kjo grua enigmatike do të sjellë ndryshime të pabesueshme në jetën e atij burri, i cili do të fillojë të vlerësojë ato aspekte që më parë nuk kishin rëndësi për të. Ajo do të jetë drita që më duhej përballë një errësire të tillë.

Analiza e Paç fat

strukturë

Paç fat është një roman që autori e përshkroi si: “… a thriller ekzistencial pa vrasje dhe plot me enigma dhe mistere ”. Isshtë vendosur në një qytet imagjinar të quajtur Pozonegro, dhe komploti i tij përshkruhet nga a rrëfimtar i gjithëdijshëm, në pak më shumë se 300 faqe. Libri është i organizuar në kapituj të shkurtër, në të cilën historia rrjedh thjesht dhe qartë.

Çifti drejtues

Paul Hernando

Ai është një arkitekt 54-vjeçar, disi i shqetësuar, i cili karakterizohet nga formaliteti dhe fshehtësia e tijPër shkak të këtij temperamenti të veçantë, miqësitë e tij janë të pakta. Pablo ka arritur një fazë ku vë në dyshim bindjet, veprimet dhe vendimet tuaja të së kaluarës; gjë që mbase e shtyu atë të merrte një kthesë kaq radikale në ekzistencën e tij.

Raluca Garcia Gonzalez

Kjo është një artist nga Pozonegro, i specializuar në pikturimin e fotografive të kuajve; ajo është një grua me energji të tejmbushur, me një personalitet të freskët, të gëzuar dhe plot njerëzim. Pavarësisht se bën një jetë të qetë, ajo është mbështjellë nga misteri i së kaluarës së saj të errët, të cilën e ka fshehur shumë mirë; mbase sepse shumë në qytet janë në një situatë të ngjashme.

Personazhe të tjerë

Disa personazhe dytësorë ndërveprojnë në komplot, të cilët, ashtu si protagonistët, janë ndërtuar shumë mirë. Midis këtyre Disa kolegë të Pablo-s spikasin, të tilla si Regina, Lourdes dhe Lola, ata janë të parët që shqetësohen pas zhdukjes së tij. Përveç kësaj, shokët e tij German dhe Matías, të cilët njoftojnë policinë pasi ai mungoi në konferencën në Malaga.

Por otro lado, a eshte keshtu fqinjët e rinj të protagonistit, të cilët jetojnë në një qytet që duket i ndaluar në kohë dhe në të cilin mbizotëron hipokrizia. Ky popull ata fshehin shumë enigma, disa të parëndësishëm dhe ndoshta qesharakë, por shumë të tjerë më seriozë dhe të zymtë. Të gjithë të rrethuar nga probleme komplekse, të cilat nuk ndryshojnë nga realiteti aktual.

Reflektim

Shkrimtari krijoi një roman në të cilin diskutohen tema të tilla si veprimet e mira dhe të këqija të qenieve njerëzore. Cfare ka me shume, fton të bëjë një reflektim të fortë mbi shenjat që mund të shkaktojnë trauma të fëmijërisë dhe pasojat e tmerrshme që ato mund të gjenerojnë.

E gjithë kjo nga pikëpamja pozitive, gjithmonë bast për suksesin e së mirës mbi të keqen. Ndryshoni perspektivën tuaj dhe shikoni jetën me sy të ndryshëm, kthejeni faqen dhe besoni në fat të mirë.

Opinionet e romanit

Paç fat ka arritur të rrëmbejë mijëra lexues; në internet, 88% e këtyre e vlerësojnë romanin pozitivisht. Më shumë se 2.400 vlerësime të saj në platformë bien në sy Amazon, me një mesatare prej 4,1 / 5. 45% e këtyre përdoruesve i dhanë librit pesë yje dhe lanë përshtypjet e tyre pasi lexuan. Vetëm 13% e vlerësuan punën me 3 yje ose më pak.

Shkrimtari ka marrë vlerësime të shumëfishta me këtë këst më të fundit, si në rang kombëtar dhe ndërkombëtar. Edhe pse kësaj here ai hodhi pak nga stili i tij i veçantë, misteri i tij interesant dhe inovativ, së bashku me personazhet dhe temat e tij të guximshme, i pushtoi adhuruesit e tij.

Të dhëna biografike të autorit

Rose Montero

Fotografi © Patricia A. Llaneza

Gazetari dhe shkrimtari Rose Montero Ajo është me origjinë nga Madridi, ka lindur të Mërkurën më 3 Janar 1951, prindërit e saj janë Amalia Gayo dhe Pascual Montero. Pavarësisht se ka jetuar një fëmijëri në një mjedis të përulur, spikati falë inteligjencës dhe imagjinatës së tij. Që në moshë shumë të re ajo ishte adhuruese e leximit, prova e kësaj është se me vetëm 5 vjet ai shkroi linjat e tij të para narrative.

Studime Profesionale

Në 1969 Ai hyri në Universitetin Complutense të Madridit për të studiuar psikologji. Një vit më vonë, ai filloi të punonte në disa gazeta spanjolle, duke përfshirë: Kornizë y Pueblo. Kjo përvojë pune e bëri atë të heqë dorë nga ndjekja e karrierës së saj si psikologe, kështu që ajo ndryshoi fushën e saj dhe katër vjet më vonë u diplomua si gazetar në Shkollën e Gazetarisë në Madrid.

Karriera gazetare

Ai filloi si kolumnist në gazetën Spanjolle Vendi, pak pas themelimit, në 1976. Atje ai bëri artikuj të shumtë, të cilët e lejuan atë mbajnë për dy vjet (1980 dhe 1981) postin e kryeredaktorit të suplementit të së dielës të gazetës.

Gjatë gjithë trajektores së saj është specializuar në intervista, një zonë në të cilën shquhet për origjinalitetin dhe stilin e vet. Për meritat e tij numërohen më shumë se 2.000 biseda me figura të shquara, siç janë: Julio Cortázar, Indira Gandhi, Richard Nixon, ndër të tjera. Ka shumë universitete spanjolle dhe latine që kanë marrë teknikën e tij për të intervistuar si një model.

Garë letrare

Shkrimtari debutoi me romanin Kronikat e thyerjes së zemrës (1979). Kjo vepër tronditi shoqërinë dhe kritikën letrare të kohës, për shkak të temës së saj rreth autonomisë së grave. Aktualisht ka për meritë të tij 17 rrëfime, 4 libra për fëmijë dhe 2 tregime. Ajo shquhet midis teksteve të saj: Vajza e kanibalit (1997), me të cilin ai fitoi çmimin Primavera për një roman spanjoll.

Romanet nga Rosa Montero

 • Kronikë e thyerjes së zemrës (1979)
 • Funksioni Delta (1981)
 • Do të të trajtoj si një mbretëreshë (1983)
 • Mjeshtër i dashur (1988)
 • Dridhje (1990)
 • E bukur dhe e errët (1993)
 • Vajza e kanibalit (1997)
 • Zemra e gurit (2001)
 • Gruaja e çmendur e shtëpisë (2003)
 • Historia e Mbretit Transparencë (2005)
 • Udhëzime për të shpëtuar botën (2008)
 • Lot në shi (2011)
 • Ideja qesharake për të mos u parë më (2013)
 • Pesha e zemrës (2015)
 • Mishi (2016)
 • Në kohën e urrejtjes (2018)
 • Paç fat (2020)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.