Falcó, nga Arturo Pérez-Reverte. "Çaloj sipas këmbës që më shkelin".

Falcó, romani i fundit nga Arturo Pérez-Reverte.

Falko, romani i fundit nga Arturo Pérez-Reverte.

Kjo është fraza që mund të përmbledhë karakterin moral të karakterit të ri të krijuar nga Arturo Pérez-Reverte. Ai, apo ai shefi i tij, Admirali, i thotë një natë kur e sheh me uniformë: "ayshtë në rregull që ju të dukeni të respektuar herë pas here, për një ndryshim". Përndryshe, ai është spiuni më tërheqës, elegant, efikas dhe vdekjeprurës. Në Spanjën e vitit 1936, vetëm në armë, askush si ai për të hipur në anijen Cainite i maskuar si idealizma në të cilën u bë vendi.

Në shitje që nga 19 Tetori i kaluar, E mora para katër ditësh, ato që më kanë shtyrë ta lexoj. Dhe do të kishte qenë në më pak kohë nëse shpirti im i veçantë do të përqendrohej më shumë në kënaqësinë e leximit. Në çdo rast, Isshtë një roman i shkurtër fero as nuk më ka emocionuar e as nuk më ka emocionuar. Dhe ka material për të dy. Edhe pse e ritheksoj se shumë nga ky mendim i përulur është për shkak të shpirtit tim aktual të leximit. Ose që unë kam lexuar tashmë shumë e ngjashme. Ata prej nesh që e admirojnë Reverte zakonisht kënaqen me mënyrën e tij të të treguarit të jetës, por këtë herë unë kam dashur më shumë.

Rreth Lorenzo Falcó

Unë kam lexuar pothuajse të gjitha romanet e Reverte, megjithëse duhet ta pranoj këtë Për disa vite tani preferoj ngurtësinë, guximin dhe sjelljen e tij si kolumnist sesa si shkrimtar. Kështu që unë e ndjek atë më shumë në shtyp me të tijin Patentë e corso dhe në festë që zakonisht janë ndërhyrjet e tij në Twitter. Por përpiqem të lexoj çdo roman të ri dhe këtë Falko Më tërhoqi vëmendjen më shumë sesa ato të mëparshmet.

Për Falcó, fjalët si atdheu, dashuria ose e ardhmja nuk kishin kuptim.

As vend, as flamur, as dashuri, as nder as turp. Falcó është i interesuar vetëm për të jetuar jetën në mënyrën më të mirë të mundshme dhe me majën në majë të gishtave të tij: luks të të gjitha llojeve dhe gra që përpiqen t'i bëjnë ato flamur. Ish-kontrabandist armësh, agjent i shërbimit të inteligjencës dhe çdo gjë tjetër që përfshihet, për sa kohë që përfshin aventura dhe përfitime personale. Të gjitha me pak ose aspak skrupuj.

Kështu, në vjeshtën e vitit 1936, Falcó punoi për SNIO -Shërbimi Kombëtar i Informacionit dhe Operacioneve- dhe Ata i besojnë atij një mision delikat: të nxjerrë një të burgosur shumë të rëndësishëm nga burgu i Alicante. Për ta bërë këtë, ai do të ketë një ekip Falangistësh (të rinj dhe idealistë) të cilët duhet të drejtojë. Por asgjë dhe askush nuk do të jetë ashtu siç duket. Mbase sepse në jetë, dhe më shumë në jetën në luftë, të gjithë mund të ndalojmë së qeni ata që jemi.

Në kohëra si këto, të qenit ujk ishte e vetmja garanci. Dhe jo gjithmonë. Kjo është arsyeja pse një lesh kafe e matur ishte e dobishme. ndihmoi për të mbijetuar. Të lëvizim pa u vërejtur gjatë natës dhe mjegullës.

Stili i pagabueshëm

Perez-Reverte tregon një histori rreth të zezës dhe spiunëve të njohur një mijë herë në mënyrën dhe stilin e vet, i cili është gjithashtu i njohur për ne që e lexojmë: fjali të shkurtra ndërthuren me ato më të gjata me pohime përshkruese; dialogë shumë të mirë, veçanërisht ato të Falcó dhe shefit të tij, Admiralit, për mua personazhi më i mirë ose ai që më pëlqente më shumë; dhe një komplot me ritëm dhe kthesa që mund t’i parashikoni (ose jo). Gjatë gjithë rrëfimit vulën e zakonshme të autorit: kthjelltësia dhe njohuria e tij për gjendjen njerëzore.

Përcaktimi i Falcó-s si hero ose antihero është marrëzi. Krahasoni edhe atë me karakterin kuintesencial të Perez-Reverte, Kapiten Alatriste. Shkrimtari i Kartagjenës tani preferon të marrë ngarkesën më të rëndë nga çanta e shpinës së tij jetike, të cilat natyrisht ka shumë pak që ndajnë në nivelin e tyre.

Biblioteka ime Perez-Reverte

Biblioteka ime Perez-Reverte

Butat e mia

Se, një lexues i rregullt i zhanrit më të zi, nuk e kam ndjerë se kam diçka të re në duar. Ka shumë poshtër si Falcó, dhe paraqitja e tyre në një konflikt aq të tronditur sa Lufta Civile Spanjolle, nuk ndihmon as faktorin e risisë. Të gjithë e dimë që poshtër të të gjitha anëve dhe ngjyrave nuk mungonin. Të kujtosh atë, për mendimin tim, është e panevojshme dhe e lodhshme.

Sa i përket së keqes, mungesës së moralit dhe skrupujve ... Po, mirë, të gjithë do të dëshironim t'i hiqnim ato në ndonjë rast dhe literatura na e ofron atë mundësi. Por pikërisht sepse ai i tregoi ato letra kaq qartë që në fillim, nuk është për t'u habitur që Falcó është një bir kurve. Prandaj, nuk është për t'u habitur çfarë bën ose nuk bën, as ai dhe as pjesa tjetër e personazheve. Per mendimin tim, ato nuk kontribuojnë më shumë sesa interesi (i caktuar) se si do të ndërveprojnë, tradhtitë apo jo që do të bëhen dhe nëse do të shpëtojnë prej tyre.

Mbetet vetëm që ju të përfitoni, edhe një herë, nga stili i autorit, proza ​​e tij e shkëlqyeshme dhe e patëmetë dhe kultura e tij e madhe historike dhe jetësore, aq e mirëfilltë. Por Unë kam nevojë për më shumë: më shumë eksitim, më shumë entuziazëm, më shumë ndikim.

Nuk është çudi që Reverte ka dashur t'i japë vazhdimësi personazhit. Ajo i jep hua vetes që të vazhdojë zbrazjen e asaj shpine të së keqes të parë dhe përjetuar kaq intensivisht. Por, sipas përshtypjes sime, ose ai ndryshon qasjen dhe arrin ta bëjë atë më tërheqës sesa ai mendon, ose Falcó do të qëndrojë në atë, një më mashtrues. Dhe është turp. Sidoqoftë, seriali sapo ka filluar. Mund - dhe duhet - t'i duhet t'i japë më shumë formë.

Një mik i rrezikshëm - Arturo Pérez-Reverte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Thomas S. dijo

    Epo, unë ia kam lexuar Falcó-s në një pasdite të vetme, me entuziazëm dhe më duket, ndryshe nga recensenti, një mënyrë shumë origjinale për t'iu afruar romanit spiun në sfondin e luftës sonë civile. Ndoshta ndodh që ajo që ajo thotë është e vërtetë, që ajo të mos ketë disponimin ta vlerësojë atë. Unë nuk mendoj se një roman si ky ishte shkruar ndonjëherë, dhe as nuk ishte shkruar ndonjëherë një luftë civile në një mënyrë kaq të zymtë dhe efektive. Dhe unë sapo u bëra një faj, personazhi më ka fiksuar plotësisht. Më duhet një dozë e tjetrës dhe ajo që më shqetëson është ajo që është ende për t'u botuar.