Librotea, platforma virtuale për lexuesit dhe shitësit e librave

1454673468_532204_1454673613_noticia_normal

Imazhi i kopertinës së Librotea.

Për libraritë e vogla ose të mesme ekzistojnë dy faktorë që lëkundin qëndrueshmërinë dhe ekzistencën e tyre. Nga njëra anë, logjikisht, një vend që nuk lexon është një vend që nuk konsumon libra dhe për këtë arsye blerësit që shesin këtë objekt "të çuditshëm" nuk sjellin përfitime.

Nëse të gjithë kësaj i shtojmë pamundësinë nga ana e lexuesve të pakët për të dhënë sipas shumave ekonomike në këto libra, ne mund të shpjegojmë se,  logjikisht, shumë librari janë detyruar të mbyllen dyert e saj në vitet e fundit.

Ky realitet është rritur ose përshpejtuar me shfaqjen e një konkurrenti të ri për shitësin e librave në lagje. Një konkurrencë shumë më e adaptuar në realitetin e ri bazuar në rrjeti si një zonë e madhe për të blerë dhe gjetur gjithçka që dëshironi.

Po flas, natyrisht, për platformat virtuale. Këto hapësira jo vetëm që ju lejojnë të gjeni të gjitha referencat me një klikim atë që dëshiron, por, në shumë raste, librat janë me çmime shumë më të volitshme, diçka që përfundon duke favorizuar blerësin.

Një konkurs që shumë librari nuk mund të marrin përsipër dhe që ka çuar, siç e kemi përmendur tashmë, në zhdukjen e shumë prej tyre pasi gjithnjë e më shumë janë ata që, para se të kërkojnë dhe të kërkojnë nëpër to, ata preferojnë të hyjnë në dyqanet e mëdha virtuale për të blerë librat që duan.

Gjithsesi, El Pais ka arritur një marrëveshje bashkëpunimi me Esnafin e librashitësve të Spanjës (Cegal) , duke përfshirë kështu në aplikacionin Librotea (krijuar nga Shteti) të gjitha bibliotekat e regjistruara në këtë union.

Librotea, për ata që nuk e dinë, është një kërkesë letrare dhe rekomandim rekomandimesh dhe, si rezultat i këtij bashkëpunimi, tani e tutje, ai do t'u lejojë përdoruesve të tij të kërkojnë libra në një motor kërkimi që bashkon të gjitha libraritë e vogla dhe të mesme në të gjithë Spanjën.

Me këtë, rekomanduesi i librit on-line ajo dallon nga hapësirat e tjera duke vënë bast në libraritë e lagjeve dhe lagjeve përveç sipërfaqeve ekzistuese të mëdha virtuale.

Në këtë mënyrë, përmes vendndodhjes gjeografike të këtyre dyqaneve, ju mund të njihni vendet më të afërta ku mund të blini një ose një libër tjetër. Një mjet fenomenal që na afron me libraritë në qytetet tona  dhe lejon që këto të bëhen të njohura për klientët.

Në çdo rast, mjeti jo vetëm që fokusohet në gjetjen dhe blerjen e librave por edhe në krijimin e një komuniteti njerëzish që janë të apasionuar pas leximit. Në këtë hapësirë, pra, tani e tutje  Vetë shitësit e librave janë ata që do të krijojnë fletët përshkruese për secilin libër dhe, së bashku me personalitete të tjera nga bota e letërsisë ose kulturës, ata gjithashtu mund të krijojnë rekomandimet e tyre..

Në kohën e shkurtër që ka qenë në veprim, 30.000 njerëz janë regjistruar tashmë në Librotea, një shifër që me siguri do të rritet ndërsa ne lexuesit të njohim këtë hapësirë ​​të shkëlqyeshme.

Oferta e re letrare e aplikacionit do të jetë e arritshme përmes motorit të kërkimit Cegal www.todostuslibros.com, e cila do të shfaqet në Falas.  Ftoj të gjithë lexuesit e Lajmet e letërsisë të provoni dhe të njiheni me këtë mjet të ri. Jo vetëm për të hyrë në një komunitet letrar virtual por për t'i dhënë një shans librarive të lagjeve.

Dyqanet që, megjithë motin e keq që janë të detyruar të përballen, hezitojnë të zhduken në një botë që nuk lexon dhe nuk konsumon literaturë. Në një vend ku, Sipas të dhënave më të fundit, 35% e banorëve të saj pranojnë se nuk lexojnë kurrë ose pothuajse kurrë.

Inshtë në duart tona, pra, të vazhdojmë të garantojmë ekzistencën e saj pasi, me pak fjalë, libraritë kanë qenë dhe janë fortesa dhe shpella ku të gjithë ata që thjesht jetojnë me një libër letre në duar, ne marrim dozën tonë të harmonisë dhe lumturi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Carlos Ocampo Rodriguez dijo

  Unë shkruaj nga qyteti i Veracruz, Ver., Meksikë.

  Në kolonën SEKSIONET ka dy tituj Zhanret dhe Letërsia; Në asnjërën prej tyre nuk mund të gjej një direktori me emrat, telefonat, postat elektronike, orët, ndërmjetësin, vendet ose adresat në të cilat takohen Dhomat, qarqet ose grupet e leximit të një qyteti specifik, në rastin e vizitës suaj ose nga puna, biznesi ose turizëm, na tregoni se ku të marr pjesë dhe të paracaktojë kohën time në promovimin dhe promovimin e leximit.

  Në rast të mosekzistencës së tij, unë sugjeroj dhe propozoj iniciativën për të përfshirë dhe institutuar një regjistër publik për të krijuar një direktori me emrat, telefonat, postat elektronike, orët, ndërmjetësin, vendet ose adresat e dhomave të leximit sipas qyteteve, vendeve dhe institucione publike apo private.

  Nëse iniciativa miratohet, shtoni një linjë të tillë si Dhomat e Leximit për të hyrë dhe që ndërmjetësuesit të fusin të dhënat e propozuara ose ato që ata mund të shtojnë në përmirësim.

  E përsëris korrespodencën e vëmendjes suaj të shkëlqyer.

 2.   Alberto Carlos Polledo Arias dijo

  Siç u thuhet vulgarisht, shkrimtarëve që ne nuk sponsorizohemi nga një botues i madh ose ujë. Sidoqoftë, libri im i fundit i botuar (i dhjeti), u redaktua nga Nobel Ediciones. Titullohet: "Në privatësi". 96 histori minimale, 2018. ISBN: 978-84-8459-732-2. Ilustruar me fotografi të pemëve të zhveshura të bëra nga vetë autori: Alberto Carlos Polledo Arias. Cmimi, 15 euro. Do ta dashuroni!
  Në secilën prej faqeve të saj mbin një histori në të cilën emocioni i skenarit dhe lëkundja e gjuhës do të nguliten në mendjen tuaj përmes çarjeve të fshehura pas perdeve të reve të përhumbura.