Evolucioni i Brezit të 27

foto grupi i gjeneratës së 27

La Brezi i 27 ishte një grup poetik që kishte në radhët e tij të shquar si Pedro Salinas, Jorge Guillén, Gerardo diego, Federico García Lorca, Rafael Alberti, Vicente Aleixandre, Luis Cernuda, Emilio Prados, Manuel Altolaguirre dhe Dámaso Alonso. Ky grup poetësh dhe miqsh po zhvillonte mendimet e tyre si një e tërë.

Ata filluan të përpiqeshin të gjenin një ekuilibër midis së kaluarës letrare dhe tendencave të reja që ishin aq në rritje me shfaqjen e avangardave, megjithëse pika e tyre kryesore e përbashkët ishte refuzimi i teprimeve retorike në kërkim të asaj që me saktësi mund të quhej Poezi e paster.

Duke filluar nga viti 1929, disa prej tyre filluan të eksplorojnë surrealizmin si një mjet për të kapërcyer krizat që ndodhën në shumë prej atyre mendjeve të privilegjuara, megjithëse herët a vonë, duke ndjekur linjën e Nerudës, ata përfunduan duke u marrë me punë poetike-politike dhe duke komunikimi i idealeve mbi thjesht kërkimin e bukurisë si qëllimin e vetëm dhe përfundimtar të përpjekjes letrare.

Pas përfundimit të luftës, angazhimi u bë më i dukshëm, megjithëse u krye nga pjesë të ndryshme të botës si rezultat i shpërndarjes në formën e mërgimit të detyruar në të cilin ishin zhytur të gjithë për shkak të kundërshtim i prerë ndaj mizorive të regjimit të Frankos se ndër të tjera ai kishte paturpësi dhe pak njerëzim për të ekzekutuar më premtuesin nga të gjithë, të tillë si Federico García Lorca, duke privuar lirikat tona nga të gjitha veprat që poeti dhe dramaturgu i madh do të kishte krijuar po të ishte gjallë ...

Më shumë informacion - "Tontologjia", e shpëtuar nga harresa

Foto - Edukator

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alba dijo

  Askund nuk i shoh Rosa Chacel, Concha Méndez, Mª Teresa León, María Zambrano apo Carmen Conde, gruaja e parë që hyri në RAE.
  Ndoshta nuk keni dëgjuar për to ose thjesht nuk jeni kujtuar t'i shtoni ato.
  Shokët e tyre meshkuj nuk ua kthyen shpinën, le të mos bëjmë diçka që ata nuk e bënë në kohën e tyre.