Esteban González Pons, autor i Ellas. Intervistë

Fotografi: Esteban González Pons. Profili në Twitter.

Po, Esteban González Pons Ai është më shumë se i njohur për karrierën e tij politike, por është në anën e tij letrare ku ai thotë se ndihet më rehat. Romani i tij i parë është ata, ku shkon nga grepi me një histori dashurie. Dëshiron faleminderit shumë sinqerisht kohën tuaj dhe mirësinë e madhe në dhurimin tim kjo intervistë ku ai na tregon më shumë për atë aspekt të lirikës dhe më intime.

PONS ESTEBAN GONZÁLEZ - INTERVIST 

 • Lajmet për letërsinë: Çfarë na tregon romani juaj, ata, dhe pse një histori dashurie?

PONS ESTEBAN GONZÁLEZ: ata numëro një histori dashurie midis një vajze dhe një djali të lindur në vitet 60. isshtë një roman gjenerata, ata prej nesh që kanë lindur kur Franco ishte ende duke jetuar ose sapo kishte vdekur, Adoleshentët në tranzicion. Historia është vendosur, pjesërisht, në Valencia në Copa América, qyteti që shkëlqeu dhe qeshi, dhe në Valencia pas krizës me tulla, pjesërisht gjithashtu. Dy qytete kontradiktore të vendosura në të njëjtin vend në hartë.

 • AL: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

EGP: Libri im i parë ishte Bug Gold nga Poe, në një botim për të rinj. Megjithëse duhet të përmend një koleksion të romaneve të transferuar në komik, të quajtur Bizhuteri letrare rinore, me të cilin shumë prej romaneve aventureske të shekullit të XNUMX-të u sollën në lartësinë time si adoleshent, nga Ivanhoe lart Michael Strogoff o sandokan, për shembull. Ende emocionohem kur i kujtoj.

Para kësaj, librat e parë të parë që lexova, nuk ishin të mitë, por me hua nga xhaxhai im Guillermo, ishin albume të Mortadelo dhe Filemon. Kështu që Unë mbroj që ata i japin Princeshën e Asturias të Arteve F. Ibañez, sepse jam i sigurt se çmimi tjetër Nobel në letërsinë spanjolle do të ketë leximet e tij të fëmijërisë në Mortadelo dhe Filemón.

Unë shkruaj pasi më kujtohet. Ne fillim, Histori tmerri ndikuar nga Poe dhe gjithashtu histori të Luftës së Pavarësisë duke imituar serinë e parë të Episodet Kombëtare dhe biografinë e napolon nga Emil Ludwig. Pastaj vajzat u bënë subjekti im i vetëm dhe unë fillova të shkruaj poezi vërtet të keqe.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

EGP: Kur filloni të lexoni të gjithë librat, ata ju godasin. Ai që mbase më fiksoi më shumë si i ri ishte Zoti i unazave, shumë vite para se filmat ta bënin jashtëzakonisht të famshëm. Më shqetëson kur kinemaja përvetëson libra që më pëlqejnë dhe popullarizon komplotin e saj sikur mund të ndahet nga letërsia e saj. Tolkien më kishte aq të pushtuar sa shkroi poezi në "elvish" për vajzat, dhe asnjëri nuk donte të ishte e dashura ime, natyrisht. Unë mendoj se Tolkien më bëri një geek.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

EGP: Kur e doni letërsinë është casi e pamundur të përmendësh një shkrimtar të preferuar sepse pothuajse të gjithë kanë diçka që të magjeps. Unë do të citoj Bekoj, ai me legjendat, sepse i drejtohem shumë atij që të më ngjitet diçka. Dhe sepse do të doja të isha një romantik, edhe pse e di që nuk mundem. Po ashtu te Diskutime, Një Fshih tashmë prag, të cilën e lexoj dhe e rilexoj për të mësuar spanjisht. Dhe Valle-Inclán, atë që kam tani në komodinën time.

Ndër poetët, Luis Cernuda, Engjëll González dhe Antonio Colinas, kaq të ndryshëm, janë ndër të preferuarit e mi. Le të vendosim edhe Joan Margarite se sapo vdiqëm. Midis atyre që po botojnë tani, pa synuar të jenë shteruese, lexoj gjithçka që botojnë Manuel Vilas, Fituesi i Pemës, Lawrence Silva, Jose Zoilo ose Santiago Castellanos, për shembull. 

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

EGP: Protagonist i çmendur i Misteri i kriptës së përhumbur nga Eduardo Mendoza. Duket e pakapërcyeshme në traditën e mashtruesit spanjoll. Megjithëse mund të duket budalla, unë mendoj se ajo që nuk është picaresque nuk është një roman spanjoll.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

EGP: Kur isha i ri kam shkruar natën, tani ne mengjes. Sa më herët të ngrihem, aq më e freskët është imagjinata ime. Dhe idetë më të mira vijnë në mendje nën dush. Kur dal nga dushi i harroj pothuajse të gjithë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

EGP: A guxoj ta them? Më pëlqen të shkruaj në shtrat. Duke u zgjuar në orën gjashtë, për shembull, duke marrë një kafe dhe kompjuter në shtrat dhe të mos dal nga atje derisa të shkruaj të paktën dy faqe. Fatkeqësisht unë mund ta përballoj atë vetëm gjatë fundjavave. ata E shkrova në aeroplanë dhe trena dhe dhoma pritjeje. Udhëtimi për punë nga këtu atje.

 • AL: Zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

EGP: poezi. Unë nuk jam një poet, babai dhe djali im janë, unë jam një lexues i poezisë, dhe jam i nderuar.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

EGP: Unë kam mbaruar Djali i babait nga Víctor del Arbol dhe unë me të vërtetë e rekomandoj atë. Dhe unë filloj me Si të mos bëjmë asgjë nga Jenny Odell dhe 1794 nga Natt och Dag, unë do të tregoj se si. Y Po shkruaj romanin tim të radhës, një histori të frikshme të cilën shpresoj t'ia dorëzoj botuesit në shtator.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo mund të mbani diçka pozitive që do t'ju shërbejë për histori të trilluara në të ardhmen? 

EGP: Jam i sigurt që murtaja do të vijë tek të gjithë ne që shkruajmë në të gjitha tregimet tona. Shkrimtari është ajo që jeton, jo ajo që ka rëndësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.