Eshtrat e Federico García Lorca

 

Federico Garcia Lorca përsëri është lajm. Në një kohë kur drejtësia Spanjolle po studion mundësinë e kryerjes së gërmimeve për të gjetur eshtrat e poetit të vrarë gjatë vitit GLufta Civile Spanjolle, dhe ndërsa pasardhësit e tyre shprehin mendimin e tyre se nuk është e nevojshme të kryhen këto gërmime, në anën tjetër të botës, në Argjentinë, ngjarjet mbahen për të përkujtuar 75 vjetorin e kalimit të poetit nëpër qytetin e Buenos Aires.

Në 1933 Garcia Lorca arriti ne Río de la Plata, në vendet që kishin mirëpritur kaq shumë emigrantë spanjollë. Ajo vizitë nga autori i Romancë cigane Ajo ka mbetur një shenjë e pashlyeshme në kujtesën e banorëve të Amerikës së Jugut dhe 75 vjet më vonë, lloje të ndryshme ngjarjesh mbahen në përkujtim të asaj vizite.

Ndërkohë, në Espana, është debatuar një polemikë e re rreth figurës së Lorka, pasi gjykatësi Baltasar Garzon ka autorizuar hapjen e disa varreve masive në kuadër të hetimit të zhdukjeve të besnikëve ndaj Republikës të cilët u qëlluan gjatë Luftës Civile, mes tyre, varri masiv që mund të përmbajë eshtrat e Garcia Lorca.

Nga ana tjetër, Manuel Fernandez Montesinos, zëdhënësi i Komuniteti i trashëgimtarëve, një grup që bashkon pasardhësit e poetit, është në favor të rimëkëmbjes së kujtesës historike të Spanjës, megjithatë, është i mendimit se zona ku besohet se mbetjet e poetit nuk duhet të gërmohet pasi situata i familjes së tij isshtë ndryshe nga ajo e viktimave të tjera të luftës civile të cilët nuk e dinë fatin e eshtrave të të afërmve të tyre ose në cilat rrethana ata vdiqën. Në rastin e Lorka, Rrethanat e vrasjes së tij janë të njohura dhe të gjitha indikacionet tregojnë se eshtrat e tij ishin varrosur në Granada, midis Víznar dhe Alfacar, në një varr të përbashkët pranë mësuesit. Dioscoro Galindo, dënuar për "mohimin e ekzistencës së Zotit", dhe banderillero Francisco Galadi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.