Epoka e re e Kafeneve Letrare.

Kafene të reja letrare

Kafenetë e librarive, trashëgimtarë të kafeneve letrare ku takoheshin intelektualët e shekujve të kaluar.

Vetëm dy dekada më parë nostalgjiku u kujtua me melankolinë kafenetë letrare, ato ku takoheshin intelektualët të çdo brezi. Kjo traditë filloi në shekullin e XNUMX-të në Evropë dhe, me pak a shumë ngritje dhe ngritje, vazhdoi deri në mesin e shekullit XX: Café Gijón në Madrid, La Closerie de las Lilas në Paris, Condotti në Romë, Reggio në New York, Risi në Salamanca apo Eagle and Child në Boston janë vetëm disa shembuj të atyre vendeve.

Shoqëria ndryshoi, nevojat e një vendi për t'u takuar gjithashtu dhe shumë nga ato kafene pushuan së pritur tubimet e shkrimtarëve për t'u bërë pretendimet turistike ose, me pak fat zhduken. S. XXI, përkundrazi, na ka sjellë një format të ri të kafene-librari, e hapur për të gjithë audiencat, ku kërkesa e vetme është shija për librat.

Si janë lexuesit e sotëm?

Sot, në mes të epokës dixhitale, marrim pjesë një ringjallje e pasionit për letërsinë, përpara atyre që janë të apasionuar pas lojërave me video ose rrjeteve sociale, janë pozicionuar lexuesit e zakonshëm, të cilët psherëtijnë për një libër të mirë në letër, një vend komod, një kafe në avull dhe duke u bërë romantik, shiu pas xhamit. Në një kohë kur të gjithë e njohin Steve Jobs, Bill Gates ose Marc Zuckerberg, në të cilën jeta e tyre është subjekt i filmave të Hollivudit, shumë të tjerë vendosin t'ia kushtojnë kohën e tyre larg ekranit, punës së më shumë shkrimtarëve. Ose më pak të njohur, si një formë rebelimi kundër trendeve të reja shoqërore dhe është e mundur që letërsi të jetë një nga gjërat e pakta të afta për të kombinuar elitizmin me aksesin, vetëm e mira luksoze që nuk është e shtrenjtë.  Leximi është bërë një mënyrë për të rezistuar, për të shkuar kundër rrjedhës Dhe, si gjithmonë kur kjo ndodh, tregu përmbush trendet në zhvillim që arrijnë një vëllim të dëshiruar biznesi.

 

Kafenetë e librarive, përgjigja për kërkimin e kënaqësisë letrare.

Nëse kësaj i shtojmë nevojën që libraritë tradicionale të konkurrojnë me shitjen e librave përmes internetit dhe me ekskluzivitete të mëdha të librarive, kafenetë e librarive kanë filluar të shumohen me sukses. A janë libraritë të cilave u shtohet kafe, çaj, verë dhe ëmbëlsira ose kafe, të cilave u shtohet bonusi i bibliotekës? Ka gjithçka, por origjina nuk ka rëndësi sa destinacioni: gjithnjë e më shumë, këto vende janë vendet e reja të takimit midis autorëve dhe lexuesve ose midis lexuesve dhe librave.

Një brez i ri lexuesish kërkon në Cafés Librerías ribashkimin me qetësinë e kafesë në ngrohtësinë e shtëpisë, duke ikur nga marramendjet.

Ku t’i gjeni?

Ata lindin në lagjet qendrore në qytetet e mëdha, plot jetë, njerëz, dhe përfaqësojnë një oaz paqeje, erërash shtëpie dhe stomaku dhe shpirti qetësues.

Shumica e këtyre vendeve i gjejmë në Madrid në Lavapiés, Malasaña, Centro, në Las Letras, Sol ose në Madrid de los Austs: Swinton & Grant, La Infinito, Tipo Infames, La Fábrica, La Central ose La Ciudad Invisible janë vetëm disa prej tyre. Në Barcelona, Babelia në Sant Antoni, La Central në Eixample, Le Standard në Grácia ose Antinous në Ciutat Bella janë vetëm disa shembuj. Ky lloj ambientesh bëjnë rrugën e tyre me ndrojtje në qytete të tjera me më pak popullsi si Muez në Valencia ose La Revoltosa në Gijón dhe gjithçka tregon për faktin se në vitet e ardhshme ne do të jemi në gjendje të bëjmë një rrugë turistike nëpër vend duke vizituar Librerías-Café ose Café-Librerías sepse në këtë rast , ngas aq shumë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Sergi dijo

    Muez, në Valencia, u mbyll një vit më parë ;-(