Marco Valerio Marcial, një klasik thelbësor. Disa epigrama

A Marcus Valerius Martial Unë kam një për ju simpati e veçantë. Viti i dytë i diplomës time universitare më inkurajoi shumë, kur pavarësisht studimit të anglishtes F. Latine në dy kurset e para me një nga ato mësuesit e kockave që shënojnë një jetë studentore. Epigramat e tij ishin shumë më të mërzitshme Eneidë i cili luajti vitin e parë ose Catilinar të Ciceronit. Ai, Horacio dhe Ovidio ata janë poetët e mi klasikë të preferuar. Sot Theksoj disa nga ato epigrama që ishin krijimi i tij më i madh.

Marcus Valerius Martial

Bilbilitan i lindjes (Calatayud i tanishëm), rreth vitit 64 d C. shkoi në Romë për të përfunduar studimet e tyre ligjore nën mbrojtjen e Seneca. Por rënia e tij nga hiri dhe vetëvrasja e tij pasuese e tërhoqën poshtë. Kështu dukej i detyruar të mbijetojë në një mënyrë bohem si klient i klientëve të ndryshëm. Por në këmbim ai kishte Amistad e shkrimtarëve më të mëdhenj të asaj kohe si Plini i Riu ose gjithashtu satirike Juvenal.

Në Romë

Ai gjithashtu fitoi favorin e perandorëve vëllezër Titit dhe Domitianit, të cilit i kushtoi disa komplimente dhe të interesuara. Ata i vunë emrin anëtar i rendit të kuajve dhe fitoi nderime të ndryshme, mes tyre përjashtimi i taksave që duhej të paguanin ata që nuk kishin fëmijë. Por e njëjta gjë nuk ndodhi me Nerva dhe Trajano dhe u desh të kthehej në Bílbilis. Aty u kthye në jetën rurale, e cila ishte një nga ëndrrat e tij të mëdha dhe së cilës ai i kushtoi disa kompozime.

Vendi i ndërtimit

Puna e Marcialit është ruajtur praktikisht i paprekur Për fat të mirë. Me pesëmbëdhjetë libra me vargje, janë gjithsej rreth pesëmbëdhjetë qind poezi që i përkasin një zhanri të vetëm letrar, epigramë, në të cilën ai nuk kishte asnjë rival në kohën e tij.

Epigrama

Unë zgjedh disa në jeta, vdekja dhe miqësia, përveç kritikave të tjera erotike, satirës dhe shoqërore përveç armiqve apo ambiciozëve. Dhe e përfundoj me një të tij elegji më të famshme.

*

Të jesh në gjendje të shijosh kujtimet e jetës do të thotë të jetosh dy herë.

*

Nëse lavdia vjen pas vdekjes, unë nuk jam në nxitim.

*

Më besoni, nuk është e mençur të thuash 'Unë do të jetoj' nesër është shumë vonë: jetoni sot.

*

Libri që recitoni, Fidentino, është i imi; Por kur e reciton gabim, fillon të jetë e jotja.

*

Pse nuk të dërgoj, Pontiliano, librat e mi të vegjël?
Kështu që ti, Pontiliano, mos më dërgo tuajën.

*

Megjithëse nuk i botoni poezitë tuaja, ju kritikoni timen, Lelio.
Ose ndaloni së kritikuari timen ose postoni tuajin.

*

Ruani lavdërimet tuaja për të vdekurit
Ju kurrë nuk e vlerësoni një poet të gjallë.
Më falni, preferoj të vazhdoj të jetoj
të kesh lavdërimin tënd.

*

Tais ka dhëmbë të zinj, Lecania të bardhë si bora.
Cila është arsyeja? Ky ka blerë disa, ai i saji.

*

Ai që të quan të egër po gënjen, Zoilo.
Ju nuk jeni një njeri i mbrapshtë, Zoilo, por ves vetë.

*

Mos u habit nga asgjë që hedh poshtë
ftesa juaj
për një darkë prej treqind, Nestor:
Nuk më pëlqen të darkoj vetëm.

*

Deri vonë ai ishte mjek, tani Diaulo është një sipërmarrës;
atë që bëri si ndërmarrës e kishte bërë edhe si mjek.

*

Kur skllavi yt lëndon mingën e tij, ti, Névolo, të dhemb gomari.
Unë nuk jam fallxhor, por e di se çfarë bën.

*

Ju keni një minga sa hunda juaj,
kështu që sa herë që shkon në ereksion, ju mund ta nuhasni atë.

*

Lesbia betohet se kurrë nuk është ndyrë falas.
Eshte e vertete. Kur ajo dëshiron të qitet, ajo zakonisht paguan.

*

Ty Fronton dhe Flacila, prindërit e saj, këtë vajzë që ju besoj,
Erotion i vogël, shijo buzët e mia
dhe kënaqësitë e mia, në mënyrë që frika nga errësira e zezë të kapërcehet
dhe tek nofullat monstruoze të qenit Tartar.
Ai do të kishte parë akullin e shkrirjes së tij të gjashtë të dimrit,
me të cilën ai kishte jetuar të njëjtën numër ditësh.
Që midis mbrojtësve kaq të nderuar luajnë dhe gëzohen përjetësisht
dhe fol emrin tim me buzë që belbëzojnë.
Bar i ashpër, mos i mbuloni kockat e tyre të buta përgjithmonë.

Tokë, mos u bë i rëndë: ajo nuk ishte për ty.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.