Engjëlli i Zi, nga Angélica Puerto Tello

Kopertina e Engjëllit të Zi

Libra të rinj dalin nga pjesë të ndryshme të botës çdo ditë, por nëse ka ndonjë që përfaqëson në mënyrë të përkryer hijeshinë dhe magjinë e historive kolumbiane, kjo është Engjëlli i zi. Vëllimi i dytë i Historive të popujve të mi, një antologji e shkruar nga autori kolumbian Angelica Puerto Tello, formon një bashkim personazhesh, kthesa komploti dhe dialogje që do t'ju bëjnë të udhëtoni nga nxitimi i Bogotá në Barranquilla tropikale.

Përmbledhje e Engjëllit të Zi

Engjëlli i zi Kolumbia

Terminali i autobusëve në Bogotá, një nga fazat kryesore në histori.

Anija rrëshqit

për blunë, për të gjitha blutë,

bregdeti është më i gjati

vija e vetmuar e universit,

rërat e bardha kalojnë dhe kalojnë,

malet e zhveshura ngrihen dhe bien,

dhe toka kalon buzë detit vetëm,

në gjumë ose i vdekur në paqe të ndryshkur.

Me Regreso, kjo poezi e Pablo Neruda fillon historinë e Isabel.

Pas vdekjes së babait të saj, tregimtarja më e mirë që ajo ka njohur ndonjëherë, kjo protagoniste e re 14-vjeçare, gjithashtu një shkrimtare, largohet nga qyteti i saj i lindjes Villeta i shoqëruar vetëm nga një pirg fletësh Norma. E humbur dhe e vetme në botë, Isabel takon Ángel Valbuena, një ish pilot i Forcave Ajrore Kolumbiane me të cilin regjistrohet në një aventurë pasionante që përfundon në Barranquilla, në brigjet e Karaibeve të Kolumbisë. Sidoqoftë, ajo që fillon si një histori dashurie e paparashikuar dhe e zjarrtë, përfundon duke u kthyer në ferr kur gelngel fillon të shfaqë problemet e tij të ndryshme me alkoolin. E lodhur për të qëndruar e mbyllur në shtëpinë e gjelbër që ata kanë ndërtuar së bashku, Isabel përfundon duke punuar në restorantin e një burri të pashëm libanez, Nazir dhe nënës së saj, duke mos ditur se fëmija që ajo pret dhe që i përket Ángel, do të sjellë fati i saj aq i komplikuar. sa emocionues.

Personazhet e Engjëllit të Zi

Barranquilla, Engjëlli i Zi i Angélica Puerto Tello

Barranquilla, një qytet në Karaibet Kolumbiane ku zhvillohet pjesa më e madhe e punës.

Engjëlli i zi përbëhet nga karaktere të ndryshme, megjithëse ne komentojmë mbi ato kryesore për të mos zbuluar më shumë rreth komplotit interesant:

 • Isabel: Protagonistja e kësaj historie është një vajzë e re mezi 14 vjeç me sy të mëdhenj blu e cila, siç përshkruan Puerto Tello, "është një grua e re e fortë për punë dhe e ndjeshme për letrat. E ndikuar nga babai i saj Antonio, një adhurues i shkrimit dhe i sfiduar nga nëna e saj e ligë Mercedes, Isabel do të detyrohet të ikë në shtëpi pas vdekjes së babait të saj dhe të fillojë një jetë të re. Një plot të papritura, hidhërim dhe lumturi. Nga situata të paparashikueshme.
 • Angel Valbuena: Gelngel është një ish-pilot i Forcave Ajrore Kolumbiane shumë më i vjetër se Isabel. Ai bëhet mbrojtësi i saj kryesor pasi e takoi në terminalin e autobusëve në Bogotá dhe propozon të udhëtojë me të në Barranquilla. I ngjyrosur, intensiv dhe plot biseda bregdetare (siç quhen banorët e Karaibeve Kolumbiane), gelngel i jep Isabel dy vjet dëshirë dhe pasion, por me mungesë dashurie. Babai i djalit të ardhshëm të Isabel, gelngel përfundon duke u bërë një nga ata të dehur famëkeq të qytetit që askush nuk dëshiron t'i punësojë ose t'i mbështesë.
 • Naziri: Djali i pronarit të restorantit libanez Al-Jana, Nasir është një i ri tërheqës me origjinë arabe që mbërriti në Kolumbi në moshën 9 vjeç, duke folur një burrë i përsosur bregdetar. Ai bëhet mbrojtësi i ri i Isabel kur ajo kërkon një punë për t'u rikuperuar nga largimi i saj me Ángel. Më në fund, Nazir përfundon duke u dashuruar me të, duke u bërë kryesorja interes-dashuri të protagonistit.
 • Amira: Ajo është nëna e Nazirit dhe një tjetër mbështetëse e madhe e Isabel, veçanërisht kur ajo lind dhe jeta e saj ndryshon krejtësisht.
 • Drita Detare: Ajo është nëna e gelngel Valbuena dhe zuzari i historisë, ndërsa ajo vendos për të rritur nipin e saj pa marrë parasysh sa shumë njerëz i pengojnë asaj. Theshtë personazhi që është shkaktari kryesor i nyjës së historisë, të cilën nuk do t'ju zbulojmë.

Angélica Puerto Tello: Aftësia për të transportuar

Angelica Puerto Tello

Angélica Puerto Tello, autore e Historive të popujve të mi.

Në disa vjet në të cilat teknologjitë e reja dhe globalizimi na lejojnë të përqafojmë dhe zbulojmë histori të reja, punën e Angelica Puerto Tello bëhet trashëgimia më e mirë e mjeshtrave të mëdhenj të letërsisë kolumbiane.

Lindur në Bogotá (Kolumbi) në 1982, Puerto Tello u diplomua për Mikrobiologji në 2008, vit në të cilin vendosi të transferohej në Argjentinë për të vazhduar karrierën e saj. Sidoqoftë, aty e kuptoi pasionin e tij të vërtetë: shkrimin. Pasi filloi të punojë si përkthyese dhe mësuese e gjuhës, ajo botoi dy tregime të shkurtra, VIP dhe Nora, në 2013. Pastaj erdhën çmimet: Çmimi i Parë Ndërkombëtar për Romanin e Shkurtër Mario Vargas Llosa, mbajtur në Peru, dhe Konkursi i I-rë i Historisë së Shkurtër Varet nga Pikëpamja, në Spanjë Përveç Pandorës, një roman grafik i prezantuar në Spanjë në 2016, Angélica filloi sagën e Tregime të qyteteve të mia, Premtimi duke qenë titulli i parë, botuar në 2015. Një roman i shkurtër u kthye në një deklaratë të mirëfilltë të qëllimit kur prezantonte titullin në fjalë.

Sepse Engjëlli i Zi është si një frut tropikal, një lëng me plot nuanca. Një që trashëgon narrativën e autorëve të mëdhenj të Amerikës Latine si García Márquez ose Allende, për të pikturuar histori që marrin erë deti, djersen si personazhet e tyre dhe përfaqësojnë një zhytje në botën kolumbiane në këmbë. Nga ana tjetër, në romanin Bogotá dhe Barranquilla veprojnë si të kundërta: ndërsa kryeqyteti kolumbian evokon ftohtësinë dhe trishtimin e historisë së Isabel, Barranquilla, si çdo vend tropikal, zgjon pasionin dhe dëshirën, motivimin dhe aventurën.

Një siguri e qartë e dashurisë që autori përpunon për detin. I njëjti në të cilin fillon dhe mbaron? kjo histori që konfirmon fuqinë e një brezi të ri të shkrimtarëve dhe histori sa janë të thjeshta aq edhe emocionuese.

Dëshironi të hidhni një vështrim Engjëlli i zi?

Përveç kësaj, ju mund të ndiqni Angélica Puerto Tello në llogarinë e saj Instagram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.