Emri i trëndafilit dhe Mos fol me të huaj. Seriale televizive

Këto ditë, pa zgjidhje tjetër përveç se të jemi në shtëpi, i kemi përdorur libra dhe seri Për të kaluar kohën. Tani ka një ofertë për të gjitha shijet. Simbioza midis letërsisë, filmit dhe televizionit ka funksionuar gjithmonë, edhe pse me një fat të pabarabartë zakonisht në versionet e marra në imazhe. Sot sjell dos (të dy me 8 kapituj) prej të cilëve mund të shihen tani si të hapura ashtu edhe në platforma dixhitale: Emri i trëndafilit y mos flisni me te huaj, të origjinaleve përkatëse të nënshkruara nga Umberto Echo y Harlan coben. Dhe këto janë përshtypjet e mia.

Emri i trëndafilit

Titulli tashmë klasike bashkëkohore, dhe më i suksesshmi dhe më i shitur, i shkrimtarit italian Umberto Echo dhe botuar në 1980. Ai nuk e përsëriti veprën në veprat e tij të mëvonshme, pa marrë parasysh se sa emri i tij është i përshtatur me shkronja të arta në letërsinë e ditëve moderne. Po hiqet pjesët (e tepërta) në Latine çfarë ka atje dhe (shumë) diskuzion teologjik, historia e hetimet detektive në një përhumbje abaci të fratit françeskan Uilliam i Baskerville i treguar nga dishepulli i tij i ri Adso e Melk në Italinë e Shekulli XIV më magjepsi si miliona lexues në të gjithë botën.

Filmi

Dhe kështu bëri edhe versioni filmik në të cilin ai drejtoi 1986 një nga ata drejtorë që gjithçka që bëjnë zakonisht paguan, francezët Jean Jacques Annaud. Sidoqoftë, në atë kohë kritikët nuk ishin entuziastë për të apo filmin, por publiku ishte. Me kalimin e kohës, ajo është bërë një titull kulti. Pjesa më e madhe e fajit për këtë tërheqje popullore ishte e drejtë shpërndarja. Sean Connery Ishte Guillermo de Baskerville po ose po dhe një i sapoardhur Vrapues i krishterë gjithashtu përputhej mjaft mirë me Adso de Melk.

Ata u bashkuan me një seri të ana e zbukuruar si F.Murray Abraham, inkuizitori i frikshëm Bernardo gui. Ose gjithmonë e pamasë Ron Perlmann, aktor fetish i një regjisori i cili, si për fizikun dhe talentin, qëndisi një personazh kaq grotesk dhe mirënjohës për një aktor si murgu Salvatore de Montferrate. Përveç kësaj, pjesa tjetër e aktorëve i panjohur që, pikërisht për shkak të kësaj dhe gjithashtu për shkak të saj fizikantë të veçantë të kërkuar me ndërgjegje nga Annaud, ata patën sukses shkrihen dhe bashkohen në mënyrë të përkryer me vendosjen, tonin dhe dritën që nxjerr historia.

Seria

Tani me 8 kapituj dhe transmetimi në 1 i TVE, ne e kemi këtë miniseritë kush vozit Xhakomo Battiato dhe që ka teknologjinë e Shekullit të 21-të korrigjohet, rritet dhe çfarë përmirëson? versioni. Do të jetë e nevojshme të arrihet deri në fund që të kemi mendimin e plotë. Por nga 4 kapituj që shkojnë, i kam parë ata të kërcejnë për të vrarë dhe për të qëndruar me shumë pak. Ndoshta, pasi është një serial, me më shumë kohë për të rekreacion në më shumë detaje narrative, ajo që ju merrni është ngadalësoj pikërisht atë rrëfim.

As nuk është një marrëveshje e keqe, me John turturro, si Guillermo de Baskerville, Rupert everett si Bernardo Gui, ose ajo dobësi tjetër personale që është Skocezi James kozmos, sekondar i përjetshëm dhe i jashtëzakonshëm, i cili luan murgun e verbër Jorge de Burgos. Por gjithçka në përgjithësi duket se mbetet para mbërritjes dhe, mbi të gjitha, është shumë i zoti dhe nuk e ka errësirën e versionit të filmit.

I saj krahasimet që nuk duhet të bëhet por që ato janë e pashmangshme, sidomos kur ka një Referues sinqerisht, nuk ka nevojë të prekni. Nëse do ta sjellë historinë më afër publikut më të ri ose të këtyre kohërave, është e përsosur. Por për pjesën tjetër, le të themi se ai merr një pasim të drejtë.

mos flisni me te huaj

Harlan coben është shkrimtari i Amerikës së Veriut që nënshkruan romanin dhe gjithashtu krijon këtë seri që transmetohet në Netflix. Specialist në romanin e krimit ose, më saktë, në melodramëe tij suksesi me i madh letrare është seri shumë argëtuese e Myron bolitar. Por ka disa tituj të tjerë si ky ku intrigat dhe kthesat narrative nuk ndalen së ndodhuri.

Kjo është ajo që ndodh në këtë miniseritë, vendosur në të tashmen e një qyteti të vogël anglez. Atje jane dallimet me origjinalin, por me autorin në krye, TRAMA po fiton Ritmo në secilin episod, me kthesa e fundit të të bëjë të shkosh tek tjetri pa u menduar. Me pak fjalë, se a kohe e miremegjithëse, mbase, vuan nga ndonjë nxitim.

Isshtë interpretuar nga aktorë britanikë të tillë si Richard Armitazh o Stephen Rea. Armitazhi luan Adammimi i Adamit, Një avokat dhe baba nga një familje e klasës së mesme të lartë me dy fëmijë. Një ditë a i panjohur që zbulon a tronditës secreto për të tijat gruaja që do të trondisë martesën tuaj dhe do të shkaktojë zhdukja asaj

Nga atje, ka më shumë kohë tashmë më shumë njerëz rreth tij shkon ai i huaj duke numëruar gjërat që prishin aksionet nga të gjitha Dhe ato madje do të ndikojnë plotësisht në çifti policor i ngarkuar me hetimin e një ngjarjeje tjetër të çuditshme që përfshinte disa të mitur që ishin në një aheng.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.