Emri i erës nga Patrick Rothfuss

Emri i erës.

Emri i erës.

Emri i erës është e para nga tre këstet e Kronikë e vrasësit të Reyes, krijuar nga Patrick Rothfuss. Botuar gjatë vitit 2007, fillimi i kësaj serie shënoi një pikë kthese në karrierën letrare të shkrimtarit amerikan. Komplot zhvillohet në një botë fantastike epike, plot goditje furçash unike, shumë stimuluese për imagjinatën e lexuesve.

Ky libër u prit me vlerësime të mira dhe shpejt u bë një sukses botues për shkak të stilit origjinal të rrëfimit të autorit. - Të ndara në dy afate kohore - ku çdo detaj dhe të gjitha ngjarjet kanë rëndësi në rezultat, i cili zbulon praninë e një plani më të madh. Trilogjia kompletohet me Frika e një njeriu të mençur (2011) y Portat e gurit (titulli nuk është përfundimtar, nuk është botuar ende). Për punën e tij të mirë, puna e Rothfuss po shkon mes tyre librat më të mirë fantazi ndonjëherë.

Sobre el autor

Lindja, familja dhe studimet

Patrick Rothfuss lindi më 6 qershor 1973 në Madison, Wisconsin, SHBA. Që në moshë të vogël prindërit e tij vunë re dashurinë e tij për të lexuar, të favorizuar nga disa orë televizive të ndara nga familja, si dhe moti me shi në qytetin e tij të lindjes, i cili kufizonte kohën për rekreacion në hapësira të hapura. Vendimi i tij për të studiuar Letërsi Angleze në Universitetin Wisconsin Stevens Point nuk është për t'u habitur atëherë.

Punoni si mësues dhe shkrimtar

Ai mori një diplomë bachelor në 1991. Pas pak, ai përfundoi një kurs pedagogjik në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit. dhe ai u kthye në materin e tij alma, këtë herë si mësues.

Në atë kohë ai tashmë kishte filluar të shkruante Kënga e flakës dhe bubullimës, një vepër aq e gjerë, sa më praktike për botimin e saj ishte ndarja e saj në disa pjesë. Një prej tyre, Mënyra e Levinshirit, i dha atij Çmimin e Shkrimtarëve të Rinj në 2002.

Emri i erës dhe fama

Publikimi i Emri i erës lejoi Rothfuss të arrijë famë në botën e letërsisë. Kjo punë i dha atij çmimet Quill (të gjithë vitit 2007) për romanin më të mirë fantazi dhe trillim, Libri i Vitit nga revista Botues çdo javë në zhanrin e trillimit shkencor, fantazisë dhe tmerrit, dhe Librit më të Mirë të portalit prestigjioz FantasyLiterature.com. Po kështu, libri u vlerësua nga shtypi për thellësinë e tij magjike.

Patrick Rothfuss.

Patrick Rothfuss.

Aventurat e Princeshës dhe Z. Fu

Gjatë vitit 2010 Rothfuss botuar Aventurat e Princeshës dhe Z. Fu, një satirë tmerri mbi një princeshë pa emër me tre mbaresa të ndryshme, një më i përgjakshëm se ai i mëparshmi. Gjatë prillit 2011, vëllimi i dytë i botimit Kronikë e vrasësit të mbretërve, Frika e një njeriu të mençur. Gjithashtu u përshëndet shumë nga shtypi dhe u prit me shumë pritje nga lexuesit.

Pasurimi i punës tuaj

Për më tepër, Rothfuss punoi në tregime anësore të përqendruara në personazhe nga kronika (Auri, në Muzika e heshtjes; dhe BastPema e rrufesë; të dy filluan gjatë vitit 2014). Duhet të theksohet, Rruga Levinshir është në të vërtetë një fragment nga Frika e një njeriu të mençur. Historitë e lartpërmendura vetëm kanë arritur të rrisin pritjen e tifozëve për mbylljen e trilogjisë.

Stili narrativ dhe elementet origjinale të Emri i erës

Patrick Rothfuss punësoi dy narratorë në dy afate kohore për të treguar historinë e tij: një narrator i personit të tretë nga koha e tashme dhe te Kvote, protagonisti misterioz i këtij vëllimi, i cili shpjegon ngjarjet e së kaluarës duke evokuar kujtimet dhe përvojat e tij. Në disa segmente, rrëfimi përmban ndërprerje për të prezantuar personazhet që mbërrijnë në "Shkëmb për ditë", han i drejtuar nga Kvote dhe dishepulli i tij Bast.

Magjia është një element i përbashkët brenda botës i krijuar nga Rothfuss. En Emri i erës shfaqen lloje të ndryshme të kinesia. Midis tyre, më të shpeshtat janë "simpatia", një energji që i nënshtrohet disa parimeve të termodinamikës që lejon dy objekte të kontrollohen dhe të lidhen në një mënyrë jomateriale, dhe "nominimi", një forcë e ankoruar në fuqinë e intuitës së secilit person.

Fragment

“Oh sa dhuratë madhështore. Ai e shikoi shishen me admirim. Imagjinoni sa bletë të dehura. Ai hoqi tapën dhe nuhati verën. Çfarë ka brenda?

"Rrezet e diellit", u përgjigja. Dhe një buzëqeshje, dhe një pyetje.

Ai vuri gojën e shishes në vesh dhe më buzëqeshi.

"Pyetja është në fund," thashë.

"Një pyetje shumë e rëndë", tha ajo dhe më zgjati dorën. Unë të kam sjellë një unazë.

Ishte një unazë prej druri të ngrohtë e të lëmuar.

-Çfarë po bën? -Kërkova.

-Mbani sekretet ".

Përmbledhje e Emri i erës

Sekreti i Kote (Kvote)

Kvote gjithmonë paraqitet si "Kote" në mënyrë që të fshehë identitetin e tij të vërtetë. Mirë Pavarësisht se ishte një i ri shumë i talentuar, pas një serie ngjarjesh (të shpjeguara në rezultatin e librit), ai vendosi të zhdukej në një kabinë të izoluar… Edhe besimi popullor ishte se ai kishte vdekur.

Por çuditërisht një ditë Kvote vendos t'i zbulojë historinë e tij "brenda tre ditësh" Devan Lochees, një kronist i cili shfaqet në konakun e tij. i interesuar për aventurat e personazheve më të rëndësishëm të kohës së tij. Kvote fillon duke përshkruar fëmijërinë e tij plot ngjyra të rrethuar nga familja e tij e artistëve, në një mjedis të mbushur me muzikantë, valltarë dhe tregimtarë.

Citim nga Patrick Rothfuss.

Citim nga Patrick Rothfuss.

Loti dhe Abenthy

Kvote u takua me mësuesin e tij të madh - një arkanist me emrin Abenthy - ndërsa ishte në një udhëtim pune. Protagonisti bashkohet me grupin e instruktorit të tij, por edhe kështu procesi i tij i të mësuarit u cungua përfundimisht kur Abenthy largohet. trupa, dhe grupi vritet nga një bandë qeniesh të pamëshirshme që vepruan pa ndonjë arsye të dukshme, Chandrian.

Kote, universitet dhe muzikë

Për të përfunduar trajnimin e tij si një arkanist, Kvote u nis për të hyrë në Universitet, një universitet prestigjioz ku pranimet jepeshin vetëm për para ose përmes ndikimeve të fuqishme.

Pavarësisht nga vështirësitë e tij financiare, Kvote arriti të hynte dhe të dallohej për kualifikimet e tij. Megjithatë, talentet e tyre natyrore ishin më të spikatura, siç ishte aftësia e tyre me lahutën, një karakteristikë më karakteristike e Edena Ruh.

Kote dhe Deena

Falë muzikës (përveç talenteve të saj të tjerë) ajo ishte në gjendje të paguante për studimet e saj dhe kështu ajo u takua me Deena, shoqen e saj të madhe, me të cilin ai hetoi një tragjedi të ndodhur në një martesë, pasi Kvote gjen ngjashmëri me ngjarjen në të cilën prindërit e tij vdiqën. Dyshimet e tij fillestare u drejtuan me forcë Chandrians, por në vend të kësaj ai dhe Deena goditën një drakus (një larmi dragoi) dhe përfundoi pa prova të tjera të çështjes ...

Rrëfimi i protagonistit ndërpritet kur një mercenar - me sa duket nën ndikimin e një entiteti demonik- Hyni në Roca de Día për të sulmuar darkat. Sapo mercenari të neutralizohet, Bast i lutet kronistit të Lochees të nxjerrë Kvote nga apatia e tij në mënyrë që të zgjojë heroin e fshehtë brenda tij.

Në fund të fundit, një libër për të lexuar gjatë gjithë kohës dhe gjatë gjithë kohës, mos e humb atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul Aguilar Aguilar dijo

  E gjitha shumë mirë derisa të përmendë se Abenthy është udhëheqësi i trupës dhe se ai është vrarë. Plotësisht e gabuar.

 2.   kep dijo

  Mirë Z. Bearded, unë preferoj 1000 herë një mediokër si Brandon Sanderson i cili nuk kontrollon nëse të gjitha presjet janë vendosur siç duhet.

  Nxirrni dyert e bekuara prej guri dhe nuk di çfarë të bëj me vetëm 2 librat tuaj të vërtetën.
  Skedarët Mistborn Storm janë pafundësisht më të mirë.