Emrat e zinj: Carmen Mola, Dean Koontz dhe Stina Jackson

Lexuesit e roman i zi ne nuk mund të ankohemi. Çdo muaj kemi Shtyp për të festuar. Prilli nuk do të ishte më pak. Ne tashmë kemi në dyqanet e librave këto tre tituj përkatës të emrave të fuqishëm në panoramën aktuale siç janë ata të Karmen Mola o Dean Koontz. Dhe debutimi i fundit i fenomeneve nordike të zhanrit, suedezi Stina Xhekson. Interestingshtë interesante të shohësh se dy prej tyre po interpretojnë personazhe femra. Le të hedhim një vështrim.

Rrjeta e errët - Dekani Koontz

Veterani Dean Koontz (Pennsylvania, 1945) është një nga shkrimtarët më të popullarizuara në Shtetet e Bashkuara. Por suksesi i të dyve thrillera që prej tyre histori tmerri Ka qenë masive në të gjithë botën. Ka botuar më shumë se njëqind libra të cilat janë përkthyer në 38 gjuhë. Tani e keni filluar këtë seria e fundit e romaneve, me protagonist Agjentja e FBI Jane Hawk. Ky është titulli i parë, i cili tashmë është në rrugën e tij drejt një fenomeni editorial.

Nje lloj epidemi e pashpjegueshme e vetëvrasjes. Një nga viktimat është burri i agjentes së FBI Jane Hawk, i cili vendos të hetojë pse ka kaq shumë raste dhe nëse mund të ketë diçka pas saj. Shumica e atyre viktimave nuk kishin arsye për t'i dhënë fund jetës së tyre dhe të gjitha vdekjet kanë qenë në i huaj rrethanat. Gjëja më e keqe është se, përveç misterit, Hawk së shpejti do të zbulojë se ka shumë njerëz të interesuar në ndalimin e kërkimit tuaj sido që të jetë.

Rrjeta vjollcë - Carmen Mola

Identiteti pas emrit të Carmen Mola është ende një i panjohur. Krahasuar me rastin e Elena Ferrante në Itali, debutimi spektakolar i Mola me romanin e tij Nusja cigane vazhdon të hyjë në fuqi dhe nuk ka të ndalur. Ata gjithashtu e kanë krahasuar atë, sipas tonit, me Pierre Lemaitre dhe të tijin suksesi është përhapur ndërkombëtarisht. Ende po e tretnim kur kthehej me këtë titull të dytë.

Ai luan përsëri inspektorin njëjës Elena White, nga Brigada e Analizës së Çështjes në Madrid. Dhe gjithashtu edhe duke asimiluar sesi përfundoi e para, me siguri që edhe një herë do të arrijë statusin e një fenomeni editorial.

Një ditë mbytëse vere Inspektorja Elena Blanco, në krye të skuadrës së saj të policisë, depërton në shtëpia e një familje të klasës së mesme. Në dhomën e djalit adoleshent ata gjejnë atë që kërkojnë. Ekrani i kompjuterit të tyre konfirmon atë që kishin frikë: djali po shikon një seancë burnot jetoj në të cilën dy burra me kapuç po torturojnë një vajzë.

Pa qenë në gjendje të bëjnë asgjë, ata dëshmojnë vdekjen e viktimës së cilës, për momentin, nuk e dinë emrin. Dhe ata kanë një pyetje që nuk kanë mundur ende t'i përgjigjen: sa para saj do të kenë rënë në duart e tyre Rrjeti Purple? Ekipi i Blanco ka qenë duke hetuar këtë organizatë e mbrapshtë qysh kur doli në pah në rastin e parë të "nuses cigane". Ai ka përpiluar informacione nga ky grup që trafikon me video të dhunës ekstreme në The Deep Interned (Rrjeti i Thellë).

Por në atë kohë inspektori ka mbajtur te fshehte, edhe për partneren e tij Nën-inspektori Zárate, zbulimi dhe frika juaj më e madhe: çfarë zhdukja e djalit të tij Lucas kur isha fëmijë mund të ketë lidhje me atë komplot. Pyetjet e radhës janë të dini ku është dhe kush është tani me të vërtetë. Dhe nëse ajo është e gatshme të shkelë ndonjë kufi për të njohur të vërtetën.

Rruga e argjendtë - Stina Jackson

Ky titull nga suedezja Stina Jackson po shitet me parullën se "më e mira e krimit skandinav nuk kishte ardhur ende". Nuk e di nëse është më e mira nga ato që vazhdojnë të vijnë, por tashmë mund të vërtetoj se është mirë. Në të vërtetë, romani i krimit nordik është ende në gjendje të mirë shëndetësore, me autorë edhe më të ftohtë nga Islanda dhe Groenlanda. Sigurisht, kjo tingëllon për Jackson sepse ai është nga Suedia veriore që tashmë troket në dyert e Rrethit Arktik.

Kalimi i tij në Shtetet e Bashkuara dhe një krizë jeta ekzistenciale shënoi vendimin e tij për t'iu përkushtuar letërsi. Me këtë roman debutues ai fitoi çmimin vepra më e mirë e zhanrit publikuar ne 2018, e cila jep Akademia Suedeze e Shkrimtarëve Noir.

Ai na tregon historinë e Lennart Gustafsson, Lelle, një burrë që ka kaluar tre verë me radhë duke kaluar netët e tij duke udhëtuar në të ashtuquajturën Autostrada e Argjendtë. Ai po kërkon me ngulm vajzën e tij Lina, një adoleshent i cili u zhduk pa lënë gjurmë kur isha duke pritur autobusin. Ka kaluar shumë kohë dhe të gjithë kanë hequr dorë nga shpresa për ta gjetur. Të gjithë përveç tij, i cili është ende i vendosur për ta gjetur. Ai nuk ka mbështetje, thjesht një polic që kujdeset për të, por nuk mund të bëjë shumë më tepër.

Por ajo verë e tretë do të jetë ndryshe, pasi mbërrin një qytet në zonë Tabela, një vajzë e ngopur me nënën e saj, Sitje, një grua e paaftë t’i sigurojë atij një jetë të qëndrueshme. Por kur vjen vjeshta dhe një vajzë tjetër zhduket, fati do të bashkohet te Lelle dhe Meja, dy personazhe të plagosur dhe vetëm mbase ata nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të takoheshin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Përralla të egra dijo

  Dean Koontz është një shkrimtar që unë e dua, së bashku me Stephen King dhe Peter Straub, pasi e dua tmerrin. Ironikisht, unë mendoj se as Straub dhe as Kootz nuk janë aq të njohur sa Stephen King në të gjithë botën; diçka që më duket pak e padrejtë për shkak të cilësisë së punës së tij.

  Pa dyshim, unë do të regjistrohem në librin tuaj të ri për këtë vit, dhe kush e di, mbase do t'u jap një shkrimtarëve të tjerë të përmendur. Faleminderit shumë për rekomandimet.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Ju faleminderit shumë për komentin tuaj. Të gjitha të mirat.