Emilio Lara. Intervistë me autorin e Sentinel of Dreams

Fotografia: Emilio Lara, profili në Twitter.

Emilio lara ka publikuar këtë vit Sentinel i rendrrave, romani i tij i fundit. Autori xhenensen është bërë një nga më të rëndësishmet e zhanrit historik falë Vëllazëria e Armadës së Pamposhtur, Ora në Puerta del Sol o Kohët e shpresësJu falënderoj shumë për mirësinë tuaj dhe për gjetjen e një hapësire për këtë intervistë ku na tregon pak për gjithçka.  

Emilio Lara - Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: Titulli i romanit tuaj është Sentinel i rendrraveMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

EMILIO LARA: Shkaktari letrar është masakra kryer nga anglezët sa më shpejt që Luftës së Dytë BotëroreMe Gjatë dhjetë ditëve të para të shtatorit 1939, më shumë se 800.000 mace dhe qen u eutanizuan Per te shmangur, nëse gjermanët bombardonin Londrën dhe qytete të tjera dhe pronarët e kafshëve vriteshin ose plagoseshin, kafshët shtëpiake të jetë i pafuqishëmMe Ishte një sakrifica masive e motivuar nga dashuria, edhe pse është paradoksale. U takova me episod historik duke lexuar një raport në një shtesë të së Dielës, dhe kuptova se kishte një histori plot emocioneMe Kështu fillon romani im.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

: Ishte një lexues komik i pangopur, dhe libri i parë që lexova ishte Unë dhe Platero, dhe gjithashtu romanet aventurore të Julio Verne, një autor që më magjepsi kur isha duke studiuar EGB.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

: Unë jam akoma i emocionuar për Miguel Diskutime dhe varlvaro cunqueiroMe Me kalimin e kohës, të tjerë u bashkuan: Filipi Roth, Robert GravesGarcia Marquez, Vargas Llosa, Juan Slav Galán, Arthur Perez-Reverte...

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

: Çdo nga trilogjia e Hilary MantelHenry VIII.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

: Unë nuk jam një maniak në këtë. Më pëlqen të lexoj në a kolltuk, me dritë të mirë natyrore ose artificiale. Unë shkruaj në zyrën time te kompjuteri, dhe mori shënime dore në fletore. Lexoj dhe shkruaj shumë sepse Unë organizoj kohën time Dhe përpiqem të mos e shpërdoroj atë me budallallëqe.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

: Unë kam thënë më parë se më pëlqen të shkruaj në zyrën time, ku kam kompjuterin dhe gjej një mjedis të qetë. Si kam aftësi e madhe për të abstraguar Nga zhurma dhe mjedisi, mund të lexoj kudo: zhytem në një flluskë, veten time.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

: Sigurisht. Do të ishte turp (dhe një marrëzi) që si shkrimtar i romaneve historikë të mos lexonte zhanre të tjera. Luani roman i zi, atë që ne mund ta quajmë një roman letrar, autofiksion, klasike të rrëfimit dhe shumë ese dhe histori.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

: Tani për tani Fatkeqësi, eseja e re nga Niall Ferguson; Italiani, nga Pérez-Reverte,  y Kthehu atje kunga Antonio Muñoz Molina. Kam filluar të shkruaj një roman i vendosur në Epokën Moderne.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit? 

EL: Kthehu mbrapa pas krizës së tmerrshme ekonomike që filloi në vitin 2008. Pandemia e koronavirusit ka nënkuptuar një përmirësim në indeksin e blerjes së librit, i cili është i mirë për një sektor botues që, në Spanjë, e shoh të stabilizuar. E di që ka shqetësim midis autorëve të rinj dhe ata që aspirojnë të jenë, sepse gjejnë shumë vështirësi për t'u botuar, por të gjitha kohët kanë qenë të vështira për t'u botuar për herë të parë. Ajo që ndodh është se tani numri i njerëzve që duan të shohin romanin e tyre të botuar është shumëfishuar.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

: Nuk është veçanërisht e vështirë për mua për shkak të punës sime si shkrimtar dhe mësues, madje kam përfituar nga një pushim i caktuar në turne promovuese, pasi më ka lejuar të lexoj më me qetësi dhe të shkruaj pa asnjë barrë. DHE çdo situatë e pafavorshme është e mirë për të nxjerrë shfaqjen letrare prej sajMe E gjitha varet nga krijimtaria dhe fokusi që shkrimtari dëshiron të marrë. Po vërtet, Nuk jam aspak i interesuar për romanet që mund të dalin në lidhje me koronavirusin ose epidemitë të epokave të kaluara. Sa pak origjinalitet!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.