Emilia Pardo Bazán: libra të jashtëzakonshëm dhe jeta e saj

Nënë Natyra, libër nga Emilia Pardo Bazán.

Libra nga Emilia Pardo Bazán: Nënë Natyra

"Emilia Pardo Bazán Libros" ka qenë një nga kërkimet më të zakonshme në internet gjatë muajve të fundit. Arsyet janë të shumta, por thesari që përfaqëson vepra letrare e këtij autori spikat mes të gjithë atyre. Bazán ishte një gazetar, shkrimtar, feminist, përkthyes dhe redaktues Spanjoll. Gjatë gjithë jetës së saj ajo mbrojti të drejtat e grave dhe siguroi që ato të kishin një rol të respektuar brenda shoqërisë.

Autori ishte pjesë e fisnikërisë dhe Akademia Mbretërore Galike. Titulli i saj i konteshës së Pardo Bazán iu dha asaj nga mbreti Alfonso XIII në qershor 1908. Bazán prodhoi si romane dhe ese, libra udhëtimi dhe drama. Gjithashtu të shquar janë frazat e famshme të autorit, të orientuar në mbrojtjen e grave dhe plot një thellësi filozofike dhe poetike të admirueshme.

Familja dhe fëmijëria

Pardo lindi në La Coruña, një qytet në Galicia, më 16 shtator 1851. Ai u rrit në një familje aristokratike. Babai i tij ishte José María Pardo Bazán y Mosquera, i cili kishte titullin numërues i parë i Pardo Bazán dhe nëna e tij quhej Amalia María de la Rúa Figueroa y Somoza.

Babai i saj ishte një burrë me ide feministe dhe ai sigurohej që Emilia të kishte një arsim cilësor. Në fëmijërinë e tij ai lexonte librat që i ati kishte, të preferuarit e tij ishin romanet dhe tekstet e historisë. Ai studioi në një shkollë të mbrojtur nga Royal House dhe si një adoleshent me guvernatorë.

Arsim

Shkrimtarja ishte një nga të paktat gra të kohës së saj që nuk pranoi të mësonte për punët e shtëpisë dhe muzikën.. Ajo studioi anglisht, frëngjisht dhe gjermanisht, babai i saj dhe miqtë e saj intelektualë e edukuan atë në shkencë dhe filozofi sepse studimet universitare ishin të ndaluara për femrat.

Dua jetën

Në 1868 ajo u martua me një student 19-vjeçar të drejtësisë, të quajtur José Quiroga y Pérez Deza. Një vit pas dasmës ata vendosën të transferoheshin në Madrid së bashku me babanë e Emilia, i cili do të ushtronte pozicionin e tij si Zëvendës i Cortes. Në 1871 ata shkuan me çiftin Pardo-Rúa në Itali dhe Francë.

Fillimi i karrierës së tij letrare

Në ditar I Paanshëm lëshoi ​​shkrimet e saj në udhëtimin që kishte bërë me prindërit dhe burrin e saj. Brenda këtyre kronikave autori u përpoq të tregonte se si udhëtimi ishte një mjet i shkëlqyeshëm për të promovuar arsimimin e një personi. Ai rekomandoi që të vizitohen vende të reja të paktën një herë në vit.

Në 1876 ai botoi esenë e tij të parë me titull Studim kritik i veprave të At Feijoo për të cilën ai fitoi njohje dhe admirim. Në atë vit lindi djali i tij Jaime dhe ai prodhoi një koleksion me poezi që u redaktua nga Francisco Giner de los Ríos dhe titullohej me të njëjtin emër si i vogli i tij.

Citim nga Emila Pardo Bazán.

Citim nga Emila Pardo Bazán - Frasesgo.com.

Në 1879 lindi vajza e tij Blanca dhe botoi romanin e tij të parë Pascual López, autobiografia e një studenti të mjekësisë. Kjo ishte një punë e suksesshme që u zbulua në Revista Spanjë. Historia ndodhi në Santiago de Compostela dhe tema e saj ishte romantike me një ton realist.

Emilia ai botoi Një muaj mjalti sq 1881, në këtë vepër ai bëri të njohur interesin e tij për natyralizmin. Në atë vit lindi vajza e tij Carmen dhe ai filloi të korrespondonte me shkrimtarin dhe politikanin Benito Pérez. Në 1882 ai kërkoi arsimim për gratë Spanjolle në një seminar të Institucionit Falas të Edukimit.

Natyralizmi i Pardo-s

Autori spanjoll botuar në 1882 Pyetja e ndezur, një libër i konsideruar si një nxitës i natyralizmit në vendin e tij. Ishte një vepër e diskutueshme, e cilësuar si ateiste dhe pornografike, sepse kishte të bënte me letërsinë e Émile Zola. Për shkak të kësaj polemike, burri i saj i kërkoi asaj të qëndronte larg shkrimit.

Pardo-Bazán vazhdoi prodhimin e veprave, duke përfshirë  Tribuna në 1883 dhe Zonja e re Në 1885, në këtë të fundit ajo u frymëzua nga problemet martesore dhe ndarja pasuese me burrin e saj José. Në vitin 1886 ai botoi Pazot e Ulloadhe në 1887 autori botoi Nëna natyrë dhe filloi të largohej nga natyralizmi.

Politika dhe feminizmi

Gazetaria politike dhe lufta e saj për të mbrojtur të drejtat e grave i dhanë asaj një njohje më të madhe. Ai ligjëronte në raste të ndryshme dhe shumë burra të kohës ndiheshin të kërcënuar nga talentet e tij. Më 1890 botoi Grua spanjolle dhe mësoi për vdekjen e babait të tij. Kjo humbje e afroi Emilia më pranë simbolikës dhe spiritualizmit.

Me trashëgiminë e babait të tij ai krijoi revistën politike dhe shoqërore Teatri i Ri Kritik. Në 1892 ajo u refuzua kur u përpoq të bëhej pjesë e Akademisë Mbretërore Spanjolle dhe në 1906 ajo u bë gruaja e parë që drejtoi departamentin e letërsisë të institucionit kulturor Atenea de Madrid. Thuhet se në një moment të jetës së saj autori kishte ide raciste dhe antisemite.

Vitet e fundit dhe vdekja

Në vitin 1916 ajo arriti të jepte klasa të letërsisë Neo-Latine, duke u bërë profesoresha e parë e asaj katedre në Universitetin Qendror të Madridit. Emilia vdiq më 12 maj 1921 në kryeqytetin spanjoll. Romani i tij i parë Hobi të rrezikshëm dhe disa nga librat e tij të udhëtimit u botuan pas vdekjes.

Imazh nga Emilia Pardo Bazán.

Shkrimtarja Emilia Pardo Bazán.

Emilia Pardo Bazán: Libra dhe Pjesë të Veçanta

Këtu janë fragmente të disa prej veprave të autorit spanjoll:

Tribuna

"Meqenëse zakonisht nuk ka stinë për të varfërit, Amparo kishte të njëjtën kostum tartani, por shumë i përkeqësuar, dhe një shall i keq i kuq ishte rroba e vetme që tregonte kalimin nga pranvera në dimër ...

“… Pavarësisht nga një veshje kaq e pakët, nuk e di se çfarë lule e adoleshencës po fillonte t’i shfaqte personit të saj; lëkura e lëkurës së tij ishte më e lehtë dhe e hollë, sytë e tij të zinj shkëlqenin ”.

Pyetja e ndezur

“Ndërsa Zola e ekspozon, ajo vuan nga estetika natyraliste e defekteve që ne tashmë i dimë. Disa nga parimet e tij kanë rezultate të mëdha për artin; por ka në natyralizëm, i konsideruar si një trup i doktrinës, një kufizim ...

“Character Një karakter i mbyllur dhe ekskluziv që nuk mund ta shpjegoj përveçse duke thënë se i ngjan dhomave me tavan të ulët dhe shumë të vegjël, në të cilat frymëmarrja është e vështirë. Për të shmangur mbytjen, duhet të hapni dritaren: lini ajrin të qarkullojë dhe drita nga qielli të hyjë ”.

Nëna natyrë

“Nën një pemë çifti u strehua. Ishte mbrojtësi i mrekullueshëm i pemës së gështenjës, me një kurorë madhështore dhe të gjerë, e hapur me pompozitet pothuajse arkitektonik mbi kolonën e gjerë dhe të fortë të trungut, e cila dukej se nisej me arrogancë drejt reve të lëshuara: një pemë patriarkale, lloji që sheh brezat e mollëkuqe, duke patur sukses me indiferencë përbuzëse, afide, milingona dhe larva, dhe u jepni atyre një djep dhe një varr në sinuset e lëvores së tyre të plasaritur ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.