Emilia Pardo Bazán. 100 vjet pas vdekjes së tij. Fragmente historie

Portret i Emilia Pardo Bazán. Nga Joaquín Sorolla.

Emilia Pardo Bazan vdiq në një ditë si sot 100 vjet më parë. Figura e tij është një nga eksponentët më të mëdhenj, jo vetëm letrar, por edhe kulturor në përgjithësi midis shekujve XNUMX dhe XNUMX. Ndoshta njohja dhe fama e tij më e madhe vijnë nga puna e tij Pazot e Ulloa, por preku të gjitha shkopinjtë, nga natyralizmi te realizmi, duke kaluar përmes roman i shkurtër, tregim i shkurtër, artikuj në gazetë dhe tregime të shkurtra. Fromshtë nga disa prej tyre që unë bëj një zgjedhja e copës si një lexim për të mbajtur mend.

Histori dashurie

Zemra e humbur 

Duke shkuar një pasdite për një shëtitje nëpër rrugët e qytetit, pashë një objekt të kuq në tokë; Zbrita: ishte një zemër e përgjakur dhe e gjallë që e mblodha me kujdes. "Një grua duhet të ketë humbur", mendova, duke vëzhguar bardhësinë dhe delikatesën e organeve të brendshme të buta, të cilat, me prekjen e gishtërinjve të mi, puliseshin sikur të ishin brenda gjoksit të pronarit të saj. E mbështolla me kujdes në një leckë të bardhë, e strehova, e fsheha nën rrobat e mia dhe u nisa të zbuloj se kush ishte gruaja që kishte humbur zemrën në rrugë. Për të hetuar më mirë, fitova disa syze të mrekullueshme që më lejuan të shihja, përmes fyellit, të brendshmeve, mishit dhe brinjëve - si përmes atyre shenjtores që janë në bustin e një shenjtori dhe kanë një dritare të vogël qelqi në gjoks -, vendin e zemra.

Sirenë

Nuk është e mundur të përshkruhet kujdesi dhe vigjilenca me të cilën miu nënë u kujdes për minjtë e saj. Ai i rriti dhjamë dhe pike, të gëzuar dhe të gjallë, dhe me një pallto të hirit aq të shkëlqyeshme sa të jepte gëzim; Dhe duke mos dashur të linte hyjnoren për njerëzoren, ai lavdoi pasardhësit e tij paralajmërime morale, të mençura dhe të drejta dhe i vuri në mbrojtje nga kurthet dhe rreziqet e botës mashtruese. "Ata do të jenë minj me tru dhe gjykim të mirë", tha miu me vete, duke parë me vëmendje se si ata e dëgjuan atë dhe se si ata rrudhin këndshëm hundët e tyre në shenjë miratimi të lumtur.

Por unë do t'ju tregoj këtu, shumë fshehtas, se minjtë ishin kaq zyrtarë, sepse ata ende nuk kishin nxjerrë kokën nga vrima ku i argëtoi nëna e tyre. Burroja praktikoi në bagazhin e një peme, i strehoi ata mrekullisht dhe ishte i ngrohtë në dimër dhe i freskët në verë, gjithmonë i butë dhe aq i fshehur sa që fëmijët e shkollës as nuk dyshonin se atje jetonte një familje mousy.

Përralla të brendshme

I një foleje

Duhet të shkosh në Madrid për të menaxhuar një çështje të rëndësishme, një nga ato në të cilat bëhen interesa të konsiderueshëm dhe që detyrojnë të kalojnë muaj me radhë duke pastruar pluhurin nga stolat e paradhomave me sediljen e pantallonave, unë pyeta për një shtëpi me konvikt të lirë dhe në të u vendosa në një dhomë "të mirë" , me pamje nga rruga e Preciados.

Shoqëruesit e tryezës së rrumbullakët u përpoqën të vendosnin midis nesh atë familjaritet me shije të keqe, atë xhirime shakash dhe mosmarrëveshjesh që zakonisht degjenerojnë në import të vërtetë ose vrazhdësi të plotë. U futa në guaskë. I vetmi mysafir që tregoi rezervë ishte një djalë rreth njëzet e katër, shumë i heshtur, i quajtur Demetrio Lasús. Ai gjithmonë mbërrinte vonë në tryezë, dilte në pension herët, hante pak, nëpër bord; Ai piu ujë, u përgjigj me edukatë, por asnjëherë nuk po përgojonte, asnjëherë kureshtar ose ndërhyrës, dhe këto cilësi më bënin simpatizues.

Përralla sakroprofane

Monedha e botës

Njëherë e një kohë ishte një perandor (jo gjithmonë duhet të themi një mbret) dhe ai kishte vetëm një djalë, bukë të mirë, i sinqertë si vajzë (e atyre që janë naivë) dhe me një shpirt plot shpresa lajkatare dhe besime shumë të ëmbla dhe të ëmbla. As hija e një dyshimi, as lëkundja më e vogël e skepticizmit njollosi shpirtin rinor dhe të pastër të princit, i cili me krahë të hapura njerëzimit, me një buzëqeshje në buzë dhe me besim në zemrën e tij, po shkelte një shteg lulesh.

Sidoqoftë, Madhështia e Tij Perandorake, e cila ishte, sigurisht, më e vjetër se Lartësia e Tij dhe kishte, siç thonë ata, një qelb më të përdredhur, ishte i bezdisur që djali i tij i vetëm besonte kaq grusht në mirësi, besnikëri dhe aderimin e të gjithë njerëzve që unë zbuloi atje. Për ta paralajmëruar atë nga rreziqet e një besimi të tillë të verbër, ai u këshillua me dy ose tre burrat më të njohur të perandorisë së tij, të cilët përplasnin libra, ngrinin figura, vizatonin horoskopë dhe thurnin parashikime; Kjo u bë, ai e thirri princin dhe e paralajmëroi atë, në një fjalim të matur dhe shumë të bashkërenduar, për të moderuar atë prirje për të gjykuar mirë për të gjithë, dhe për të kuptuar se bota nuk është asgjë tjetër veç një fushë beteje e gjerë ku interesat luftojnë kundër interesave dhe pasioneve. kundër pasioneve, dhe se, sipas mendimit të filozofëve antikë shumë të njohur, njeriu është një ujk për njeriun.

Burimi: Albalearning


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)