Elizabeth Gaskell. 5 vepra të mëdha të këtij shkrimtari viktorian

Elizabeth Gaskell lindi më 29 shtator 1810 në Chelsea, Londër. Ajo ishte një nga emrat e shkëlqyeshëm femra në Romani viktorian në versionin e tij më realist. Ajo ishte shoqe me të Charles Dickens dhe ajo ishte e njohur për një kohë të gjatë sidomos për të biografia e Charlotte Brontës.

Sot rishikoj 5 nga titujt e tij më të njohur që mund të njihni ose keni parë të përshtatur në televizion, si p.sh. Veriu dhe jugu. Por ato janë gjithashtu Mary barton, Shtëpia e Páramos, Përralla Gotike ose Dashuritë e Sylvia

Elizabeth gaskell

Puna dhe figura e Elizabeth Cleghorn Gaskell janë rivlerësuar me kalimin e kohës, mbase sepse letërsia e epokës viktoriane nuk ka dalë kurrë nga moda. Dhe portret shoqëror që ai tregoi në romanet e tij është nga më të mirët që mund të gjenden. Aq sa ka tërhequr interesin e historianëve dhe dashamirët e zhanrit. Kështu që nuk është kurrë vonë për ta zbuluar. Këto janë 5 nga veprat e tij më të njohura.

5 romane

Mary barton

Ishte e tija romani i parë dhe ka përvoja personale të Gaskell, i cili si grua një çoban e njihte nga afër kushtet e jetesës së punëtorëve të Manchester dhe pasojat e Revolucionit Industrial.

Isshtë historia e një vajzë që flirton me djalin e bukur të punëdhënësit dhe përçmon pretendentin që do të jepte jetën për të. Të gjitha në mes të një mjedisi me tension të madh shoqëror për shkak të varfërisë dhe papunësisë.

Përralla gotike

Elementet klasike të zhanrit gotik ato janë, ndër të tjera, zhdukje misterioze, fantazma hakmarrëse, aristokratë me jetë të dyfishtë ose mallkime që mbyllen në kështjellat e përhumbura. Y ata gjithashtu tërhoqën Gaskell.

Në këto Përralla gotike janë përfshirë disa si Shtriga Lois, kronikë e gjuetisë për të shtrigat salem në 1692. Ose Kurioz, nëse është i vërtetë, ku a i huaj i humbur në një pyll ai merr pjesë në një të huaj takimi i personazheve të tregimit të zanave.

Veriu dhe jugu

Një nga më të famshmit ndoshta, përshtatur për të hit seri televizive nga ana e BBC në 2004.

Tregon historinë e margaret hale, një grua e re nga jugu i Anglisë e cila, për shkak të rrethanave familjare, detyrohet të lëvizë në veri. Shtë një portret i shkëlqyeshëm i konflikteve shoqërore dhe politike që rrjedhin nga revolucioni industrial. Për Margaret, jugu është idil rural dhe veriu është i ndyrë, i ashpër dhe i dhunshëm. Sidoqoftë, ndërsa ai integrohet në këtë botë të re, tërheqja në rritje për John Thornton, pronarin e një fabrike tekstili, i ndryshon perspektivën dhe paragjykimet e tij.

Shtëpia e ankoruar

Wasshtë botuar si një Histori Krishtlindjesh në fund 1850 dhe është një e bukur histori dashurie per vendin i përzier me një prekje të një përrallë klasike si ajo e Hirushja. Të gjithë për të lartësuar virtyti, vullneti i mirë dhe mirësia, cilësi të Maggie Browne, protagonist i saj. Megi jeton me të një nënë indiferente dhe një vëlla ambicioz të cilët e keqtrajtojnë dhe e përbuzin atë në të njëjtën masë. Tërheqja e saj dhe dashuri reciproke nga trashëgimtari i pronarit ata do ta drejtojnë atë të luftojë për tëtejkalimi i dallimeve shoqërore që e ndajnë nga dashuria e saj. Dhe gjithashtu do të shtyhet në një sakrificë e madhe për të shpëtuar familjen e tij mosmirënjohëse.

Dashuritë e Sylvia

Un trekendesh dashurie është baza e këtij romani ku dy burra të personazheve shumë të ndryshëm sata dashurohen me Sylvia Robson, një grua e re nga provincat. Ata janë tregtar Philip Hepburn dhe fuzhnjë Charley kinraid. Por të tre ndajnë një sekret që do të ndikojë në fatin tuaj. Historia zhvillohet në një qytet port anglez gjatë luftërat napoleonike.
Isshtë një portret i ri i zakoneve dhe sjelljeve të një komuniteti rurale, ku rendi, individualizmi, dashuria dhe gënjeshtra janë të afta të lartësojnë dhe shkatërrojnë marrëdhëniet njerëzore. Gaskell e përcaktoi atë me fjalët e tij si vepra më e trishtuar që ai shkroi.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.