Zhanri narrativ: Elementet e narracionit

Zhanri narrativ është një nga më të vjetrit

Kush shkruan tekste në prozë duhet të dijë përsosmërisht se çfarë zhanri tregimtar y cilat elemente e përbëjnë atë. Edhe kështu, veçanërisht në fillimet dhe shkrimtarët e rinj është e zakonshme të shohësh të meta në rrëfim. Nëse dëshironi që puna juaj e rradhës të karakterizohet nga një rrëfim i mirë, qëndroni dhe lexoni këtë artikull që ju ofrojmë sot dhe dini se cilat janë elementet themelore që përbëjnë çdo rrëfim.

Origjina e zhanrit narrativ

Rrëfimi ka disa elementë të rëndësishëm

Tani që dini pak më shumë për zhanrin narrativ, duhet të dini se ai ka një origjinë. Ne flasim për Mesjeta, dhe konkretisht nga Evropa, një kontinent në të cilin filloi të përdorej në disa vende me synimin për të kujtuar ngjarjet historike, traditat, personazhet që kishin qenë heronj, kapitenët e mëdhenj dhe aventurat e tyre heroike ...

Sidoqoftë, dihet se, në Greqi, Homeri ishte ai që lindi këtë zhanër narrativ, Megjithëse ishte një personazh që dinte të përzihte zhanre të ndryshme (dramë, lirikë, narracion ...) në të njëjtin tekst, diçka që shumë pak shkrimtarë e arrijnë në nivelin ekspert.

E mira e kësaj është që, kur veprat narrative filluan të shfaqeshin, ajo solli një rritje të të rinjve që donin të nisnin për të shkruar atë zhanër; dhe gjithashtu për një mori lexuesish të zjarrtë për të, prandaj është zhvilluar ashtu siç e njohim tani.

Karakteristikat e zhanrit tregimtar

veprat narrative, një narrator paraqet një veprim ose suksesion të ngjarjeve në të cilat marrin pjesë një seri personazhesh që ndodhen në një hapësirë ​​të caktuar dhe gjatë një kohe të paracaktuar. Të gjithë këta përbërës bëhen elementë të rrëfimit (të cilat do t’i shohim më hollësisht më poshtë).

Një rrëfim letrar identifikohet duke rikrijuar një botë e trilluar, megjithëse në disa raste ato janë fakte të frymëzuara nga realiteti. Edhe kështu, ai është akoma një rrëfim i trilluar sepse autori gjithmonë kontribuon në episode të reja të shpikura ose ngarkon realitetin me nuanca subjektive dhe për këtë arsye pushon së qeni 100% real.

Karakteristikë tjetër e këtij lloji të tekstit është që zakonisht përdoret personi i tretë, megjithëse personi i parë është gjithashtu i shpeshtë kur protagonisti kryesor i rrëfimit është rrëfyesi i librit.

Megjithëse dikur në zhanrin narrativ ishte e zakonshme të gjesh vargje, sot më e zakonshmja është se rrëfimi është shkruar tërësisht në prozë.

Elementet narrative

Elementet që përbëjnë një rrëfim janë si më poshtë:

 • Rrëfyesi: Mund të jetë i jashtëm ndaj veprimit, nëse lidh ngjarjet në personin e tretë pa marrë pjesë në to, ose të brendshëm, kur lidh ngjarjet në personin e parë si protagonist ose dëshmitar i ngjarjeve. Rrëfyesi i jashtëm është zakonisht një narrator i gjithëdijshëm që di dhe di gjithçka për të gjithë personazhet që përbëjnë veprën, përfshirë mendimet dhe intimitet e tyre.
 • Karakteret: Ato janë ato që shkaktojnë ngjarje të ndryshme që shohim të rrëfehen në lojë. Karakteristikat e tij përcillen përmes veprimeve, dialogjeve dhe përshkrimeve të tij. Ndër personazhet gjithmonë spikat protagonisti që është ai që mban peshën e veprimit dhe antagonisti që e kundërshton. Gjithashtu, varësisht nga puna, mund të gjejmë pak a shumë personazhe dytësorë.
 • Komploti ose veprimi narrativ Shtë tërësi ngjarjesh që ndodhin në rrëfim. Këto ngjarje ose ngjarje janë të vendosura në një kohë dhe në një hapësirë ​​dhe janë rregulluar sipas një strukture të thjeshtë si në histori ose histori, ose më komplekse, si në romane.

Përveç elementeve që kemi parë, ka edhe të tjerë që janë gjithashtu të rëndësishëm në këtë stil letrar dhe që përdoren zakonisht për të përcaktuar, jo vetëm kur lexojmë, por edhe shkruajmë. Këto janë:

Ambientimi

Vendosja lidhet me vendin, momentin, situatën ... në të cilën komploti do të zhvillohet. Kjo është, ju po e vendosni lexuesin në një pozicion se ku zhvillohet komploti, në cilin vit zhvillohet, çfarë konteksti politik dhe shoqëror ekziston dhe si jetojnë personazhet.

Ndonjëherë, shkrimtarët e injorojnë këtë element, por ata lënë lë të kuptohet se lexuesi, ndërsa lexon, formon idenë e situatës. Kaq shume here bëhet më shumë një zgjedhje aksesori sesa një gjë e domosdoshme.

Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme t'i jepet më shumë qëndrueshmëri komplotit pasi ajo siguron nuanca që ndihmojnë në zhvillimin më të mirë të të gjithë elementëve.

Stili

Stili është mënyra në të cilën autori zhvillohet në zhanrin narrativ. Me fjalë të tjera, ne po flasim për vulën e autorit, mënyrën e tij të përdorimit të gjuhës, burimet letrare ... Shkurtimisht, shkrimet e tij.

Secili autor është i ndryshëm, dhe secili ka një mënyrë ose një tjetër të të shkruarit. Kjo është arsyeja pse, kur bëhet fjalë për leximin, ju mund të pëlqeni ose të zhgënjeni një roman, dhe megjithatë nëse merrni një tjetër stil të njëjtë mund të keni ndjenja të tjera për të.

Për shembull, ka autorë stili i nënshkrimit të të cilëve është të shprehin shumë ndjenja me fjalë; ndërsa të tjerët nuk janë në gjendje ta bëjnë atë dhe kufizohen në të qenit shumë përshkrues në mënyrë që lexuesi të ketë të gjitha të dhënat dhe të rikrijojë në mendjen e tij atë që lexon në mënyrë që të përjetojë atë që personazhet mund të ndiejnë.

Tema

Më në fund, e fundit nga elementet e zhanrit narrativ është tema. Kjo është lidhur me komplotin dhe komplotin, Me fjalë të tjera, ajo do të përcaktohet nga vetë historia. Dhe në varësi të rastit, ju mund të hyni në një romantik, historik, detektiv (ose roman krimi), trillim shkencor, temë tmerri ...

E gjithë kjo është e rëndësishme të dihet pasi, edhe nëse një histori është në gjysmë të rrugës midis dy temave, është gjithmonë mirë të dini se ku ta kornizoni, si në mënyrë që lexuesit e këtij stili ta gjejnë atë, ashtu edhe që të mund të shkoni te botues të ndryshëm ose të botoni dhe zgjidhni ato kategori të përshtatshme.

Rrëfyesi dhe personazhet: dy figurat më të rëndësishme të zhanrit narrativ

Rrëfyesi dhe personazhet janë thelbësore në një rrëfim

Edhe pse më parë kemi folur me ju për narratorin dhe personazhet, dy nga elementët më të rëndësishëm të zhanrit narrativ, ne do të dëshironim të thelloheshim pak më shumë rreth tyre. Dhe ata janë si ose më e rëndësishme se vetë komploti narrativ. Në fakt, megjithëse kjo e fundit është shumë origjinale dhe e menduar mirë, nëse narratori nuk është në gjendje ta pozicionojë lexuesin dhe personazhet nuk zhvillohen realisht, e gjithë historia mund të çalojë dhe të humbasë avullin.

Rrëfyesi

Edhe pse kemi thënë që rrëfyesi në zhanrin narrativ zakonisht shkruhet në vetën e tretë, apo edhe në vetën e parë (të dy njëjës), e vërteta është se mund të shkruhet edhe në vetën e dytë. Për ta bërë më të lehtë për ju të kuptoni:

 • Personi i pare: Rrëfyesi është gjithashtu personazhi kryesor në histori, gjë që e bën të gjithë veprën të përqendrohet tek ai vetë, për të mësuar rreth ndjenjave, mendimeve dhe veprimeve që po shihen.
 • Ky gjithashtu ka një problem, dhe kjo është që ju nuk mund të zhvilloni plotësisht personazhet e tjerë pasi që duhet të përqendroheni në atë që personazhi kryesor mendon / bën / shpreh.
 • Personi i dytë: Nuk është aq i përdorur gjerësisht në këtë zhanër, por ju gjeni libra ku është përdorur dhe, e bën këtë duke përdorur ju si referencë, duke qenë në lidhje me një person, një objekt apo një kafshë.
 • Personi i tretë: Theshtë më e përdorura sepse vërtet lejon të zhvillohen të gjithë personazhet dhe të gjitha faktet. Isshtë një mënyrë që lexuesi jo vetëm të tregojë ndjeshmëri me protagonistin, por edhe me secilin prej personazheve. Në këtë mënyrë, ai bëhet vetëm një spektator i thjeshtë që rrëfen se çfarë ndodh, thonë ata, personazhet përjetojnë, si protagonistë, ashtu edhe dytësorë, terciarë ...

Personazhet

Në rastin e personazheve, siç e dini, një vepër e një zhanri narrativ mund të ketë shumë personazhe. Por ka disa figura për t'i klasifikuar ato. Dhe këto janë:

 • Protagonist: Personazhi të cilit i ndodh historia që tregohet. Me fjalë të tjera, është zëri këndues i veprës. Ky protagonist është pothuajse gjithmonë një person, kafshë, objekt ... Por vetëm një. Sidoqoftë, në historinë e letërsisë ka pasur shumë vepra në të cilat, në vend të një protagonisti të vetëm, ka pasur disa.
 • Antagonist: Siç thonë ata, çdo hero ka nevojë për një horr. Dhe antagonist është ai "horr", personi që kundërshton protagonistin dhe që dëshiron që ai të mos fitojë. Përsëri kthehemi tek sa më sipër, normalisht ka vetëm një "të keqe", por ka shumë vepra në të cilat ka më shumë se një.
 • Karakteri dinamik: Kjo mënyrë e thirrjes është sesa e rëndësishme do të përcaktoheshin karakteret dytësore. Ata janë personazhe që plotësojnë për t'i dhënë më shumë qëndrueshmëri tërësisë, por që, duke qenë dinamikë dhe duke shoqëruar protagonistët dhe antagonistët, ata bëhen një mjet i fuqishëm për të drejtuar hapat e historisë drejt vendit ku dëshironi.
 • Karaktere statike: Mund të themi se ata janë personazhet terciarë, ata që citohen disa herë por nuk kanë me të vërtetë një kontribut të madh në histori, por janë vetëm një mënyrë për të gjetur komplotin dhe personazhet, por pa i ndikuar ata.

Kjo tha, cila është pjesa ose elementi më i vështirë i një rrëfimi për të përshkruar? A jeni nga ata që së pari kanë një komplot dhe më pas shtojnë personazhe apo anasjelltas? Më tregoni shkurtimisht se si i qaseni punës tuaj në fillimet e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Cuestas dijo

  Carmen, ku mund të të shkruaj?

  1.    Corxea Champuru dijo

   Oe, çfarë të ndodh me nënën time majmun qliao do të funao dhe në cana për në varr

 2.   Corxea Champuru dijo

  wenas cabros del yutu jam corxea champuru pajtohuni në kanalin tim yutu me gjithë qëndrimin

 3.   Corxea Champuru dijo

  oe qen qliao imazhi i vajzes I vizatoj majmun ctm etsijo copirai

  1.    mbreti i vogël i vezëve dijo

   wn loko keate kallao

 4.   likecomerkk dijo

  kabros ktm mire

 5.   charifa dijo

  majmunët wena

 6.   Eliana dijo

  referenca bibliografike ju lutem

 7.   ElPepe (Unë jamElPepeOriginal) dijo

  Awea ju, kam pritur një lloj tjetër të komenteve në eta mahian wes

 8.   ElPepe (Unë jamElPepeOriginal) dijo

  ABDUSKANE