Getafe Negro Festival 2016. Edicioni i nëntë

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Nga 14 deri më 23 Tetor, do të zhvillohet edicioni i nëntë i Festivalit të Romanit të Policisë së Madridit organizuar nga Këshilli i Qytetit Getafe. Ky qytet në jug të komunitetit të Madridit tashmë është bërë selia referuese për një nga ngjarjet më të rëndësishme letrare në skenën kulturore. Përpara, kuratori i saj, shkrimtari Lorenzo Silva, përsëri mbledh së bashku më të mirën e zhanrit kombëtar dhe ndërkombëtar të zi. Por do të jenë shumë më shumë kolegë, kineastë, gazetarë, skenaristë, redaktorë ose blogerë që do të bashkohen për të diskutuar çështjet aktuale, lajmet dhe trendet e reja në zhanër.

Ky vit është Argjentina vendi mysafir dhe do të nderohet edhe figura de i cili konsiderohet pothuajse unanimisht pararendësi i zhanrit: Edgar Allan Poe. Si pjesë e spikatur e programit, aktori dhe regjisori i teatrit Jose María Pou do të bëjë një lexim dramatizuar të teksteve nga shkrimtari i pavdekshëm amerikan. Por ka shumë më tepër ...

Temat dhe aktivitetet

Si boshte tematike të programimit, këtë vit do të flasim kultura e abuzimit në shoqërinë e sotme. Gjithashtu, logjikisht, në një tryezë të rrumbullakët figura e a Servantesi lëshoi, përshkruar kështu për ta hequr atë nga pamja më "zyrtare". Fokusi do të përqendrohet në aspektet e tij të tjera më të zakonshme ose më pak korrekte politikisht të autorit të Don Kishotit.

Një temë e tretë do të jetë ajo e refugjatët, ku do të analizohet fytyra më kriminale e kësaj krize: trafikimi i qenieve njerëzore, pasiviteti i qeverive apo rritja e ksenofobisë. Dhe së fundmi ata do të flasin për ideologjia në romanin e krimit, kufijtë e saj ose si mund të ndikojë kur krijoni.

Midis aktiviteteve do të ketë prezantime dhe nënshkrime librash, seminare, takime, muzikë, kinema, teatër ose konkurse. Të gjitha në vende të ndryshme në Getafe dhe Madrid.

Autorë të veçuar

Si çdo vit festivali hap një figurë përkatëse të zhanrit dhe kësaj here do të jetë shkrimtari skocez Ian Rankin. Babai i inspektorit John Rebus, një tjetër i mrekullueshëm me një seri të gjatë, Rankin sapo ka qenë në Spanjë pasi fitoi çmimin X RBA Noir Novel për titullin e fundit me policin e tij të famshëm.

Ian Rankin - Qentë e egër

Ian Rankin

Një tjetër autor i fundit i fenomenit të letërsisë nordike të zezë do të paraqesë gjithashtu një libër. Bëhet fjalë për norvegjezin Samuel Bjork që, me të tijat Unë udhëtoj vetëm dhe tani e reja Bufi, premton një seri tjetër të mirë të çiftit detektiv kundërshtar.

Sigurisht, do të ketë një grusht të mirë shkrimtarësh argjentinas e shtatit të Carlos Salem ose Ernesto Mallo. Dhe do të ketë debate po aq interesante sa për shembull atë të Britanikëve Lindsay Davis me autoritetin kombëtar në një roman historik që është Santiago Posteguillo. Të jesh në gjendje të imagjinosh zagar romak Marco Didio Falco duke bërë fushatë në Hispania me Scipio ose në Parthia me Trajan është mjaft përvojë.

Një tjetër argjentinas, Jorge Fernández Díaz dhe Arturo Pérez-Reverte do të flasin gjithashtu për veprat e tyre përkatëse. Le të kujtojmë se Pérez-Reverte thjesht paraqet një libër të ri, Falko, në shitje ditën tjetër 19, në festivalin e plotë. Dhe një çift tjetër i shkëlqyeshëm që do të jetë ballë për ballë janë Domingo Villar dhe Ignacio del Valle. Nga periudha e cilësisë së mirë veriore të vitit 71, këta dy shkrimtarë janë ndër më të lexuarit dhe të vlerësuarit nga kritikët e specializuar.

Domingo Villar - Ignacio del Valle

Domingo Villar - Ignacio del Valle

Nga Ignacio del Valle kam pritur të takoj kapitenin e tij Arturo Andrade. Sidoqoftë, Inspektori Leo Caldas de Domingo Villar ka një pjesë të vogël të jashtëzakonshme në zemrën time. Përveç kësaj, historitë, rastet dhe aventurat e tyre zhvillohen në mjedise që unë i njoh mirë, të tilla si Vigo, grykëderdhja e tij dhe rrethinat e tij. Kështu që leximi i tij është një kënaqësi e dyfishtë dhe ua rekomandoj të gjithëve, veçanërisht nëse, si unë, ndiheni të dobët Pola terra galega.

Për të përmbyllur paradën e emrave të shquar kombëtar, ata gjithashtu do të ecin Víctor del Arbol, Toni Hill, Empar Fernández, Pere Cervantes dhe Clara Peñalver, e cila do të reflektojë në evolucionin e zhanrit sot.

Sidoqoftë, posteri është sigurisht mjaft i mirë. Do të jetë e vlefshme të vizitoheni edhe një ditë përmes Getafe më vjeshtore dhe të zezë. Ne do të shohim se si do të dalë, por nuk dyshoj se do të jetë përsëri një sukses.

Për të konsultuar më thellë programin dhe ngjarje të ndryshme, mund të gjeni faqen zyrtare të festivalit: Getafe Black.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   nuria dijo

    Çfarë date !!! Getafe na sjell shkrimtarë që janë në Olimpin tim letrar. Nga Pema, Villar, Bjork i mrekullueshëm ... dhe mbi të Posteguillo im i admiruar, Faleminderit shumë Mariola, më ke bërë gojën të ujitet.