Edgar Allan Poe, zëri i depresionit

Edgar allan Poe: zëri i depresionit.

Edgar allan Poe: zëri i depresionit.

Edgar Allan Poe lindi në Boston më 19 janar 1809, vetëm për të vdekur 40 vjet më vonë në Baltimore më 7 tetor. Nëse e mendoni pak, duket se mbreti i terrorit dhe tregimeve të shkurtra kishte zgjedhur muajin sipas jetës së tij.

Shkrimtari i famshëm amerikan vdiq i rrethuar nga një atmosferë misteriozeTë dy shkaqet e vdekjes së tij dhe shpjegimi i fjalëve të tij të fundit mbeten sekrete. Vendosja e largimit të tij është tipike për shkallën gri të romaneve të tij me krime.

Pak nga ju historia

Një djalë i ri i braktisur nga babai i tij dhe me nënën e tij të vdekur

Poe ishte i dyti nga tre vëllezërit e motrat që u braktis nga babai i tyre, dhe se ata përfunduan jetimë kur nëna e tyre vdiq një vit më vonë. Vëllai i madh jetonte me gjyshërit e tij, kështu që ai qëndroi nën kujdestarinë e tyre.

Birësimi dhe dhuna në familje

Për më tepër, Poe dhe motra e tij e vogël u dhanë për birësim. Të dy u pritën nga familje kujdestare. Edgar qëndroi atje dhe mori mbiemrin e familjes së tij strehuese, Allan, edhe pse ai nuk u birësua kurrë ligjërisht.

Poe po vinte tashmë nga një përvojë traumatike, dhe Edhe pse nëna e tij birësuese e donte shumë, njerku i tij ishte një njeri i dhunshëm dhe abuziv. Kjo rezultoi që nëna, në mënyrë që të kujdesej për të, ta mbivlerësonte atë për të parandaluar njerkun që ta sulmonte atë.

Qëndrimi juaj në Skoci dhe Angli

Gjatë rritjes së tij autori jetoi në Skoci dhe Angli, dhe këto vende e shënuan atë në një mënyrë të shkëlqyeshme me kulturën, folklorin dhe arkitekturën e tyre. Midis letrave nga ato vite mund të shihet se njerka e Poes, Frances, ishte në depresion dhe se shkrimtari e shoqëroi atë me dhimbje.

Poe dhe vdekja

Vdekja sikur e ndiqte. Në moshën 14 vjeç ai e goditi për herë të parë nënën e një shoku të shkollës, së cilës i kushtoi poezinë "Helenës", menjëherë pasi nëna e re vdiq.

I riu i qetë

Ai ishte një adoleshent i qetë me vështirësi për tu lidhur me botën e jashtme., me një karakter të fortë dhe që nuk mbështeste manipulimin ose vrazhdësinë verbale.

Një martesë e ndaluar dhe një vdekje e papritur

Duke u rritur ai u bë një njeri po aq i zhytur në vetvete, plot makthe që e ndiqnin deri në fund. Ai u martua me kushërirën e tij 13-vjeçare Virgina Clemm në 1835. 8 vjet më vonë gruaja e re filloi të tregonte qartë simptomat e asaj që tani njihet si tuberkuloz.

Edgar filloi të pinte dhe të përdorte laudanum (besohet), për shkak të përmbajtjes së opiumit, për të menaxhuar dhimbjen. Isshtë e qartë se në këtë kohë Poe ra në një depresion të thellë nga i cili nuk do të dilte. Virginia vdiq në 1947 nga tuberkulozi i saj.

Përpjekje e dështuar e vetëvrasjes dhe një vdekje e çuditshme

Një vit më vonë Poe u përpoq të bënte vetëvrasje me laudanum, por nuk arriti. Ai u kthye në Baltimore dhe filloi një lidhje me një të dashur të vjetër. U tha që ai dukej i lumtur dhe data e martesës ishte caktuar për 17 Tetor 1949.

Citim i Edgar Allan Poe.

Citim i Edgar Allan Poe.

Pavarësisht fejesës së pretenduar, Poe u zhduk deri më 3 tetor, kur u gjet në gjendje të keqe, i bezdisshëm. 4 ditë më vonë Poe i tha lamtumirë botës ndërsa thirri një farë Reynolds dhe u mbyll me një frymë të fundit "Zoti më ndihmoftë shpirtin tim të gjorë!". Fatkeqësisht, dhe si në shumë raste, ishte pas vdekjes së tij që ai fitoi njohje.

Po dhe depresioni

Historia e tij është historia e gjallë e depresionit, përrallat e tij të mbushura me vdekje janë një demonstrim i qartë i humbjeve të tij.. Shkrimtari nuk mori kurrë ndihmë, sepse në atë kohë nuk ishte e mundur, kështu që jeta e tij lëvizte gjithnjë në kufirin midis mendjes së shëndoshë dhe sëmundjes mendore.

Sipas fjalëve të tij, korbi në poezinë e tij bazohet në një zog që flet nga Dickens, por pendët e tij të mundimit, të zeza dhe përplasja e dhimbshme e zogut duken më shumë në përputhje me përshkrimin e depresionit. "The Tell-Tale Heart" dhe "Macja e Zezë" janë demonstrime të qarta se si faji keqtrajton dhe çmend njerëzit. Faji është ajo motra e shëmtuar e depresionit, e cila gjithmonë vjen duke mbajtur dorën dhe i bie veshit të kujtdo.

Edgar Allan Poe ishte një qenie aq e torturuar sa vdiq në varfëri sepse nuk mund të pohonte pendën e tij. Depresioni e fundosi atë para adoleshencës dhe kurrë nuk pushoi së shfaquri në rrugën e tij, në historitë dhe shkrimet e tij. Ashtu si Garrick mbushi botën e poezisë me të qeshura pavarësisht se kishte një vrimë në zemrën e tij, Poe mbushi letërsinë me tmerr për shkak të vrimës së tij në zemër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.