Librat elektronikë dhe përhapja e librave që lexuesit nuk i mbarojnë kurrë

ebooks

Ne jetojmë në një kohë në të cilën ka të ngjarë të ketë një mungesë të caktuar angazhimi në lidhje me tema të caktuara: çifte, kafshë shtëpiake dhe po, gjithashtu me libra. Debati i përjetshëm i "mbarimit ose jo" që titulli i ri gjen në botën pjellore të e-librave një nga drejtuesit e tij të shkëlqyeshëm, pasi që sipas studimeve të fundit Konsumatorët e ebook mezi përfundojnë shumicën e e-librave që blejnë përmes dyqaneve në internet, ofertave, uljeve, shkëmbimeve, bibliotekave ose shkarkimeve falas.

Shumë dhe mirë?

ebooks

Në kohët e vjetra (ose mbase jo shumë kohë më parë) pagesa prej 10 eurosh për një libër fizik ishte arsye e mjaftueshme për ta gëlltitur tërësisht edhe nëse nuk na pëlqente shumë. Në fund, madje përfunduat duke e simpatizuar historinë, por e mprehni radarin tuaj më mirë kur bëhej fjalë për të bërë tituj të ardhshëm.

Sidoqoftë, meqenëse bota e letërsisë ndryshoi falë librave elektronikë, zakonet e konsumit dhe leximit i janë nënshtruar një blerje masive të librave elektronikë falë platformave të tilla si Amazon Kindle ose Google Books Në të cilën blerja e dhjetëra librave nuk është në përputhje me faktin se blerësit i lexojnë të gjithë (unë ende preferoj letër edhe pse shes librat e mi në format elektronik).

Çmimet e ulëta të librave elektronikë, numri i faqeve në internet ku mund të shkarkoni libra falas dhe prania masive e shkrimtarëve të rinj dhe historitë e tyre përkatëse kanë bërë që lexuesit e kësaj dekade të shkarkojnë dhe blejnë nga hobi i tyre, duke konfirmuar veten e tyre një mesatare prej më shumë se 10 libra të shkarkuar çdo vit nga shumica e këtyre konsumatorëve, megjithëse 17.9% e tyre mezi lexojnë vetëm tre nga titujt e blerë.

Rezultatet e një studimi nga Departamenti i Kërkimeve Merca2.0 konfirmojnë se ky rezultat i parë ndiqet nga a 16.3% që lexojnë vetëm katër libra, 14.2% me pesë ebooks të plotë dhe 12.9% që përfunduan dy nga të gjithë librat elektronikë të blerë në një vit.

Nga e gjithë lista, 5.9% përfaqësojnë lexuesit më të përkushtuar me dhjetë lexime të plota, dhe edhe kështu këto të dhëna nuk përfshijnë të gjithë titujt e plotë.

Tregu i ebook ka promovuar zakone të konsumatorëve në të cilat blerja e shumë nuk do të thotë domosdoshmërisht që të gjitha ato të lexohen. Diçka demokratike sa shqetësuese?

A jeni nga ata që i lexojnë të gjithë librat deri në fund edhe nëse nuk ju bindin fare?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Përshëndetje Alberto.
  Më pëlqen edhe libri me letër dhe kam një lexues të librave elektronikë.
  Dhe ajo që më ka ndodhur për disa vite tani është që unë blej libra fizikë, filloj t'i lexoj dhe nuk i përfundoj (jo sepse nuk jam i interesuar) dhe shkoj te të tjerët. Kjo nuk më ndodhi më parë.
  Nga ana tjetër, unë jam një nga ata që mendoj se është absurde (të thuhet me gjithë respektin e duhur) të lexosh një libër deri në fund nëse nuk të pëlqen sepse letërsia është një kënaqësi, një kënaqësi, jo një detyrimi Nëse shkoni në një restorant dhe ushqimi që ju shërbejnë nuk ju tërheq, ju nuk e hani derisa pjata juaj të pastrohet. Epo, e njëjta gjë duhet të bëhet gjithmonë me punët me të cilat nuk lidhemi. Okshtë në rregull të filloni një libër dhe ta vendosni poshtë dhe të merrni një tjetër (edhe nëse është një klasik ose një kryevepër). Nuk e di pse disa ose shumë njerëz ndihen të detyruar ta përfundojnë atë. Veryshtë shumë kurioz. Dhe unë dyshoj se kjo nuk ndodh me një film, një këngë apo një disk.
  Fakti që shkarkohen kaq shumë libra sa nuk do të lexohen më vonë nuk më duket shqetësuese. Simplyshtë thjesht një informacion më shumë që konfirmon zhurmën konsumiste në të cilën ne jetojmë për shumë vite. Ka njerëz që kanë mijëra e mijëra këngë në iPod-et e tyre që nuk do t'i dëgjojnë kurrë. Pleasureshtë kënaqësia psikologjike që vjen nga të dish që ke gjithçka që është akumuluar atje.
  Një përshëndetje letrare. Nga Oviedo.

 2.   Luis dijo

  Përshëndetje Alberto, në rastin tim unë zakonisht i lexoj librat deri në fund, por ka raste kur kam braktisur leximin kur tema më mërzit, unë nuk jam i fiksuar ose nëse mënyra e të shkruarit është shumë e komplikuar ose e ngatërruar. Këto ditë, ka shumë pak raste që blej libra fizikë pa i lexuar më parë dhe pa e ditur që janë të mirë. Kam lexuar shumë në flakën time dhe kur i gjej lirë i blej.

 3.   Pacomz dijo

  Me kaq shumë libra të shkarkuar, sa nuk do të lexoja një mijë vjet nëse do të jetoja, është e vërtetë që dikush bëhet më selektiv dhe i padurueshëm.
  Dhe megjithëse disa prej nesh ishin nga brezi i "mbarimit të gjithë pllakës" dhe ekzagjerimit, nuk duket si një përparim intelektual të këputësh nga pjatë në pjatë dhe të gjuaj sepse është normale të mbarosh atë që ka filluar.
  Por shoh diçka më të keqe në vetvete: se po lexoj më pak; Duhet të lexoj aq shumë, të lexoj më pak, çfarë nuk shkon mjeku?