Dy qytete spanjolle midis qyteteve letrare të Unesco

Granada, qyteti i parë spanjoll që u njoh si Qytet Letrar nga UNESCO.

Granada, qyteti i parë spanjoll që u njoh si Qytet Letrar nga UNESCO.

La UNESCO filloi të ndërtonte një Rrjeti i Qyteteve Krijuese në 2004, në të cilën njihen disa kategori: Letërsi, Kinema, Muzikë, Mjeshtëri dhe Art Popullor, Dizajn, Art Dixhital dhe Gastronomi.

Kriteret për zgjedhjen e Qytetet letrare Ato kanë të bëjnë me historinë e botimeve, programet arsimore dhe numrin e bibliotekave, librarive dhe qendrave kulturore në qytet. Gjithashtu festivalet letrare dhe pjesëmarrja e qytetarëve. Që atëherë, në kategorinë e letërsisë, ai ka dhënë çmimin për 20 qytete në botë dhe dy janë Spanjolle, Barcelona dhe Granada. Segovia aktualisht po garon për Çmimin.

Edinburg (Skoci)

Edinburg ishte qyteti i parë i letërsisë të UNESCO-s në 2004. Çfarë duhet të jetë Edinburgu për të qenë një qytet letrar? Shkrimtarët me rëndësi ndërkombëtare si Walter Scott ose Robert Louis Stevenson, më i madhi Festivali Ndërkombëtar i Librit përmes të cilit kalojnë më shumë se 800 shkrimtarë çdo vit dhe qyteti ka  më shumë se 50 librari.

Melburn (Australi)

Melburn ishte qyteti i dytë i letërsisë i UNESCO-s, në 2008, katër vjet më vonë. Çfarë ka Melburni për të qenë një qytet letrar? A rrjet i madh i bibliotekave dhe librarive, Rrjeti më i madh botues i Australisë dhe katër festivale letrare: Melbourne Writers Festival, Festival i mbingarkuar i poezisë, Alfred Deakin Seminare për Inovacionin dhe Emerging Writers Festival.

Iowa (SHBA)

Çfarë duhet të ketë Iowa për të qenë një qytet letrar? Shtë qyteti ku u mësua masteri i parë i shkrimit krijues të botës, në 1936. 25 shkrimtarë të saj kanë fituar Çmimin Pulitzer që nga viti 1955. Ajo pret disa festivale dhe konkurse të njohura letrare dhe ka një rrjet të madh të librarive.

Dublin (Irlandë)

Çfarë duhet të ketë Dublini për të qenë një qytet letrar? Përveç që është skena e Ulises nga James Joyce, festuar Lulëzimi një festival i tërë për nder të tij në të cilin njerëzit vishen si personazhe të romanit. Përveç Joyce, ata janë dublinas Oscar Wilde, Bram Stoker, WB Yeats (Çmimi Nobel), Samuel Beckett, Jonathan Swift, Bernard Shaw (Çmimi Nobel), Samuel Beckett (Çmimi Nobel) ose Seamus Heaney (Çmimi Nobel).

Reykjavik (Islandë)

Çfarë ka Reykjavik për të qenë një qytet letrar? Islanda është vendi në botë që boton më shumë tituj për frymë dhe ato shfaqin Arnaldur Indridason, një nga romanet bashkëkohorë të krimit më të shitur.

Norwich (MB)

Çfarë duhet të ketë Norwich për të qenë një qytet letrar? Isshtë streha e parë në Mbretërinë e Bashkuar për shkrimtarët e kërcënuar që nga viti 2007 dhe ishte një anëtar themelues i Rrjetit Ndërkombëtar të Qyteteve të Refugjatëve (ICORN).

Juliana of Norwich (1342 - 1416) është autore e librit të parë në anglisht të shkruar nga një grua.

Krakov (Poloni)

Çfarë duhet të ketë Krakow për të qenë një qytet letrar? Lshtë lQyteti i fituesve të Çmimit Nobel polak për letërsi, si Wislawa Szymborska dhe Czesław Miłosz.

Në qytet janë disa nga skorporiume dhe bibliotekat më të famshme në botë. Festivale të ndryshme të letërsisë si ai i Mi asosz Festival dhe Conrad Festival mbahen.

Dunedin (Zelanda e Re)

Qytet i panjohur për shumë, çfarë ka Dunedin për të qenë një qytet letrar? Sbiblioteka u ishte biblioteka e parë publike dhe falas në vend. Dunedin ka qenë shtëpia e shumë prej shkrimtarëve dhe poetëve më të njohur të Zelandës së Re, si dhe ilustruesve dhe shkrimtarëve të librave për fëmijë. Në të janë rrënjët stërgjyshore të popullit Kāi, të cilëve traditat gojore ato kanë thurur legjenda dhe histori gjatë gjithë shekujve. Ajo është gjithashtu selia e Qendra e Librit, një qendër unike për sa i përket historisë së letërsisë, shtypjes dhe hetimit të platformave të reja dhe modeleve botuese.

Heildelberg, Gjermani

Çfarë është e gabuar me të heidelberg të jetë një qytet letrar? Këtu lindi universiteti i parë në Gjermani, Universiteti Ruperto Carola. Ajo ka qenë gjithmonë një qendër e të mësuarit dhe e letërsisë dhe ka pritur shkrimtarë të njohur si Goethe, Clemens Brentano, Bettina von Arnim dhe Friedrich Hölderlin. Ishte gjithashtu djepi i romantizmit gjerman të shekullit të XNUMX-të.

Granada (Spanjë)

Që nga viti 2014 Granada ka qenë një qytet letrar, spanjishtja e parë që ka marrë çmimin Çfarë ka Granada të jetë një qytet letrar? Për një shkrimtar me famë universale Federico García Lorca u vra gjatë regjimit të Frankos për gjendjen e tij homoseksuale dhe ideologjinë e tij të majtë. Turmë dhe ngjarje kulturore, përfshirë festivalin Granada Noir që përmbyt çdo cep të qytetit me shembuj të ndryshëm kulturorë, jo vetëm letrar, të drejtuar nga Jesús Lens.

Praga (Çekia)

Çfarë është e gabuar me të Praga të jetë një qytet letrar? Autorë të famshëm pëlqejnë Franz Kafka, Max Bod, Rainer Maria Rilke, apo sigurisht? Milan kundera. Universiteti i tij, Universiteti Charles është universiteti më i vjetër në Evropën Qendrore.

Ulyanovsk (Rusi)

I njohur si qyteti i lindjes së Leninit, çfarë ka Ulyanovsk të jetë një qytet letrar? Isshtë i famshëm për të qenë qyteti i romancierit Ivan Goncharov krijuesit Oblomov, një aristokrat i ri dhe dembel që e kaloi ditën në shtrat. Një festival letrar ("Çohu nga divani") mbahet për nder të tij në qytet. Ka më shumë se 30 librari, 39 biblioteka publike, Biblioteka Speciale Rajonale Ulyanovsk, një bibliotekë falas në aeroport dhe më shumë se 200 biblioteka shkollore.

Bagdad (Irak)

Megjithëse në fillim duket si një zgjedhje befasuese, çfarë bën Bagdadi të jetë një qytet letrar? Një e kaluar me ndikim të madh letrar në rajon, siç kishte Bagdadi një nga bibliotekat më të rëndësishme të antikitetit: Bayt al-Hikma themeluar në shekullin e XNUMX pas Krishtit, i cili kishte koleksionin më të madh të librave në botë në mes të shekullit të XNUMX-të.

Vendlindja e një prej poetëve të mëdhenj arabë, Abu Al Tayeb Al Mutanabbi (shek. XI).

Tartu (Estoni).

Çfarë është e gabuar me të Tartu të jetë një qytet letrar? Shtë qyteti pionier në mbrojtjen e kulturës së vendit dhe të estonishtes si gjuhë. Gjatë gjithë vitit mbahen festivale të ndryshme letrare. Dy institucione promovojnë studime dhe kulturë estoneze: Universiteti i Tartu dhe Muzeu Letrar Estonez.

Lviv (Ukrainë)

Çfarë është e gabuar me të Lviv të jetë një qytet letrar? Shumica e librarive dhe bibliotekave: 45 librari, 174 biblioteka dhe 54 muze dhe një popullsi shumë pjesëmarrëse në jetën kulturore të qytetit. En Lvis i tij është shtypshkronja më e vjetër (1586) akoma aktive.

Ljubljana (Slloveni).

Çfarë është e gabuar me të Ljubljana të jetë një qytet letrar? Në  Ljubljana pret më shumë se 10.000 ngjarje kulturoremuzikore, teatrore dhe artistike, duke përfshirë 14 festivale ndërkombëtare. Secili qytetar viziton Bibliotekën Komunale mesatarisht pesë herë në vit. Ljubljana është e njohur për kulturën e saj universitare.

Barcelona, ​​qyteti spanjoll me traditën më të gjatë botuese, emëroi një Qytet Letrar nga UNESCO.

Barcelona, ​​Spanjë)

Çfarë është e gabuar me të Barcelona të jetë një qytet letrar? Katër festivale letrare, duke përfshirë Barcelona Negra dhe një histori të fortë botuese që daton nga kohërat mesjetare, presin selinë e grupeve më të mëdha botuese në vend. Ajo ka dhënë lindje të autorëve të shumtë dhe të mëdhenj si p.sh. Manuel Montalbán, Alicia Giménez-Barlett, krijuese e gruas së parë policore në romanin spanjoll të krimit, Eduardo Mendoza, Ana María Matute, Carlos Ruiz Zafón, Mercé Rodoreda, Ildefonso Falcones ose Víctor del Arbol, kalorës i arteve dhe letrave franceze, ndër të tjera. Ka më shumë se 122 librari dhe një rrjet të gjerë bibliotekash publike. Festoni çdo vit ditën e Sant Jordi, një ditë në të cilën është traditë të japësh libra dhe trëndafila.

Nottingham (MB)

Çfarë duhet të ketë Nottingham për të qenë një qytet letrar? Përveçse ishte djepi i Robin Hood, për shkrimtarë si Lord Byron ose DH Lawrence. Gjithashtu 18 biblioteka dhe shumë librari të pavarura, përveç festivalit letrar Festivali i Fjalëve të Nottingham.

Idbidos (Portugali)

Çfarë duhet të ketë idbidos për të qenë një qytet letrar? Jashtë rrugëve të zakonshme turistike të Portugalisë, ajo është një perlë letrare, me librari të krijuara në vendet më të vështira: E para ishte Kisha e Santiagos, me më shumë se 40.000 libra. Prej tij, libraritë e reja u krijuan në hapësira të habitshme, të tilla si në treg ose në një kantinë.

Montevideo, Uruguaj)

Çfarë duhet të ketë Montevideo për të qenë një qytet letrar? Autorët pëlqejnë Eduardo Galeano, Mario Benedetti ose Juan Carlos Onetti. Ajo ka një të madhe E diela e tregut të librit: Tristán Narvaja.

Milano, Itali)

Çfarë duhet të ketë Milano për të qenë një qytet letrar? Milano është një nga qendrat botuesit kryesorë, disa prej të cilave janë historikisht të rëndësishme. Qyteti i banimit të Darío Fo, Çmimi Nobel.

Bucheon (Koreja e Jugut)

Çfarë ka Bucheon për të qenë një qytet letrar? Tradita e saj letrare është e lidhur me Byun yeongro dhe Chong Chi-yong, kampionë të lëvizjes më të rëndësishme poetike të gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të.

Québec (Kanada)

Çfarë duhet të ketë Kebeku për të qenë një qytet letrar? Me një jetë të pasur kulturore, letërsia e tij pasqyron trashëgiminë e tij Frankofone, Anglofone dhe Aboriginale.

Shoqëria Letrare dhe Historike e Québec (1824) dhe Instituti Kanadez i Québec (1848) luajnë një rol thelbësor në jetën letrare të vendit. Shtë qyteti ku banojnë shumica e shtëpive botuese të vendit.

Seattle (SHBA)

E njohur më shumë për teknologjinë sesa letërsia, çfarë ka Seattle të jetë një qytet letrar? Megjithëse fama e saj nuk vjen nga ajo, një nga tërheqjet më të mëdha të saj janë libraritë dhe numri i botimeve dhe aktiviteteve rreth leximit.

Utrecht (Hollandë)

Çfarë është e gabuar me të Utrecht të jetë një qytet letrar? Më 1473 u botua libri i parë i Hollandës Veriore, në 1516 doli në dritë përmbledhja e parë me poezi e shkruar nga një grua dhe në 1892 u hap biblioteka e parë publike e mbretërisë, midis shumë ngjarjeve të tjera të dukshme.

Feston midis 20 dhe 30 ngjarjeve letrare çdo muaj, duke përfshirë fëmijë dhe të rritur dhe ka 56 librari, 26 biblioteka dhe është shtëpia e më shumë se 200 botuesve.

Manchester, Mbretëria e Bashkuar)

Çfarë është e gabuar me të Manchester të jetë një qytet letrar? Manchester ka pesë bibliotekat publike historike, interesante jo vetëm për fondet e tyre, por edhe për ndërtesat në të cilat ndodhen. Xhevahiri i tij i padiskutueshëm është Biblioteka e John Rylands, nga 1899, në stilin neo-gotik. Një thesar për dritaret e tij me xham të njomur dhe tavanin e tij me kafe, por, mbi të gjitha, për ato që mban brenda: papirus egjiptian, libra koptikë ose grekë, dorëshkrime mesjetare, botimi i përrallave të Canterbury (1476), Bibla Gutenberg (1455) ose një libër kurioz për zogjtë e lartë një metër të Amerikës (1830).

Durban (Afrika e Jugut)

Çfarë është e gabuar me të Durban të jetë një qytet letrar? Ky qytet ka pritur shumë shkrimtarë, siç është fituesi i parë afrikan i Nobelit, Alan Paton, apo poeti Bessie Head. Këtu mbahen festivale të rëndësishëm të letërsisë si Afrika Poetike.

Lillehammer (Norvegji)

Çfarë është e gabuar me të Lillehammer të jetë një qytet letrar? Me vetëm 27.000 banorë, në shekullin e XNUMX-të, ai u bë një qendër për piktorët dhe shkrimtarët, disa prej tyre Fituesit e Çmimit Nobel për Letërsi si Bjørnstjerne Bjørnson dhe Sigrid Undset.

Ne urojme të gjithë fatin e iniciativës Segoviane në mënyrë që Segovia të jetë e ardhmja që të bashkohet me listën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.