Të shkruarit për të shkruarit. Reflektimet letrare në Ditën e Librit

Foto qendrore: (c) Rafael Plaza Aragonés. Pjesa tjetër janë nga dosjet e mia personale dhe librat e mi.

Dita e Librit Unë shkruaj për shkrimin. Janë disa reflektime pas gati një jete të tërë duke bashkuar fjalët që kur mësova ta bëj për të treguar veten dhe për të treguar histori. Arsye ose justifikime, ose thjesht argëtim. Dhe gjithmonë brenda Soledad o abstraksionSilencio zakonisht, ose në i errët. Këto janë arsyet e mia. Ju mund t'i ndani ato me kolegët, edhe nëse janë unikë dhe të pa transferueshëm.

Të mësuarit për të shkruar

Fotot në titullin e këtij artikulli tregojnë evolucionin e shkrimet e mia dhe shkronjat e mia të preferuara të shtypjes. Gjithashtu fillimet e disa prej tregimeve të mia. E para, ushtrime për tregime në shkollë i mbushur me gabime drejtshkrimore.

Më vonë ajo letër stilizohet dhe larmohet në histori adoleshente. Dhe së fundmi, letrat bëhen çelësa dhe tregimet dhe historitë bëhen romane. Dy janë botuar tashmë, njëra përmes editorialit dhe tjetra përmes vetë-botimit. Sepse edhe unë kam mësuar t’u jap formë fizike nga librat.

Dhe pse shkruajmë që shkruajmë? I saj po aq arsye sa shkrimtarët dhe me siguri që të gjithë i ndajmë ato. O mbase nuk ka ndonjë të vërtetë. Thjesht kënaqësia apo tmerri i krijimit të një historie, një universi dhe jetësh që nuk e dini se si do të dilni ose nga do t'ju çojnë ata. Aq sa i tërheq telat. Çështja është gjithashtu që ne nuk ndalemi së mësuari si ta bëjmë atë.

duhet

Ka gjithmonë një histori atje ose thellë brenda. Ndonjëherë një imazh jua jep ato (më ka ndodhur më shumë se një herë), ndonjëherë një këngë (ka qenë edhe çështja ime), ose një detaj i realitetit që jetoni. E mirë, e keqe apo mesatare. Ekziston edhe një situata personale të caktuara ose të tjera që ju duhet të analizoni, kuptoj ose interpretoj. realitetSidoqoftë, ajo gjithmonë e tejkalon trillimin dhe ne priremi të dëshirojmë ta shpjegojmë atë për veten tonë. Ose te ndryshojeni sipas dëshirës dhe mënyrës sonë.

Ekziston edhe një nevoja për shprehje për ata prej nesh që, si unë, jemi shumë më pak të aftë në fjalët e shëndosha. Dhe ekziston gjithashtu një besim i përhapur rreth aftësitë e pretenduara të një shkrimtari për t'u përballur ose merren me situata të reja reale. Ju nuk i keni provuar ato por keni qenë në gjendje t'i rikrijoni ato, kështu që mund të jeni në gjendje t'i menaxhoni ato më lehtë. Por unë vetëm e pranoj që është e mundur, jo se është e vërtetë.

Liria dhe pushteti

Kjo e bën të mundur ta bësh me liria absolute për të përdorur ndonjë mjet. Ose bëhu kush të duash. Dhe më e mira: luaj te jesh zot me fuqinë për të dhënë dhe marrë jetë në çdo univers të vërtetë apo fantastik. Edhe me shume. Seti përfshin të gjitha ndryshimet në personalitet, moshë, seks, gjendje, kombësi, gjuhë dhe ngjyrë të lëkurës. Gjithashtu nuk ka kufizime. Si zot që jeni, ju gjithashtu mund të vendosni të jeni a demon. Dhe asgjë nuk ndodh.

Nuk ka censurë dhe nuk ka korrektësi politike. poetas, të cilët unë i admiroj dhe i nderoj si mjeshtra të ndërthurjes së fjalëve, ata i lëvizin ata duke krijuar figura, duke i rrotulluar dhe pajisur me një bukuri të jashtëzakonshme. Ata prej nesh që janë më shumë prozaike dhe ne tregojmë të njëjtat histori me një ritëm tjetër, gjithashtu e gëzojmë atë privilegj. Dhe ne e shfrytëzojmë atë, qoftë vetëm në trillime.

Një rast: prej nesh që na pëlqen roman i zi Ne kemi menduar shumë herë se si ky apo ai autor mund të sajojë kaq shumë të këqija, mizori dhe poshtër të tjerë tipikë të psikopatit më të pamëshirshëm. Por kjo është vetëm një çështje për të luajtur me të emocionet dhe ndjenjat themelore dhe universale të natyrës njerëzore, më e mira dhe më e keqja.

Ka edhe shumë raste të shkrimtarët shpëtuan nga jeta e tyre falë letërsisë. Jo vetëm për suksesin që kanë arritur, por për shpëtimin e vërtetë duke shmangur përfundimin e tyre në mënyrën më të keqe. Thjesht duhet të lexoni, për shembull, Qoshet e mia të errëtanga James Ellroy.

Sfidat e krijimit

Kjo liri dhe fuqi na lejojnë gjithashtu të futemi në kopshte që nganjëherë mund të jenë shumë të trasha. Kështu që ne kemi kërkuar udhëzues. Pikërisht këtu lind pyetja e famshme: A duhet të kemi përvojat për të cilat shkruajmë? Padyshim që jo. Dhe padyshim gjithashtu nëse i kemi, mund t'i themi ato të dorës së parë. Por çështja është që mbase, nëse i përdorim, nuk do ta bëjmë ashtu siç i kemi jetuar në kohën e tyre.

Koha është një aleat i shkëlqyeshëm. Jep nuancë dhe perspektivë. Sidomos nëse është e kaluar. Për ata që e tashmja nuk na ofron një interes më të veçantë sesa të jetuarit në mënyrën më të mirë të mundshme, e fundit është një univers i tërë në vetvete. Mundet rimagjinoni dhe rikrijoni, madje trillojnë nga skelat e tyre. Njësoj si ai të ardhmen, shumë më e madhe për tu krijuar dhe imagjinuar. Ta shkruaj dhe ndoshta ta kuptoj drejt.

Të gjitha këto sfida mund të ndihmojnë gjeni zërin narrativ. Jo shumë kohë më pyeti dikush që dëshiron të fillojë të shkruajë. Por unë nuk jam askush që të drejtoj ose të jap këshilla. Secili është i ndryshëm dhe unë sugjerova vetëm më themeloren: "shkruaj për atë që dëshiron, për atë që të pëlqen dhe provo zërat". Nuk ka më Ata gjithashtu mund t'ju mësojnë, stërviteni, por së pari duhet të provoni vetë edhe nëse mjegulloni një mijë letra. Dhe mbi të gjitha duhet të vazhdoni të lexoni. A janë ato leximet dhe zhanret e preferuara ato që shënojnë gjithashtu përmbajtje dhe stil për ju.

Shkruaj vetëm sepse

Thjesht Nuk ka arsye. Vetëm për hir të bërë atë. Goditja e çelësave ose rrëshqitja e një lapsi ose stilolapsi nëpër gishta në një kanavacë bosh, elektronike ose letre. Ndonjëherë është një frazë e vetme nga një ide e kapur gjatë fluturimit ose nga një mendim që mund të përdorim për atë histori apo poezi. Dhe nganjëherë po është ajo inspiración që shfaqet kur pritet më pak. Të tjerët mund të jenë të famshmit rryma e vetëdijes, çfarë thonë saksonët, se rryma e vetëdijes ose psikonarrim ku mendimet rrjedhin pa kontroll të dukshëm.

Por gjithmonë, gjithmonë, vetëm ose në abstraksion. Të kohës dhe hapësirës. Nga vetja jonë. Për të dalë prej tij ose për ta shndërruar atë ose për ta ndarë me një mijë. Sepse na pëlqen të shkruajmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.