Duke kujtuar adaptimet klasike të klasikëve letrarë

Jemi në mes të Krishtlindjes. Koha e pushimeve, ditë të përbashkëta ose relativisht të qeta, prekje nostalgjie në festime, lexime ose filma dhe televizione. Ditët e shikimit prapa per te gjithe. Kështu që sot e sjell këtë Përzgjedhja e adaptimeve historike të klasikëve letrarë në historinë e serive që pamë kur kishte vetëm dy kanale. Me siguri që të gjithë i kujtojmë ata ose, të paktën, ata prej nesh që kemi disa vjet.

Përshtatjet letrare

Në këtë të tashme ku ata thonë se ne jetojmë epokën e artë të serialeve televizive përshtatjet letrare janë tërhequr gjithmonë. Nuk ka më asnjë vështrim në ndonjë prej dhjetra platformave dixhitale ku oferta është aq shumë sa që ne nuk kemi jetën tonë për t'i parë ato. Atëherë të gjithë i panë këto.

Fortunata dhe Jacinta - Benito Pérez Galdós

Titulli i Galdós u adaptua në një seri të xhiruar në 1979, e cila u shfaq premierë në maj 1980. Drejtuar nga Mario camus, doli të jetë embrion të adaptimeve të mëvonshme që u bënë klasike të letërsisë sonë. Ishte nje bashkëprodhim me Francën dhe xhirimet përfshinin skena në Madrid, Aranjuez, Boadilla del Monte, Villaviciosa de Odón, Toledo, Comillas, Burgos dhe Sevilje.

Ata luanin në të Ana Belen (Fortunata) dhe Maribel Martin (Jacinta), atëherë dy aktore që sapo kishin filluar. Ata kryesuan një kast me emra kaq të rëndësishëm nga kinemaja kombëtare si p.sh. Charo López, Mary Carrillo, Fernando Fernán Gómez, Paco Rabal ose Manuel Alexandre, midis shumë më tepër. Ajo paraqiti muzikë nga Anton Garcia Prill dhe ishte nje sukses ndërkombëtar e cila u shit në më shumë se 30 vende.

Gëzimet dhe hijet - Gonzalo Torrente Ballester

Ishte Charo Lopez i cili luajti në këtë adaptim madhështor të trilogjisë me të njëjtin emër nga Gonzalo Torrente Ballester. drama rurale që zhvillohet në një qytet galician, me Republika e 2-të sfond, i imagjinuar nga autori u kthye në një seri të madhe buxhetore me 14 kapituj.
 
E drejtoi atë Imazhi i mbajtësit të vendit Rafael Moreno Alba dhe xhirimet, të cilat filluan në dhjetor 1980, u zhvilluan kryesisht në provincën e Pontevedra dhe në Madrid. Premiera në 1982. vet Torrente Ballester ishte duke mbikëqyrur xhirimet, veçanërisht në Madrid, për të parë se çfarë do të bënin me punën e tij. Dhe ai ishte shumë dakord me kastin e luksit të zgjedhur.
Së bashku me Charo López ata ishin Eusebio Poncela, Santiago Ramos dhe Manuel Galiana, përveç vëllezërve Carlos Larrañaga dhe Amparo Rivelles, të cilët punuan së bashku për herë të parë.

Pazot e Ulloa - Emilia Pardo Bazán

Premiera në 1985, ishte adaptimi televiziv i romanit homonim, dhe vazhdimi i tij, Nëna natyrë, të dyja të shkruara nga Emilia Pardo Bazán, shkrimtarja galiciane e Shekulli XIX dhe përfaqësuesi më i lartë i natyralizëm letrar Spanjisht.

Është një Miniseriale me 4 episode një orë dhe bashkëprodhim me RAI kush drejtoi Gonzalo Suarez dhe prodhoi Andrés Vicente Gómez. Regjisori i qëndroi shumë besnik romanit, i cili sillet rreth figurës së Markezi i Ulloas, një cacique nga Galicia rurale në 1880, dhe personazhe ekzistenca e të cilëve do të ndryshojë me vizitën e një prifti.

U qëllua gjatë në Galicia, kryesisht në Pazo de Gondomar, në Bayona (Pontevedra), dhe gjithashtu në Santiago de Compostela. Dhe kishte përsëri një këmbanë si italiani Omero Antonuti, Fernando Rey, Jose Luis Gómez, përsëri Charo López, ose Victoria Abril dhe Nacho Martínez.

Plini - Francisco García Pavón

një nga adaptimet më të vjetra, sepse ishte premierë në 1971 dhe mori një sukses i madh. Sidoqoftë, dhe siç ndodh zakonisht në shumicën e këtyre rasteve, lexuesit e romaneve të famshme dhe simpar jShefi i Policisë Komunale të Tomellosokrijuar nga Francisco Garcia Pavon, nuk i bindi shumë. E drejtoi atë Antonio Gimenez-Riko, i cili ishte gjithashtu një skenarist së bashku me Jose Luis Garci.

Wasshtë filmuar në Tomelloso dhe rrethinat e saj, dhe ishte e para me ngjyra, një risi në kohën e saj. Kast ishte gjithashtu luksoze, me Antonio Casal si Plinio dhe Alfonso del Real si Don Lotario i tij i pandarë, të cilët ishin të saktë në karakterizimin e tij. Ata ishin gjithashtu Maria Isbert, Antonio Gamero ose Manuel Alexandre.

Regjenti - Leopoldo Mjerisht «Clarín»

Ne hedhim prapa më pak kohë deri në 1995dhe ne e gjejmë këtë gjithashtu adaptim luksoz i Clarín klasik. E drejtoi atë Fernando Mendez-Leite, si një projekt personal që kam pasur që kur isha student. Principata e Asturias bashkëpunuan në xhirimet e kësaj miniseritë përbërë nga 3 kapituj 100 minuta të gjata.

Dhe u interpretua nga një shumë i ri Aitana Sanchez-GijonSi Ana Ozores, martuar me don Viktor QuintanarÇfarë është argjentinasi? Hektor Alterio. Dhe rreth saj, dy burra të tjerë: Don Varlvaro de Messía ai që gozhdoi Imazhi i mbajtësit të vendit të Juan Luis Galiardo, dhe mjeshtri i katedrales Don Fermín de Pas që rikrijoi një shkëlqim Carmelo Gomez se ai ka qenë gjithmonë i mirë në gjithçka që ka bërë.

Burimi: RTVE.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.