Dramaturgu Harold Pinter ka vdekur

Dramaturg, poet, skenarist dhe aktivist politik Harold Pinter Ai vdiq të Mërkurën e kaluar 24 në moshën 78 vjeç, një viktimë e kancerit, sipas gruas së tij Antonia Fraser. në gazetën Guardian. Pinter shkroi poezi, skenarë filmash, skenarë radioje, trillime prozash, madje ai luajti një aktor, por famën e tij ia detyrohet mbi të gjitha dramave që nënshkroi, ndër të cilat Dhoma (1957), Festa e Ditëlindjes (1957), Kthimi në shtëpi (1964) ose Tradhti (1978) janë ndoshta disa nga më të njohurit.

Gjatë gjithë karrierës së tij, Harold Pinter mori Çmime të shumta. Emërimi si Komandant i Urdhrit të Perandorisë Britanike në vitin 1966, Çmimi Laurence Olivier në vitin 1996, Çmimi Fiesole ai Maestri del Kinema në vitin 2001 dhe një etj. Një nga më të spikaturat ishte Nobel, në 2005. Ai nuk mund ta merrte atë për shkak të gjendjes së tij të pasigurt shëndetësore, por ai nuk e humbi rastin për ta bërë zërin e tij të dëgjohej nga një tribunë kaq prestigjioze. Në fjalimin e tij të pranimit, që regjistruar Në video, duke pasur parasysh pamundësinë për të bërë një paraqitje, ai filloi duke folur për të vërtetën në artin dramatik (në lidhje me gjenezën e krijimeve të reja) për të përfunduar duke krijuar një lidhje me planin politik - «Si një qytetar duhet të pyes : Çfarë është e vërteta? Çfarë është një gënjeshtër? "- diçka që e shtyn atë të bëjë një dënim frontal të luftës në Irak dhe një kritikë të ashpër ndaj qeverive të kryesuara nga George Bush dhe Tony Blair.

Ai e titulloi esenë me një elokuente Arti, e Vërteta & Politika (Arti, e Vërteta dhe Politika) duke bërë të qarta tre thirrje me rëndësi thelbësore për autorin e saj: atë të krijuesit, atë të ashpërsisë dhe atë të aktivizmit politik. Shembulli më i mirë, një vepër që sintetizon sesi këto tri aspirata bashkohen në Pinter: në vitin 2003, ai botoi një përmbledhje me poezi anti-luftë, të titulluar luftë (Luftë), që përkon me trazirat që paralajmëruan luftën në Irak dhe me shfaqjet e para efektive të dhunës.

Çmimi i ndoshta çmimit më prestigjioz të letërsisë në botë, Nobel, erdhi katër vjet pasi ai u diagnostikua me sëmundjen me të cilën Pinter po luftonte për shtatë vitet e tij të fundit. Kanceri nuk e ndaloi atë, dhe në fakt midis 2001 dhe 2008 prodhimi i tij është i konsiderueshëm. Sipas fjalëve të kritikut të teatrit Marcos Ordóñez, “mjekët bënë një gabim në 2001, kur e diagnostikuan me kancer të ezofagut në fazën përfundimtare. Prej atëherë deri në vdekjen e tij ai zhvilloi një aktivitet mbinjerëzor, si shkrimtar, regjisor skenari, skenarist (…), aktivist politik (i vendosur për të arritur dënimin e Tony Blair si një kriminel lufte) dhe gjithashtu një aktor ".

Shpesh për veprën e tij thuhet se mund të inkuadrohet në të ashtuquajturën teatri i absurdit. Ka nga ata që shpejtojnë të nxjerrin në pah karakteristikat që i lidhin ata me rininë e zemëruar, grupi i intelektualëve britanikë të cilët në mesin e shekullit të njëzetë dëshironin të shprehnin, përmes krijimeve të tyre në fusha të ndryshme të kulturës, zhgënjimin që shoqëria u shkaktoi atyre në atë që duhej të jetonin. Të tjerët, si vetë Ordóñez, preferojnë të thonë thjesht se "teatri i tij është një koncentrat ekstrem i realitetit" dhe mohojnë etiketime të tilla si absurde o simbolik. Ajo për të cilën bien dakord pothuajse të gjithë është nxjerrja në pah e Pinter si një nga dramaturgët më të rëndësishëm të gjysmës së dytë të shekullit XNUMX; pa dyshim, ai është një nga më të vlerësuarit.

Në deklaratën që Antonia Fraser i dërgoi gazetës britanike The Guardian, gruaja e dytë e Harold Pinter deklaroi se kishte qenë "një privilegj për të jetuar me të për 33 vjet" dhe ishte i bindur se "ai nuk do të harrohet kurrë". Ndoshta, shumë nga lexuesit ose shikuesit tuaj kanë pasur të njëjtën bindje kur kanë dëgjuar lajmet.

Referencat


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.