Me teatrin në gjak. Shoqja ime autore, aktore dhe regjisore Mari Carmen Rodríguez.

Kulla e kishës së Santa Catalina. La Solana (Ciudad Real). Fotografi e (c) Mariola Díaz-Cano.

Sot ju do të më lejoni të lini mënjanë recensione, festime, lajme ose përmbledhje të letërsisë së madhe të djeshme, sot dhe nesër. Në Pashkën e kaluar, dikush shkon në qytetin e tij dhe zakonisht rilidhet me miqtë që janë ende atje për pak kohë. TE nje nga ata shoket, që daton që nga fëmijëria, ky artikull është i përkushtuar.

Te veshesh teatri në gjak dhe duke qenë autore, aktore dhe regjisore e punëve të saj, përveç përshtatjes ose pjesëmarrjes në të tjera. Si rasti juaj, me siguri do të ketë shumë më tepër. Dramaturgë anonimë nga shumë vende të tjera, të panjohur për publikun e gjerë, por të njohur shumë nga të tyret. Njohur si askush nga idiosinkrazia e një qyteti dhe banorëve të tij dhe që janë të aftë ta pasqyrojnë atë dhe t'i pasqyrojnë ato në një punë trepalëshe. Ashtu si Mari Carmen Rodríguez. Kjo vlen për të gjithë ata.

në fillim

Unë e njoh Mari Carmen që kur ishim shtatë vjeç dhe arrita si student i ri në shkollën San Luis Gonzaga në qytetin tim. Le të themi se pak më parë. Në atë moshë, dhe duke qenë e re, gjithçka vjen deri te përshtatja, takimi me vajzat e tjera dhe krijimi i miqve të parë. San Luis Gonzaga atëherë nuk ishte i përzier dhe drejtohej nga Bijat e Bamirësisë. Kujtimet e mia të para të gjalla prej saj ata janë të 3º të EGB duke e parë atë duke shkruar në tabelë kur ajo Motër e jashtëzakonshme Emilia na bëri të dilnim jashtë. Mari Carmen është majtas dhe u magjepsa kur e pashë.

Më vonë, duke treguar edhe vetëbesim dhe kreativitet, për partitë shkollore në Krishtlindje ose në fund të vitit, Mari Carmen ishte e ngarkuar të shkruante dramat e saj. Ademas, Unë zgjodha kastin midis të cilave dëshironim të merrnim pjesë dhe na dha personazhet saktësisht sipas personalitetit tonë (dhe pamja). Sigurisht, ai na drejtoi dhe gjithashtu rezervoi një rol dytësor por me peshe.

Ai më jepte rolin e djalit të pashëm dhe të mirë, i cili ishte i dashuri, shoku ose ndihmonte protagonistin. Sepse sigurisht, lPersonazhet meshkuj i kemi bërë si klasikët grekë, por në të kundërt. Unë thjesht isha i lumtur që pikturoja një mustaqe me një tapë të djegur dhe vura një xhaketë dhe kravatë nga babai im. Se mora edhe një copë letër, ashtu si ishte kashtë e fundit.

Titulli që mbetet i paprekur në kujtesën time për një nga ato vepra është Helm kundër helmit, e cila tashmë thotë shumë për atë që mund të shkojë. Gjithmonë kishte ndonjë mister, krim apo gabim që, natyrshëm, përfundoi duke u zgjidhur dhe mirë.

presente

Me interpretim në gjakun e saj, theksoj se merita e Mari Carmen vazhdon të jetë të shkruajë pjesët e veta, t'i drejtojë dhe interpretojë ato, tani në punëtorinë e saj të teatrit, Tava e koloseut, brenda shoqatës AFAMER (Shoqata e Familjeve dhe Grave Rurale), të cilën ai e kryeson. Përveç kësaj, ajo është pjesë e ndërmarrjes teatrore solanera Margarita Xirgú.

rezyme

Në kompani Margarita Xirgú.

 • Atrabilisnga Laila Ripoll. Ajo luajti një spinster të hidhur dhe ziliqar me emrin Daria.
 • Pllaka jeshile. Monologje. Një seri personazhesh denoncojnë torturat që u kryen në Kili në kohën e Pinochet. Ajo ishte Tregimi.
 • Digat, nga Ignacio del Moral dhe Verónica Fernandez. Unë mund ta shihja atë duke interpretuar me mjeshtëri Mari Cruz rebelin.
 • Shtëpia e Bernarda Alba, nga Lorca, ku ishte Martirio.
 • disa dashuri qe nuk vretnga Dulce Chacón. Monologë kundër dhunës gjinore.
Në Shoqatën AFAMMER:
 • Shenjtorët e vëllezërve Alvarez Quintero siç janë Dhoma e vogël e një ore, Gjaku i dhjamit, Grindjet dhe punët e dashurisë.
 • Une jam burre, de Carlos Arniches.
 • Fjalë në rërënga Antonio Buero Vallejo.
Puna e vet që është përfaqësuar gjithashtu:
 • Tronditja e gjeneratave.
 • Marujonas.
 • Dhoma 204.

Përshtatjet Zarzuelas si Oborri i Faraonit, Folja e pëllumbit, Gjigandë dhe kokëfortësi të mëdha o Të pasurit dhe ateistët nga Arniches.

Pra ...

…çfarë ky portret shërben si frymëzim dhe njohje për të gjithë ata autorë si ajo. Dhe mbi të gjitha një kënaqësi për të vazhduar të mbështetur në miqësinë tuaj. Ne mund të përfundojmë duke bërë diçka.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nurilau dijo

  Më shumë artikuj si ky janë të nevojshëm për të njohur ata që janë të apasionuar pas artit me bujarinë e të mëdhenjve! Ole për ty Carmen! Dhe falë jush, Mariola, na tregoni