Dostojevskit. Fraza të veprave të tij në përvjetorin e vdekjes së tij

Dostojevskit. Detaj i portretit të Vasily Perov.

Fjodor Dostojevsky konsiderohet jo vetëm një nga shkrimtarët më të mirë rusë që ekzistonte, por një nga më të mirat e të gjitha kohërave. Ai vdiq në një ditë si sot në 1881 në Shën Petersburg. Puna e tij trajtoi realitetet shoqërore dhe politike të Rusia cariste më e ndërlikuar. Në fakt, ai u dënua me vdekje në 1849 si një revolucionar dhe, pak para ekzekutimit të tij, Car Nicholas I ndryshoi dënimin e tij në disa vjet punë të detyruar. Në pritje të vdekjes për ditë të tëra e shënuan thellë dhe ndikuan në karrierën e tij të shkrimit.

Vëllezërit Karamazov, Idioti, Krimi dhe ndëshkimi o Lojtari janë referues të letërsisë më themelore të shekullit XIX për të qenë shembuj të njohurive të thella të Dostojevskit të psikologjisë njerëzore. Në to ai krijoi personazhe që pasqyrojnë më të ndritshmin dhe gjithashtu më të errëtin e shpirtit. Këto janë disa fraza të zgjedhura nga ata tituj për t'ju kujtuar në këtë datë.

Krimi dhe ndëshkimi

 • Ju jetoni vetëm një herë, dhe unë nuk dua ta pres atë lumturi universale. Mbi të gjitha, unë dua të jetoj. Nëse ai nuk do ta ndjente këtë dëshirë, do të ishte më mirë të mos kishte jetë.
 • Arsyeja është skllavi i pasionit.
 • Në kohën tonë, paraja është më e ëmbla për mjaltët.
 • Gjithçka që është e dobishme për njerëzimin është fisnike.
 • Varfëria nuk është një ves.

Idioti

 • Dhembshuria është ligji kryesor dhe ndoshta i vetmi i ekzistencës njerëzore.
 • Përvoja është vendimtare dhe tregon se nuk mund të jetoni duke përfituar nga çdo moment. Është e pamundur.
 • Ajo që është më e poshtër dhe e përçmuar në lidhje me paranë është se ajo siguron edhe talente.
 • Nëse ai nuk do të vdiste. Po të më kthejnë jetën. Çfarë përjetësie do të hapej para meje! Do të shndërronte çdo minutë në një shekull jete; Nuk do të përbuzja asnjë moment të vetëm dhe do të mbaj të gjitha minutat në mënyrë që të mos i harxhoj ato.

Vëllezërit Karamazov

 • Djalli mund t’i marrë të gjithë këta burra me një fytyrë të formuar nga shekujt dhe që mbajnë brenda vetes vetëm sharlatanizëm dhe gënjeshtër!
 • Kush gënjen vetveten dhe i dëgjon gënjeshtrat e veta, nuk do të dallojë asnjë të vërtetë, as tek ai, as rreth tij.
 • Njeriu shpiku Zotin. Por kjo nuk është ajo që është e çuditshme dhe as nuk është e çuditshme që Zoti me të vërtetë ekzistonte; Gjëja e çuditshme është se një ide e tillë mund të kishte lindur në trurin e një kafshe aq të egër dhe të keqe sa njeriu, pasi ajo është një ide kaq e shenjtë, kaq lëvizëse, aq thellësisht e mençur dhe që e nderon kaq shumë njeriun.
 • Mendimi im është që nëse djalli nuk ekziston, nëse ai është krijuar nga njeriu, ai e ka bërë atë në imazhin dhe ngjashmërinë e tij.
 • Ka tre forca, tre forca unike në tokë të afta për të pushtuar dhe rrëmbyer ndërgjegjen e këtyre rebelëve të dobët përgjithmonë, për lumturinë e tyre. Ato janë: mrekullia, misteri dhe autoriteti.

Lojtari

 • Sinqerisht, unë nuk shoh asgjë të ndyrë në dëshirën për të fituar sa më shumë që të jetë e mundur dhe sa më shpejt të jetë e mundur.
 • Sado qesharake mund të duket besimi im i madh në përfitimet e ruletës, edhe më qesharak është mendimi i zakonshëm se është absurde dhe budallallëk të presësh diçka nga loja. Dhe pse bixhozi duhet të jetë më i keq se çdo mjet tjetër për të bërë para, për shembull, tregti? Një gjë është e sigurt: se një në çdo njëqind fiton. Por çfarë rëndësie ka kjo për mua?
 • Në atë moment duhet të kisha dalë në pension, por një ndjenjë e çuditshme më pushtoi: dëshira për të provokuar Fatin, për të luajtur një shaka, për të nxjerrë gjuhën. Unë rrezikova shumën më të madhe të autorizuar, katër mijë florinj dhe humba ... Pastaj, i shtangur, u largova nga tryeza.
 • Kam kohë që nuk e di se çfarë po ndodh në botë, në Rusi apo këtu ... Ju e dini shumë mirë se çfarë thith mendja ime. Meqenëse nuk kam shpresën më të vogël dhe në sytë tuaj jam një nulitet, do t'ju them sinqerisht: Unë vetëm ju shoh. Dhe mua nuk më intereson pjesa tjetër. Unë vetë nuk e di pse e dua kështu.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.