Arkivi i stuhive

Rruga e mbretit.

Rruga e mbretit.

Arkivi i stuhive o Arkivi i Stormlight —Titulli origjinal në anglisht— është një sagë letërsie fantazie e krijuar nga autori amerikan Brandon Sanderson. Dalja e vëllimit të parë, Rruga e mbretit (në Anglisht: Rruga e Mbretërve), u prodhua në gusht 2010. Pastaj, ata u shfaqën Fjalë rrezatuese (Fjalët e rrezatimit) në Mars 2014 dhe I betuar (Bartës betimi) gjatë nëntorit 2017.

Sanderson ka rënë dakord me kontratë me botuesin Tor Books dhjetë këste të kësaj serie, të grupuara në dy harqe historikë me pesë libra secili. Botimi i librit të katërt, Ritmi i Luftës (Përkthehet si Ritmi i luftës), është planifikuar për në vitin 2020. Të gjitha tekstet e sagës janë pritur mirë nga kritikët dhe adhuruesit e zhanrit fantazi.

Për autorin, Brandon Sanderson

Ai lindi më 19 dhjetor 1975, në Lincoln, Nebraska, Shtetet e Bashkuara. Ai u diplomua me një master në letërsi krijuese në Universitetin Brigham Young. Fitoi famë si një shkrimtar fantazie pasi përfundoi librin e fundit në seri Rrota e kohësnga Robert Jordan. Wasshtë porositur nga e veja e Jordanit, Harriet McDougal, e cila ishte mahnitur nga leximi i Perandoria Finale, shkruar nga Sanderson.

Aktualisht, autori i Nebraskës krahasohet - përveç vetë Jordanit - me krijues të tjerë të mëdhenj të zhanrit (Tolkien ose RR Martin, për shembull). Përveç kësaj, Sanderson ka fituar të drejtën të konsiderohet si një nga rinovuesit e fantazisë. Në veçanti, falë studimit të tij mbi "Sindromën Campbell", lidhur me "rrugën e heroit" të propozuar nga J. Campbell si një ngecje narrative të letërsisë epike.

Kozmere

Universeshtë universi imagjinar i përpunuar nga Brandon Sanderson për shumicën e romaneve të tij epike. Me sa duket, organizimi i materies dhe ligjet fizike janë mjaft të ngjashme me ato të "botës reale". Sidoqoftë, ngjarjet në Cosmere ndodhin në një galaktikë të vogël, më kompakte. Prandaj, me më pak yje dhe sisteme diellore (krahasuar me Rrugën e Qumështit).

Përveç serialit Arkivi i stuhive, në Cosmere zhvillohen punimet e mëposhtme nga Sanderson:

 • Elantris (2005).
 • Shpresa e ElantrisMe Saga Elantris, II (2006).
 • Perandoria FinaleMe Saga I lindur keq (Lindur nga mjegulla), Unë (2006).
 • Pusi i NgjitjesMe Saga I lindur keq, II (2007).
 • Heroi i epokaveMe Saga I lindur keq, III (2008).
 • Fryma e perëndive (2009).
 • Aliazh ligjiMe Saga I lindur keq, IV (2011).
 • Shpirti i perandoritMe Saga Elantris, III (2012).
 • Hijet e identitetitMe Saga I lindur keq, V (2015)
 • Bracers duelMe Saga I lindur keq, VI (2016)
 • Arkanum i pakufizuar. Antologji (2016).

Universi i Arkivi i stuhive

Roshar dhe banorët e saj

Isshtë emri i botës dhe super-kontinentit i goditur shpesh nga stuhitë ku ndodhin ngjarjet e sagës. Emri i banorëve të tij është "rosharans". Ai është gjithashtu planeti i dytë në sistemin tuaj diellor dhe ka tre hënë. Njëri prej satelitëve të tij rrit dhe zvogëlon madhësinë e tij në mënyrë të pavarur nga dy të tjerët.

Brenda masës kontinentale, rajoni i Shinovarit është më pak i prekur nga klima për shkak të mbrojtjes së një vargu të madh malor, Maleve të Misted. Atje, bimët dhe kafshët janë përshtatur me stuhitë e vazhdueshme. Për më tepër, rojet e ashtuquajtura stuhi janë në gjendje të parashikojnë intensitetin dhe shfaqjen e këtyre fenomeneve meteorologjike duke përdorur matematikë të përparuar.

Brandon Sandersson.

Brandon Sandersson.

Organizim politik

Në një kohë antike të njohur si Epoka Heraldike, Mbretëritë e Argjendta sunduan Roshar përmes një aleance të madhe me dhjetë kombe. Pas kësaj kohe, urdhrat e Kalorësve rrezatues u zhdukën. Pra, mbretëritë u ndanë në 32 shtete më të vogla:

 • Aimia.
 • Alethkar.
 • Alm.
 • Aziri.
 • Babatharnam.
 • Desh
 • Emul
 • Vendet e ngricave.
 • Hexi i Madh.
 • Herdaz.
 • Iri
 • Jah Keved.
 • Liafor.
 • Marabetia.
 • Marat.
 • Ishujt Reshi.
 • Qesh
 • Shinovar.
 • Steen
 • Tashikk.
 • Tajlena.
 • Triaksi.
 • Bayla juaj.
 • Fallia juaj.
 • Tukar.
 • Yezier.
 • Julay.

Rrëfyesit e Arkivi i stuhive

nga Rruga e mbretit, ngjarjet tregohen nga këndvështrimi i personazheve të ndryshëm më të rëndësishëm që shfaqen. Megjithëse nuk ka një protagonist dominues të fijes narrative, as një hero plotësisht të pastër ose moralisht të patëmetë. Për këtë arsye, lexuesi bëhet gjykatësi i vërtetë i veprimeve të kryera nga secila prej racave të Roshar.

Në fakt, personazhet plotësues kontribuojnë në pozicionin e tyre subjektiv në fillin narrativ. Isshtë një trend i mbajtur në dërgesat e njëpasnjëshme, Fjalë rrezatuese y I betuar. Prandaj, Brandon Sanderson arrin ta vendos lexuesin në një pozitë dyshimi të përhershëm, ku asgjë nuk është absolute dhe askush nuk e zotëron të vërtetën.

Argument

Fillimi llogaritet në Rruga e mbretit

Libri fillon me një fitore për Heralds (udhëheqësit e Kalorësve rrezatues), të cilët për 400 vjet e morën përsipër për të mbrojtur njerëzimin. Armiqtë e tij më të mëdhenj ishin një garë përbindëshash, Voidbringers, të cilët u shfaqën në ciklet e rregullta të quajtura Shkretime. Por Heraldët ishin të dënuar të vuanin një mallkim që i bëri ata të vdisnin dhe të rilindnin në cikle të vrullshme të luftës dhe vdekjes.

Pas rilindjeve të panumërta, Heraldët braktisën dënimin e tyre dhe u zhdukën nga historia. Në mënyrë të ngjashme, pjesa tjetër e Kalorësve rrezatues u konsumua nga korrupsioni, vetëm fraksionet Shardblades dhe Shardplate mbetën.

Një mijë vjet më vonë

Një mijëvjeçar pas zhdukjes së Heralds, mbretëritë e vogla të mbetura të Roshar jetojnë në konfrontim. Në veçanti, një nga kombet më të kërcënuar është më i fuqishmi: Alethkar, me mbretin e Alethit, Gavilar Kholin. Për shkak se Szeth - një njeri Shin i dëbuar nga populli i tij derisa të vrasë veten ose të heqë dorë nga shpata - dërgohet për ta vrarë.

Szeth është një adhurues i paqes dhe jo-dhunës. Ndërsa historia përparon, ai bën të pamundurën për të fshehur një nga Shardblades që ai mbart. Kjo është një shpatë magjike - një tjetër pronë e Kalorësve Radiant dhe besohet të humbur - e aftë të shpojë çdo material dhe t'i japë fund çdo jete me një prerje të thjeshtë. Szeth gjithashtu ka aftësinë për të kontrolluar gravitetin dhe për të bashkuar objektet për një kohë të caktuar.

Citim nga Brandon Sanderson.

Citim nga Brandon Sanderson.

Fillimi i një lufte të re

Kur Szeth u dërgua për të vrarë mbretin e Alethkar, Parshmen (i kombit Parshmen) pretendoi vrasjen. Si hakmarrje, mbretëria Alethkar fillon Luftën e Zgjimit. Edhe pse vëllai i mbretit të vrarë —Dalinar Kholin– heziton të shkojë në luftë, pasi ai ka marrë disa vizione nga paraardhësit e tij dhe mësimet e librit Rruga e mbretit.

Në tekst, historia e njohur e Heralds vihet në pikëpyetje, ashtu si roli i Voidbringers. Për këtë arsye, Adolin Kholin (princi i kurorës dhe pronari i një Shardblade tjetër) nuk i beson gjykimit të babait të tij kur ai heziton të lëshojë përballjen luftarake. Nga kjo pikë e tutje, historia është një rrugë mjaft e ndërlikuar e personazheve me fuqi mistike, fe të lashta, mizori dhe dhunë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.